The Office PL było ogromnym zaskoczeniem na polskim rynku seriali komediowych. Nikt nie dawał mu szansy. Tymczasem okazało się, że to świetna wersja kultowego sitcomu. Czy trzeci sezon również prezentuje wysoki poziom? A może dostaje zadyszki?

Na początku muszę przyznać się do dwóch rzeczy. Po pierwsze – nie jestem wyjadaczem oryginalnego Biura. Widziałem może ze dwa sezony, po których mogę powiedzieć, że to wielce kreatywny serial pod kątem prowadzenia narracji na rynku sitcomów, ale jakoś się nie złożyło, abym obejrzał całość. Bohaterowie są bardzo wyraziści, a forma paradokumentu interesująca. Po drugie – zarówno podczas rozpoczęcia oglądania pierwszego, drugiego, jak i trzeciego sezonu, mam dziwne poczucie, że żarty są suche i zatopione w dużym sosie cringu. Jednak – z niewiadomych mi przyczyn – nie mogę się od serialu oderwać, czego najlepszym przykładem jest recenzowana przeze mnie trzecia osłona. Całość pochłonąłem w jeden dzień!

//dzisiaj na dailyweb

The Office PL to wyróżniający się serial komediowy na polskim rynku. Oczywiście, jest na licencji oryginalnego Biura, ale we wspaniały sposób przekłada format na polskie realia. Trzeba nieco przestawić głowę na taką formę opowiadania historii, poczuć vibe serialu, żeby nagle zrozumieć, że żarty wcale nie są suche, a cringe jest zamierzony. Jednak do trzeciego sezonu podchodziłem ze sporą rezerwą. W Kropliczance nastąpiły zmiany, które nie do końca mogły być dobre, zarówno dla bohaterów, jak i  dla widzów.

The Office PL – czy serial dowozi w trzecim sezonie?

The Office PL
Trzeci sezon The Office PL to wiele zaskoczeń. Czy jednak pozytywnych?

Trzeci sezon The Office PL zaczyna się w momencie, gdy jeden z moich ulubionych bohaterów, Łuki (Adam Bobik), zostaje złapany przez policję i umieszczony w więzieniu, co tylko zwiastuje brak tej postaci w następnych odcinkach. Patrycja (Vanessa Aleksander) dzięki małej „pomocy” Darka (Adam Woronowicz) obejmuje stanowisko w Warszawie, więc można było wysunąć wniosek, że brawurowej aktorki będzie stosunkowo mało. Nic bardziej mylnego – o ile Łuki jest bohaterem mocno drugoplanowym (ale na szczęście niezapomnianym przez resztę pracowników Kropliczanki), to przełożona Michała pojawia się praktycznie w każdym odcinku. Dzięki temu widzowie doświadczają dwóch ważnych zmian. Zobaczą na ekranie nowych bohaterów (Tomka, czyli Mateusza Króla, oraz pracownicę działu HR Kasię, w którą wciela się Małgorzata Gorol) i kolejne miejsce akcji – warszawska siedziba.

Na pozostałych pracowników również czekają zmiany. Kropliczanka wprowadza nowy produkt, energetyk. Dzięki nieroztropności Michała deadline jest krótszy, niż ustawa przewiduje, a kampanię promocyjną trzeba stworzyć od podstaw. Poza tym na froncie bez zmian. Darek to patriota w 100 procentach, Michał cały czas uważa, że jest zabawny, a Asia (Kornelia Strzelecka) jest w związku ze swoim zadufanym w sobie, oszczędnym facetem. I powiem tak, miło było wrócić do tej zwariowanej ekipy! To ludzie, którym się kibicuje bez wyjątku i bez względu na przekonania polityczne. Każdy ma swoje wady, zalety, ale z całą pewnością pokłady sympatii do każdego z nich są ogromne! Czy to jednak wystarczy, aby docenić trzeci sezon?

Niby tak samo, a jednak ze zmianami – również na poziomie emocjonalnym

The Office PL
Pojedynek w starym, dobry stylu w środku dnia? Pracowników Kropliczanki już chyba nic nie zdziwi


The Office PL
nigdy nie był zwykłym sitcomem. Częsty czerstwy humor (w szczególności ukazany przez postać Michała) posłużył za pokazanie Polaków w krzywym zwierciadle. To satyra nas samych. Pod płaszczykiem dowcipu twórcy zwracają uwagę na to, jacy jesteśmy naprawdę. Oceniający, nieomylni i pełni stereotypów oraz uprzedzeń. Oczywiście idealnym przykładem jest Darek – chłop, który na pełnej wbija w klapach KUBOTA i szerzy swój patriotyzm oraz tradycjonalne przekonania. Człowiek zacofany, mało postępowy i pełen nienawiści? A może smutny mężczyzna, tworzący maskę gbura, a w środku Polak wrażliwy – do rany przyłóż? Musimy zwrócić uwagę na to, że każdy z tych bohaterów nie pokazuje prawdziwych emocji. Oglądamy udawany dokument, więc przed kamerami nie pokazujemy uczuć i prawdziwego „ja”.

Podoba mi się to, w jakim kierunku The Office się rozwija. Nigdy nie traktowałem serialu w kategoriach dramatycznych. Końcowe odcinki spowodowały, że poczułem wzruszenie, zrozumienie i współczułem pewnym bohaterom. Nie chcę zdradzać szczegółów, ale uchylę rąbka tajemnicy. Nie sądziłem, że otrzymam taką bombę emocjonalną. Miałem ochotę wejść w świat serialu, żeby przytulić pracowników Kropliczanki. Twórcy świetnie wyważają humor między obyczajowymi akcentami, a elementy te są wprowadzane systematycznie, płynnie i z głową.

The Office w trzecim sezonie to komedia, obyczaj oraz… edukacja!

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Kolejnym plusem jest fakt, że świat – niby fikcyjny – koresponduje z prawdziwym życiem i zdarzeniami. Niczego nie udaje, dzięki czemu możemy wczuć się w historię. Dla przykładu, rok 2023 przyniósł nam rozwój sztucznej inteligencji i jeden z odcinków jest poświęcony chatowi GPT. Swoje cameo zalicza również Julia Wieniawa, która gra… Julię Wieniawę. Ponadto, The Office PL w trzecim sezonie pełni również funkcję dydaktyczną.  W jednym z epizodów poruszono problem depresji. Na jego końcu, na planszy końcowej, pojawia się prawdziwy numer telefonu wsparcia. Ogromne propsy za ten ruch – niby szczegół, ale jakże istotny. Dobrze, że w pozornie zwykłym serialu komediowym są przemycane ważne, uświadamiające i istotne dla społeczeństwa informacje.

Halloween 2023 w domu, czyli streamingowy przegląd horrorów z podziałem na kategorie

Canal+ dostarczył w tym roku drugi – po Emigracji XD – serial komediowy, którego nie wstyd polecić. The Office PL ciekawie się rozwija, ma na siebie pomysł oraz interesujących bohaterów, z którymi sympatyzujemy. Michał jest chodzącym przypałem i osobą, która z taktem nie ma nic wspólnego, ale w magiczny sposób mam ochotę mordeczkę przytulić i powiedzieć, że wszystko będzie dobrze. Nie jestem w dalszym ciągu pewny, czy jest to osoba w pełni sprawa umysłowo, ale zaczynam rozumieć, dlaczego taka jest. To facet potrzebujący pomocy, uznania i miłości. Cały czas tego szuka. Oby kiedyś znalazł szczęście. Zwracam uwagę na te emocjonalne akcenty, ale nie ma się czego obawiać – przez większość seansu to rasowa satyra i humor, wylewający się z ekranu. Co prawda, nie wszystkie żarty siadają, ale kupuję tę konwencję i czekam na więcej!

Premiera 3. sezonu The Office PL już 3 listopada w CANAL+ online i w CANAL+ Premium.