Miliony numerów użytkowników komunikatora WhatsApp trafiło w ręce spamerów. Niestety, w bazie znajduje się pokaźna liczba rekordów odnoszących się do osób z Polski. Co to dla nas oznacza?

Na jednym z hackerskich forów internetowych pojawiło się ogłoszenie, w którym cyberprzestępcy oferują zakup pokaźnej bazy danych z numerami. Wygląda na to, że informacje zostały wykradzione z usług WhatsApp, ale na dobrą sprawę w tym konkretnym przypadku nic nie jest pewne. Równie dobrze numery mogły być pozyskane z innego źródła, a jedynie skojarzone z konkretnymi, aktywnymi userami tytułowego komunikatora. Czy powinniśmy się więc obawiać, że padliśmy ofiarą „wycieku”. Odpowiedź brzmi – to zależy.

WhatsApp 1

Wyciek 500 mln numerów użytkowników WhatsApp. Przygotujcie się na nawałnicę spamu

Baza, która jest przedmiotem oferty na forum hackerskim, liczy 487 milionów numerów pozyskanych łącznie z 84 krajów. Najwięcej rekordów dotyczy Egiptu (44,8 mln), Włoch (35,6 mln) i USA (32,3 mln). Niewesoło wygląda to też w przypadku Arabii Saudyjskiej (28,8 mln), Francji (19,8 mln) czy Turcji (19,6 mln). Niewielkie powody do zmartwień mają użytkownicy komunikatora WhatsApp z Indonezji (130 tys.) Cypru (152 tys.) czy Japonii (414 tys.). W przypadku Polski mówimy o wycieku danych aż 2,6 mln osób.

R E K L A M A
WhatsApp
fot. Cybernews

Zainteresowani ofertą cyberprzestępców mogą być spamerzy, którzy będą w stanie zasypywać użytkowników przeróżnymi ofertami, być może związanymi z próbą oszustwa. Z jednej strony wizja otrzymywania niezamawianych wiadomości nie jest szczególnie przyjemna, z drugiej – nie ma tu mowy o prawdziwym zagrożeniu. W grę nie wchodzi bowiem np. wyłudzenie kredytu czy zakupu towarów na dane osób, których informacje wyciekły. To może nieco uspokoić. WhatsApp nie odniósł się na ten moment do sprawy, ale jestem więcej niż przekonany, że cała sytuacja jest już przedmiotem wewnętrznego „śledztwa”.

Żyjemy w świecie, w którym informacja jest walutą. Nic więc zaskakującego w tym, że często pada ona przedmiotem przestępstwa. Nasze dane, szczególnie w ilościach hurtowych mogą stanowić łakomy kąsek dla przeróżnych cyberprzestępców. Warto więc możliwie skutecznie dbać o higienę korzystania z sieci.

Nasz Katalog ofert Black Friday 2022 – aktualizowany na bieżąco