Po premierze Battlefielda 2042 fani serii liczyli, że twórcy szybko naprawią ogromną ilość błędów towarzyszących rozgrywce. Gra doczekała się już kilku aktualizacji, a mimo to liczba graczy dalej maleje. Studio DICE najwyraźniej wzięło się na dobre do roboty i próbuje ratować tonący statek.

Pytanie tylko, czy reguła „lepiej późno niż wcale” znajdzie tutaj zastosowanie. Mam wrażenie, że w dniu premiery nowy Battlefield był tak zły, że łatanie jego wszystkich dziur zajmie całe wieki. Wypuszczanie strzelanki pełnej błędów, ze złą optymalizacją, kiepską sztuczną inteligencją czy niedopracowanymi mapami (do tego w cenie ponad 200 zł) to dosyć słaby pomysł.

R E K L A M A

Battlefield 2042 radzi sobie coraz gorzej

Twórcy gry tak naprawdę sami skazali ją na straty. Internet przecież nie wybaczył jeszcze do końca Cyberpunkowi, który po prawie roku od premiery działa (przynajmniej w moim odczuciu) całkiem nieźle. I dość dobrze widać to na Steamie, bo Battlefield 2042 notuje ogromne spadki praktycznie z dnia na dzień. Gra spadła na 29. miejsce wśród najpopularniejszych tytułów na platformie, a średnia liczba graczy przebywających w niej jednocześnie zmniejszyła się ze 100 tys. do jedynie 30 tys. osób.

Jak na produkcję wysokobudżetową jest to w zasadzie słaby wynik. Tak duże spadki zaledwie 2 tygodnie po premierze nie zwiastują niczego dobrego. Lepsze liczby notują nawet Stardew Valley czy wydane 4 lata temu Destiny 2. Oprócz tego, 15. poziomu w grze (którego osiągnięcie zajmuje kilka dni) nie osiągnęło na Xboxie nawet 50% osób. Obrazuje to jak szybko gracze przestają grać w Battlefielda 2042.

Update #3 uratuje tegoroczną odsłonę hitowej serii?

Światełkiem w tunelu może być wydana właśnie aktualizacja nr 3, która zawiera ponad 150 poprawek map i usuwa całą masę błędów. Twórcy posłuchali też próśb graczy i zmienili między innymi wygląd interfejsu, by ten stał się bardziej czytelny. Update skupia się jednak głównie na łataniu bugów i nie przynosi zbyt wiele nowej zawartości.

Nie wiadomo, czy poprawki przyniosą oczekiwany skutek i przyciągną graczy z powrotem. Oceny Battlefielda 2042 nadal są w większości negatywne, ale wynik z dnia na dzień się poprawia. Z jednej strony cieszy fakt, że DICE często wypuszcza kolejne aktualizacje. Z drugiej jednak może już być za późno, by przywrócić grze dobre imię.