Co, jeśli powiem Wam, że aplikacja mobilna FAST.AI może wykryć udar z równą skutecznością, co neurolog? W tym konkretnym przypadku twórcy pokazują, jak użyteczna i celna potrafi być sztuczna inteligencja.

Jeśli czytacie nas regularnie, z pewnością zauważyliście mój stosunek do sztucznej inteligencji. Widzę olbrzymi, drzemiący w niej potencjał, natomiast zdaję sobie sprawę z aktualnych ułomności AI. Mam też świadomość tego, że w przyszłości rozwiązanie to może okazać się niemałym zagrożeniem, ale to już znacznie szerszy temat. Istotne dla niniejszej publikacji jest to, że w niektórych obszarach algorytmy zaskakują skutecznością. Dobrym przykładem będzie aplikacja FAST.AI, której celem jest wykrywanie udaru. Jak działa i jak należy traktować to narzędzie?

Udar

FAST.AI – aplikacja na smartfony wykrywa udar równie skutecznie, jak neurolog

Na wstępie zaznaczę, że to dopiero projekt i jest w fazie rozwojowej. Niemniej, według badaczy, a także profesora Raycheva i neurologa działającego na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles, skuteczność FAST.AI jest wyjątkowa. W zasadzie specjaliści mówią wprost, że aplikacja wykrywa ostry udar tak samo, jak neurolog. W idealnych warunkach mamy więc niemalże „diagnozę lekarską”.

Zespół potwierdził działanie FAST.AI na grupie 270 pacjentów z rozpoznaniem udaru w ciągu 72 godzin od przyjęcia do szpitala. Co prawda neurolodzy instruowali badanych, w jaki sposób należy korzystać z aplikacji, ale mimo to efekt robi wrażenie. Dokładne wyniki zostaną pokazane na konferencji American Stroke Association 2023, która odbędzie się w dniach 8-10 lutego w Dallas w USA.

Dobrze, jak działa FAST.AI? Wszystko opiera się na badaniu asymetrii twarzy (np. opadaniu mięśni twarzy), ruchach ramion oraz zmianach w mowie. Nagranie wideo pacjenta analizowane jest pod kątem 68 charakterystycznych punktów oraz orientacji ramienia. Dane przesyłane są na serwer w celu analizy. To oczywiście wczesny etap projektu, natomiast to, gdzie są obecnie twórcy, pokazuje, że w relatywnie niedalekiej przyszłości będziemy mieli do czynienia z półprofesjonalnymi zastosowaniami AI.

ChatGPT Plus debiutuje za 20 dolarów miesięcznie – na jakie dodatki mogą liczyć subskrybenci?