Recepty będzie można wystawiać bez wizyt u lekarza. W aplikacji mojeIKP pojawiła się opcja przedłużania leków bez konieczności rozmawiania ze specjalistą. Jak działa system?

Nic tak mocno nie przypomina mi o rozwoju technologicznym, jak recepty. Jako najmłodsza osoba w rodzinie, to zawsze ja byłem tym, który szedł do przychodni, by wypisać leki. Pielęgniarka, mimo że znała mnie prywatnie i wiedziała, że moi rodzice biorą te same tabletki od jakichś 20 lat, zawsze musiała grzebać w swoim archiwum, wypytując o adres i nazwisko panieńskie matki. Po całym procesie wybiegałem z cenną kartką, której nie można było zgubić. Te czasy minęły. Dziś wystarczy telefoniczna rozmowa z przychodnią, by dostać kod, który w aptece pozwoli nam kupić potrzebne leki. Dzięki najnowszym zmianom aplikacji mojeIKP możliwe, że nawet to będzie już pieśnią przeszłości.

recepty

Recepty w aplikacji

Nowy projekt Ministerstwa Zdrowia Narodowego skierowany jest do osób, które stale biorą konkretne leki. Wprowadzono do aplikacji mojeIKP usługę, która pozwoli takim ludziom wystawić e-receptę, bez wcześniejszego umawiania się z lekarzem. Nowa funkcja nazywająca się „zamów receptę” pozwoli nam wygodnie przedłużyć wcześniej wystawiony dokument.

Nie oznacza to jednak, że recepty będzie można sobie wystawiać bez żadnych konsultacji z lekarzem. W aplikacji wybieramy przychodnie oraz specjalistę, u którego się leczymy i nasze zamówienie trafi właśnie do niego. Lekarz może odmówić przedłużenia recepty lub umówić się z pacjentem na dalsze badania.

Aplikacja mojeIKP – dobry projekt?

O tym, na jakim etapie znajduje się nasz wniosek, poinformuje nas odpowiedni kolor. Szary będzie informacją o akceptacji zamówienia, czerwony o tym, że lekarz go odrzucił. Pracownicy medyczni będą mieli możliwość dołączenia własnych uwag i wyjaśnień w przypadku ewentualnej odmowy.recepty

Niestety nie wszystkie ośrodki zdrowia podłączyły się do tej inicjatywy. Najprawdopodobniej jest to tylko kwestia czasu i będzie to ogólnie przyjęta norma. Aktualnie można wystawiać recepty telefonicznie i poprzez internetowe konsultacje z lekarzem, więc niedługo zrobimy kolejny krok, ku technologicznej wygodzie.

Polacy pokochają iOS 17. Polska klawiatura z pisaniem gestami i podpowiedziami