Emigracja XD to nowy, polski serial komediowy, który zadebiutuje na Canal+ już 17 marca 2023 roku. Dzięki uprzejmości stacji miałem okazję obejrzeć cztery pierwsze odcinki i nadchodzę z recenzją tego, co już widziałem. Czy mamy kolejny hit Canal+, czy cringe’owe dzieło na maksa?

Emigracja XD (tak, tak – ten XD to nie wyraz mojego nastroju, tylko całościowy tytuł) jest serialem, opartym na powieści pod tym samym tytułem, autorstwa Malcoma XD, który zaczynał swoją pisarską karierę internetowymi pastami. Jeden z bardziej znanych tekstów pt. Mój stary to fanatyk wędkarstwa również został zekranizowany w filmie krótkometrażowym Fanatyk. I jakie to było udane! Produkcja okazała się dla mnie pozytywnym zaskoczeniem, bo przełożyć na język filmowy historyjkę internetową to niezła sztuka! Czy Emigracja XD to kolejny przykład dobrej adaptacji prozy Malcoma XD? 

R E K L A M A
Emigracja XD
fot. Canal+

Emigracja XD to nowy, komediowy serial Canal+, który zadebiutuje 17 marca 2023 roku

I to jeszcze jak! Przyznaje, że przed seansem nie byłem w całości zaznajomiony z oryginałem, ale przeczytałem ze 30 stron książki i nie do końca wierzyłem w to, że po raz kolejny uda się przenieść na ekran tę finezję, spostrzeżenia i humor Malcoma XD. Tym bardziej w formie serialu, gdzie łatwo można potknąć się o własny żart i wywalić na pysk, lądując w kałuży żenady. Nawet jeśli twórca oryginału jest współscenarzystą, to można grubo przeholować – za bardzo uwypuklić pewien wątek czy spłaścić inny. Niektóre dzieła powinny pozostać na papierze (Pierwszy śnieg – pamiętam i próbuje zapomnieć, a nawet utwór 18L nie pomaga), bo zupełnie nie służy mu ekran kinowy czy telewizyjny.  Na szczęście – Emigracja XD nie jest tego przykładem. Naprawdę rzadko to piszę. Po czterech obejrzanych odcinkach mam polski, komediowy hit!

O czym jest Emigracja XD? Cóż…o emigracji. Hehe – z poziomu tego żartu jestem naprawdę dumny. Z poczuciem humoru jest trochę jak z pizzą z ananasem. Niektórzy tapetują sobie nią pokój, a inni – wysyłają najgorszym wrogom jako symbol wywołania wojny. Ja zawsze zaznaczam ten fakt przy pisaniu recenzji produkcji komediowych. Poczucie humoru to jeden wielki wór z gagami, z którego wybieramy tylko te, które do nas trafiają. Dlaczego o tym piszę, zamiast wyjaśniać fabułę? Po pierwsze macie od tego portal FilmWeb (dobra, ten żart nie bawi chyba nawet mojej mrocznej strony słabego dowcipu), a po drugie – dygresje i sprytna narracja są esencją nowego serialu Canal+. 

Emigracja XD
fot. Canal+

Emigracja XD to świetna narracja, tempo, humor i gra aktorska

Emigracja XD jest humorystyczną opowieścią o Malcolmie (Tomasz Włosok) i Stomilu (Michał Balicki) – kumplach, zamieszkujących małą mieścinę, w której największą atrakcją jest coroczny festyn i konkurs jedzenia agrestu na czas. Czyste szaleństwo! Do innych rozrywek należą między innymi: jeżdżenie po pijaku i wykonywanie salt samochodem, którego telemark kończy się w chacie leśniczego. True Story. Ten dosyć kaskaderski wyczyn poskutkował tym, że dwóch młodych ludzi jest zmuszona do zapłacenia grzywny za…zniszczenie terenów leśnych. W celu ekspresowego zebrania żądanej kwoty ruszają do Anglii, gdzie podobno funty leżą na ziemi. I tak oto właśnie zaczyna się ich przygoda życia. Już na samym początku podróży przyjaciele rozłączają się, co jest tylko zwiastunem rozpoczynającej się serii niefortunnych zdarzeń. 

Nie będę wam opisywał wszystkich sytuacji, które spotykają naszych bohaterów, ale uwierzcie na słowo – dzieje się całkiem sporo. Twórcy sprawnie wykorzystują krótki metraż odcinków (20-25 minut) i serwują widzom prawdziwą, bekową jazdę bez trzymanki. Wachlarz napotkanych postaci jest doprawdy szeroki. Balangujący kierowcy TIR-ów, policjanci, którzy robią sobie selfiacze z napisem ARKA GDYNIA, jakby to było dzieło sztuki, najsympatyczniejszy na świecie polscy Romowie i kryminalista z piekła rodem z wrażliwą duszą motorniczego. A to dopiero cztery odcinki! Całość jest podana z jajem i ciekawymi spostrzeżeniami na temat życia Polaków na emigracji. Malcolm XD, zarówno w swojej książce, jak i w serialu, którego jest współscenarzystą, przedstawia nam różnorodne spojrzenia. Poznamy kombinatorów, prostych, zapijaczonych wujków z wąsem, prawdziwych ściemniaczy, ale również pocieszne mordeczki, które rodakowi pomogą w każdej sytuacji. To całkiem udana próba odwrócenia stereotypów.

Emigracja XD
fot. Canal+

Emigracja XD to osobliwy zbiór freaków, których nie sposób nie polubić

Emigrację XD ogląda się z niebywałą lekkością. Ogromna zasługa w tym Tomasza Włosoka, który wciela się w głównego bohatera, będącym również narratorem całej historii. Jego komentarze, dygresje i przeróżne wizje jak może skończyć się sytuacja, w której niefortunnie się znalazł, są przecudowne. Ogląda się to tak, jakbyśmy znaleźli się na jakiejś imprezie, na której nasz dobry kumpel po paru piwkach opowiada niestworzoną historię, pełną anegdotek. Niesamowicie żywe i w swoim absurdzie…dosyć życiowe. Każdy z nas ma taką historię, że trudno w nią uwierzyć. Jestem przekonany, że mało kto uznał za prawdę to, że kiedyś jako młody, 40-kilogramowowy chłopaczek przekonałem dwóch konkretnie napakowanych typów, że nie warto się bić, a mafijne spory między Pruszkowem a Wołominem lepiej załatwić rozmową.

Stomil jest idealnym przeciwieństwem Malcolma. I tutaj znowu będę się powtarzał – chyba każdy ma takiego ziomka, który jedzie cały czas na przypale i uchodzi mu to na sucho, a wy musicie płacić za jego błędy. Nienawidzicie tego typa, irytacja przechodzi ludzkie pojęcie, ale finalnie kończy się to stwierdzeniem, że będzie o czym opowiadać. I Malcolm XD ma o czym opowiadać, gdyż zarówno książka, jak i film – jest oparty na jego życiu na emigracji. Pewnie część podkoloryzowana, ale jednak z myślą w głowie, że faktycznie – w Anglii doświadczył wielu przegiętych akcji i poznał wielu dziwnych freaków.

Emigracja XD to serial komediowy, jakiego na naszym rynku jeszcze nie było

Dawno się tak nie ubawiłem. Wierzyłem w stację Canal+, bo ich seriale dramatyczne (Kruk, Klangor, Minuta ciszy) to wysokojakościowa telewizja, a nasza ojczysta wersja The Office była zaskakująco udana. Był już jeden serial o emigracji – Londyńczycy. Była to całkiem udana obyczajówka z 2008 roku, ale w 2023 roku otrzymujemy komediową bombę. Emigracja XD ma potencjał, aby stać się jedną z lepszych produkcji komediowych ostatnich… 10, 15 lat. Świetna rzecz i jakbym miał ją porównać do jakiegoś innego tytułu, to w zasadzie mam pustkę w głowie. Czegoś takiego na polskim rynku jeszcze nie było.

We fragmencie którejś recenzji znalazłewm wzmiankę, że niebezpiecznie zbliża się ku filmowi Job. Ostatnia szara komórka. Pozwolę sobie nie zgodzić się z tym stwierdzeniem, bowiem Emigracja XD nie jest nieskładną ekranizacją dowcipów z wesel, a pełnoprawną komedią z linią fabularną, ciągiem przyczynowo-skutkowym i ciekawym komentarzem społecznym. Świetny Tomasz Włosok, który w wywiadzie dla DailyWeb zapowiadał, że w serialu zobaczymy zupełnie innego Tomasza Włosoka. Nie kłamał. I nie chodzi tylko o brak wąsa pod nosem, a o charakter postaci. Znany z awanturniczych ról – w Emigracji XD gra zwykłego, skromnego chłopaka z marzeniami. Razem z Michałem Balickim tworzą świetny duet, a zmieniający się co odcinek aktorzy, mają szansę na zerwanie z pewnymi zaszufladkowanymi kreacjami. Na szczycie mojego rankingu jest Andrzej Zieliński z wąsem, który swoim zachowaniem przypomina Ryszarda Cyrwusa z Fanatyka. Taki tam smaczek. Czekam na Jarosława Boberka, Katarzynę Bujakiewicz czy Paulinę Gałązkę.

Emigracja XD to plejada polskich gwiazd na czele z Tomaszem Włosokiem

Emigracja XD
fot. Canal+

Polecam seans, bo ze świecą szukać tak dobrej, komediowej rozrywki z naszego podwórka. Premiera pierwszych dwóch odcinków już 17 marca 2023 roku na platformie Canal+ online oraz na kanale Canal+ Premium. Pierwszy epizod będzie dostępny za darmo, więc jest szansa na sprawdzenie, czy to poczucie humoru wam odpowiada. Mnie siadło i czekam na część dalszą, bo czuje, że ta seria niefortunnych zdarzeń jeszcze na dobre się nie rozkręciła! 

The Last of Us – wiemy, ile będzie trwać ostatni odcinek 1. sezonu! Czy finał podzieli fanów?