Facebook zaliczył w poniedziałek ogromną wtopę. Użytkownicy zgłaszają, że nie działają Facebook, Instagram, Messenger i WhatsApp. Sprawa wygląda na poważną, bo od kilkudziesięciu minut żaden z serwisów nie powrócił do funkcjonowania.

Ogromna awaria serwerów Facebooka na całym świecie. Nie działają Facebook, Messenger, Instagram i WhatsApp. Co się stało?

Od ok. 17:30 w poniedziałek, 4 października odnotowuje się sporą awarię serwerów Facebooka. W obecnym momencie użytkownicy w serwisie Downdetector zgłosili grubo ponad 100 000 przypadków niedostępności usługi. Portal społecznościowy po włączeniu pokazuje informację, że „coś poszło nie tak” lub Facebook się nie ładuje.

R E K L A M A

Aktualizacja: władze Facebooka wydały specjalny komunikat na Twitterze. Możemy w nim znaleźć m.in. przeprosiny za „niedogodności”. Cały czas nie wiadomo jednak kiedy zostanie naprawiona awaria Facebooka, Messengera, Instagrama i WhatsApp. Czekamy na dalszy rozwój wydarzeń.

Aktualizacja #2: wygląda na to, że to koniec awarii. Facebook, Messenger, Instagram i WhatsApp już działają. Facebook przeprosił za niedogodności. Komunikat firmy zamieszczamy niżej.


Awaria Facebooka

Nie działa także Instagram. Po wejściu na stronę internetową serwisu wyświetla się błąd 5xx oznaczający błąd serwera.

awaria facebook, instagram, whatsapp, messenger
Wykres czasowy awarii Facebooka

Nie działa Messenger

Klient Messengera, zarówno na aplikacji mobilnej jak i desktopowej, nie pokazuje błędów połączenia, ani żadnych komunikatów o błędzie. Wiadomości jednak nie zostają wysłane, pojawia się brak informacji o jej dostarczeniu.

Do godziny 18:00 osoby odpowiedzialne za serwisy nie poinformowały jeszcze czemu Facebook nie działa. Póki co wiemy tylko, że nie działają również Messenger, WhatsApp i Instagram. Damy znać jak tylko będziemy mieć więcej informacji.

Facebook reaguje. Co z Instagramem i resztą?

Facebook na swoim koncie w serwisie Twitter odniósł się do cały czas trwającej awarii. W komunikacie przesłanym po godzinie 18:00 w piątek przedstawiciele Facebooka napisali:

Zdajemy sobie sprawę, że niektórzy ludzie mają problemy z dostępem do naszych aplikacji i produktów. Pracujemy nad tym, aby przywrócić normalny stan rzeczy tak szybko jak to możliwe i przepraszamy za niedogodności.

Niestety, na godzinę 20:00 Facebook oraz Instagram, Messenger i WhatsApp nadal nie działają. Jak długo potrwa jeszcze awaria Facebooka? Trudno powiedzieć. Prawdopodobnie naprawa to kwestia godzin.

Wszystkie funkcje serwisów Facebook, Messenger, Instagram i WhatsApp zostały przywrócone ok. 1:00 w nocy czasu polskiego. Grupa Facebook wydała specjalny komunikat, w którym przeprasza swoich użytkowników za awarię. Jego treść prezentujemy poniżej.


Posłuchaj nas!