TextToSample to nie jest jedyne narzędzie AI, które stworzy dla Was muzykę i sample. To jednak jedno z nielicznych, które opakowano w przyjemną, prostą aplikację, która dostępna jest za darmo.

Generatory AI do tworzenia muzyki to coś w sumie całkiem nowego. Oczywiście wiadome było, że po sukcesie takich platform graficznych jak DALL-E oraz Midjourney, przyjdzie też pora na rewolucję w tworzeniu dźwięków i muzyki.

//dzisiaj na dailyweb

TextToSample to muzyka z Twojego tekstu

W lutym Google zademonstrowało MusicLM rozwiązanie, które przekształca tekstowe komendy w muzykę. Program długo był jednak zamknięty i dopiero w połowie maja można było się po rejestracji zgłaszać do jego testów. Meta, w międzyczasie rozwijała swój własny, bardzo podobny algorytm.

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

MusicGen, bo tak nazywa się algorytm od Mety, został przeszkolony w zakresie 20 000 godzin muzyki, w tym 10 000 „wysokiej jakości” licencjonowanych utworów muzycznych i 390 000 utworów instrumentalnych z serwisów ShutterStock i Pond5.

TextToSample

Tutaj moja próbka z promptu: beat with drums and piano synthpop style:


Dotychczas najłatwiejszym sposobem na korzystanie z MusicGen od Meta było webowe narzędzie opublikowane w serwisie Huggingface. Do algorytmu powstał jednak dedykowany program (czy też raczej wtyczka) o nazwie, a jak — TextToSample! Odpowiedzialna jest za nią firma, która produkuje oprogramowanie do tworzenia muzyki i sampli Samplab – i to właśnie z tej strony ściągnięcie tytułową wtyczkę.

introducing meta

TextToSample to niezależny program, przygotowany na komputery z systemem macOS. Zasadniczo po ściągnięciu modelu algorytmu, wszystkie prace są przetwarzane lokalnie więc nie potrzeba tu połączenia z internetem. Nie ma konkretnych wymagań sprzętowych — twórcy polecają jednak komputery Apple z procesorem M1 lub nowszym, który zawiera procesor Neural Engige, który znacznie przyspiesza działanie wtyczki.

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Użytkownik ma wpływ na czas trwania sampla. Pliki generowane są w formacie WAV. Aplikacja daje też możliwość miksowania gotowych utworów z własnym opisem, jak na filmie powyżej.

Aplikacja TextToSample dostępna jest do ściągnięcia za darmo ze strony Samplab.