Chociaż Twitter w ostatnich dniach zdobywa nagłówki z kontrowersyjnych i negatywnych powodów, to nadal działa i nadal pozostaje jedną z lepszych platform społecznościowych w 2023 roku. Dla tych, którzy dopiero chcą rozpocząć swoją przygodę w serwisie z niebieskim ptaszkiem w logo, przygotowaliśmy poradnik, kogo obserwować na Twitterze.

Twitter – kogo obserwować na platformie?

Polityka

Tutaj wiele będzie zależało od waszych poglądów, ale istnieje kilka kont, które raczej skupiają się na podawaniu informacji z mniejszą liczbą komentarzy – tutaj możemy polecić 300Politykę, z mainstreamowych rzeczy np. Fakty RMF FM.

Jeśli natomiast chcemy opiniowanych materiałów, to z pomocą spieszą osoby pokroju Tomasza Skory, Ojca Redaktora (Rafała Madajczaka), czy Wojtka Szackiego (@Szacki) – tych nam na Twitterze nie zabraknie, bo w końcu zbliżają się wybory, więc niedługo domorośli komentatorzy polityczni będą wyrastali jak grzyby po deszczu. I to tacy, którzy prowadzą retorykę po wszystkich stronach barykady.

Rozrywka

Po raz kolejny – preferencje preferencjami, ale istnieje kilka dobrych kont, które zajmują się zbieraniem najważniejszych popkulturowych informacji w jednym miejscu. Tutaj zwłaszcza należy wyróżnić świetne DiscussingFilm i nieco gorsze, ale wciąż niezłe Culture Crave. Pierwszy z serwisów zajmuje się filmami i czasami serialami, a CC ma nieco szersze pole zainteresowań. Oba warto obserwować, by mieć trochę wiedzy na temat tego, co jest teraz popularne w świecie mainstreamowego kina. Jeśli chodzi zaś o rzeczy nieco bardziej niszowe, to z pomocą spieszy nam Film Updates. 

W świecie gier wideo możemy się ograniczyć do mainstreamowych gigantów pokroju IGN, czy Game Informera, jeśli chodzi zaś o muzykę to… cóż. Obserwujcie swoich ulubionych artystów, a jeśli chodzi o krytykę różnorodnej muzyki i zapoznawanie się z nowymi zespołami to warto zaobserwować Anthony’ego Fantano, znanego też jako @theneedledrop.

Technologia

Tutaj do wyboru mamy sporo osób – z cyklu wycieków, przecieków i najświeższych informacji mamy leakerów/insiderów pokroju Jona Prossera, Slashleaks oraz ich redaktora Steve’a H. McFly’a (@OnLeaks). To tam będziemy poznawali informacje o najważniejszych technologicznych przełomach, zanim te będą miały swoje premiery. Dowiemy się dzięki nim wielu ciekawych informacji na temat branży technologicznej (zwłaszcza smartfonowej).

Natomiast kiedy te wszystkie sprzęty będą już miały premierę, to nie znajdziemy nikogo lepszego od Marquesa Brownlee, prowadzącego serwis MKBHD. Ten na Twitterze często relacjonuje na gorąco największe branżowe imprezy, a w czasie wolnym zajmuje się również motoryzacją, skupiając się na coraz popularniejszych elektrycznych samochodach. Polecamy również zaobserwować Elona Muska – chociażby po to, by na bieżąco mieć aktualizacje na temat zmian na Twitterze. Właściciel serwisu jest całkiem aktywny i czasami dzieli się przydatnymi informacjami o przyszłości platformy.

Sport

Tutaj oczywiście według preferencji polecamy zaobserwować swoje ulubione drużyny/zawodników oraz mainstreamowe publikacje ze zbiorami wieści typu Bleacher Report i bardziej żartobliwe Barstool Sports. Z lokalnego poletka polecić można natomiast Meczyki.pl. Jeśli chodzi zaś o sprawdzonych komentatorów, to z piłki nożnej warto na pewno zaobserwować Tomasza Ćwiąkałę, można Krzysztofa Stanowskiego (chociaż on poszedł w komentowanie absolutnie wszystkiego), innych członków Kanału Sportowego (jak Michała Pola, czy Tomasza Smokowskiego), natomiast co do wieści transferowych nie ma lepszego miejsca, niż Fabrizio Romano.

Z nieco bardziej egzotycznych sportów warto wspomnieć o Mateuszu Babiarzu, który jest najlepszym koszykarskim “twitterowiczem” w Polsce, często pisząc o np. naszym rodaku Jeremym Sochanie. Jeśli natomiast chcielibyście poszerzyć swoją wiedzę na temat futbolu amerykańskiego, to z pomocą spieszy NFL Polska, gdzie dowiecie się sporo na temat tego sportu – nie tylko w wersji oryginalnej, ale również polskiej!

Komedia/memy

Tutaj propozycji jest mnóstwo i to niezależnie od rodzaju humoru. Mamy słodkie zwierzątka w postaci Out of Context Dogs (@contextdogs), czy why you should have an animal (@shouldhaveanima). Humor poprawią nam też Zakład Pogrzebowy A.S. Bytom (@bytompogrzeby) oraz @arktos0, które są niezłymi polskimi stronami z memami, a zagranicznie warto rzucić okiem na Orwell & Goode (chociaż ich materiały potrafią być ciężkie, czy nawet mroczne) oraz na domorosłych gwiazdorów Twittera – Kirę i Corna. Ten pierwszy to @kirawontmiss, ten drugi często jest banowany i obecnie znajdziecie go pod pseudonimem @upblissed.

Autor: Kamil Kacperski