Na pewno korzystacie z WhatsApa, bo jest to obecnie jeden z popularniejszych komunikatorów. Nawet pomimo ostatniej wpadki Facebooka i olbrzymiej awarii, WhatsApp jest mostem dla wielu użytkowników, a także rodzin i bliskich, którzy muszą żyć na odległość.

Z WhatsApp korzystam głównie do przesyłania zdjęć znajomym i rodzinie. Wszystko za sprawą praktycznie bezstratnej kompresji przesyłanych materiałów. Pomimo tego, że WhatsApp należy do grupy Facebooka, a co za tym idzie do tej samej, gdzie króluje Messenger, różnica pomiędzy dwoma komunikatorami jest gigantyczna. Spróbujcie wysłać fotkę Messengerem. No właśnie.

WhatsApp pozwoli na zarządzanie wielkością backupu

Jeśli więc, podobnie jak ja, przesyłacie tony materiałów poprzez WhatsAppa, to na pewno spotkaliście się z tym, że aplikacja zajmuje sporo miejsca na Waszym smartfonie. Aplikacja jak aplikacja, ale backup, który jest przez nią tworzony może przyprawiać o zawroty głowy. Nic dziwnego, bo ładowane są tam wszystkie przesłane pliki, fotki i archiwum wiadomości.

Do tej pory ciężko było zarządzać tym, co jest przechowywane w kopii zapasowej WhatsAppa, ale to się zmieni. Aplikacja umożliwi teraz zarządzanie wielkością tworzonego backupu, a także wybór tego, co ma być zachowywane.

WhatsApp ostatnio przechodzi sporo zmian, doczekaliśmy się m.in. przenoszenia archiwum pomiędzy różnymi platforamami: Android i iOS, dodano także nowe sposoby szyfrowania wiadomości. Teraz jednak serwis WABetaInfo odkrył nowinkę, która może poprawić użytkowanie w przypadku Androida.

whatsapp zmiana wielkości backupu oszczędzanie miejsca
screen: WABetaInfo

WhatsApp zajmuje za dużo miejsca? Będzie na to sposób!

Jak widać, ustawienia pozwalają na wybranie tego, co chcemy przechować, co pozwoli na znaczne zaoszczędzenia miejsca, bo jak wiadomo zdjęcia wykonywane najnowszymi smartfonami potrafią zajmować nawet kilkanaście megabajtów pamięci wewnętrznej.

To może być znacząca zmiana, boGoogle ostatnio ogranicza swoją chmurę. Od kilku miesięcy ograniczono miejsce na przechowywanie Zdjęć Google, a do tej pory nielimitowana pojemność na backupy WhatsAppa mogą zostać zmienione na maksymalnie kilka gigabajtów.

Na razie nie wiadomo, czy i kiedy dokładnie funkcja ta pojawi się oficjalnie, ale testy najwyraźniej trwają. Kiedy jednak ona się pojawi, wielu użytkowników może się przerazić tym, jak wielką paczkę danych stworzyli przez kilka lat używania WhatsApp, szczególnie w czasie pandemii i rozmów na odległość, które stały się codziennością od kilkunastu miesięcy.