W zasadzie całkiem niedawno witaliśmy Jedenastkę, a Microsoft już pracuje nad jej następcą – Windows 12. Nie jest to – rzecz jasna – nic zaskakującego, ale oficjalnej zapowiedzi i potwierdzenia jeszcze nie dostaliśmy. Pojawiło się jednak kilka nieoficjalnych plotek i przypuszczeń, które mogą wskazywać na to,  jaka będzie Dwunastka.

Źródłem tych rewelacji jest pewien leakster z Twittera o nicku leaf_hobby, który wcześniej całkiem trafnie podał przedpremierowo specyfikację najnowszej generacji procesorów Intel Xeon. W jednym z ostatnich tweetów, który został już usunięty (cóż za niespodzianka), podał on szczegółowe informacje na temat nowej generacji procesorów od Niebieskich o kryptonimie Meteor Lake. Szczegóły te obejmowały takie detale jak fakt, że procesory będą obsługiwać 20 linii PCIe Gen5 oraz będą oficjalnie wspierać… Windows 12

Microsoft nie ukrywa wcale, że pracuje nad mocnym zintegrowaniem jego flagowego systemu operacyjnego z różnego rodzaju rozwiązaniami bazującymi na sztucznej inteligencji. Bing AI już teraz trafia do użytkowników a wraz z pierwszą dużą aktualizacją funkcjonalna Jedenastki, zostanie połączony z wyszukiwarką systemową. To dopiero pierwsze kroki i wygląda na to, że Windows 11 pełni tu funkcję poligonu doświadczalnego dla nowych rozwiązań. To, co zostanie dodane w kolejnych jego aktualizacjach, będzie najpewniej standardem właśnie w niezapowiedzianym jeszcze Windows 12.

Windows 12
Windows 11

Sztuczna inteligencja będzie ważnym elementem Windows 12

W tym jest właśnie przysłowiowy „pies pogrzebany”. Jeśli Microsoft rzeczywiście chce wprowadzić AI do Windowsa, zdecydowanie musi mocno popracować nad optymalizacją, a tutaj niezbędna jest bliska współpraca z producentami sprzętu i podzespołów. Dodatkową motywacją jest tutaj mocna aktywność Apple na polu hardware’u, odkąd firma z Cupertino uzyskała niezależność od zewnętrznych dostawców układów i postawiła na własne autorskie procesory M1 i M2. Microsoft nie jest w tak komfortowej sytuacji więc Intel oraz AMD będą dla giganta bardzo ważnym partnerem w opracowywaniu finalnego kształtu Windows 12. A ten może pojawić się na horyzoncie szybciej, niż myślimy.

Jak wszyscy doskonale wiemy,  czas pędzi nieubłaganie, a Jedenastka jest z nami już ponad rok, od października 2021 roku. Wraz z premierą tego systemu Microsoft ustanowił nowy trzyletni schemat publikacji nowych wersji Windowsa i jeśli go utrzyma, to powinniśmy spodziewać się premiery Windows 12 mniej więcej w połowie 2024 roku. Zostało więc około roku do potencjalnej premiery nowej wersji systemu, a to oznacza, że pierwsze oficjalne zapowiedzi powinny pojawić się lada moment.

Hej Windows! Jaki jest najlepszy przepis na zapiekankę ziemniaczaną?. Bing AI trafia do Windows 11.