Dyrektor generalny czołowego dostawcy procesorów dla urządzeń mobilnych sugeruje termin, w którym Microsoft może wypuścić na rynek swój nowy system operacyjny. Windows 12 czy Windows 11 24H2? Dowiemy się już w połowie roku.

Szef Qualcomma w ostatniej rozmowie traktującej o wynikach finansowych firmy poruszył temat nadchodzącego procesora, modelu Snapdragon X Elite. Według rzeczonego jegomościa chip ma zostać zaprezentowany wraz z kolejną wersją systemu Microsoft Windows.

//dzisiaj na dailyweb

Cristiano Amon typuje, iż będzie to połowa roku, natomiast nie podzielił się z nikim nazwą nowej iteracji OS-u giganta z Redmond. Wiele osób podejrzewa, że w grę wchodzi Windows 12, natomiast równie dobrze może to być Windows 11 24H2 z uwzględnieniem dwóch kluczowych zmian – jakich konkretnie?

Windows 12 już w połowie roku?

Windows 11

Zacznijmy od tego, że Snapdragon X Elite od Qualcomm ma dużo wspólnego ze sztuczną inteligencją. Co ważne, jest to chip ARM. Jeśli więc połączyć kropki, Amon mógł mieć na myśli nie całkowicie nowy system, czyli aktualizację Windows 11, lecz Windows 11 24H2, w którym pierwsze skrzypce grałyby właśnie funkcje związane z generatywną sztuczną inteligencją i świetne zoptymalizowanie pod architekturę ARM. Niezależnie od nazewnictwa, pewne jest to, że twórcy Windowsa zamierzają jeszcze mocniej integrować platformę z narzędziami opartymi na AI.

Choć plotki już wcześniej sugerowały premierę Windows 12 w połowie roku, trzeba pamiętać o tym, że Microsoft wcześniej by takowy zapowiadał. W przypadku poprzednika było to prawie pół roku przed debiutem. Jak sugeruje Toms Hardware, Microsoft przyjął trzyletni cykl wydawniczy Windowsa, co może sugerować, że nowe okienka będą dostępne dopiero w 2025 roku lub nawet później.

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Zastanawiające jest też to, jak mocno zostanie tu wykorzystana sztuczna inteligencja. AI, w ostatnim czasie przeżywa istny rozkwit, a producenci urządzeń oraz architekci oprogramowania dwoją się i troją, aby tylko wykorzystać potencjał drzemiący w rzeczonej technologii. Choć to, co robi Galaxy AI w Samsungu Galaxy S24 Ultra zrobiło na mnie wrażenie, od Windowsa oczekiwałby czegoś znacznie sprawniejszego i bardziej innowacyjnego.