Microsoft kilka dni temu ogłosił kilka najciekawszych nowości, które zyskają ich popularne narzędzia. Szczególnie interesująco zapowiada się wykorzystanie słynnego DALL-E do… swojej wyszukiwarki. Microsoft pozwoli na generowanie obrazków wprost z Bing.

W połowie października Microsoft w poście na swoim blogu zapowiedział kilka interesujących nowości. Oczywiście nowe sprzęty, ale także Microsoft Designer, jako odpowiedź na wszystkie narzędzia, które tworzą grafiki na potrzeby serwisów społecznościowych (ot taka kopia Canvy). Jednak szczególnie interesująco zapowiada się wykorzystanie DALL-E 2, czyli sztucznej inteligencji do tworzenia grafik, na podstawie zadanych opisów.

Ogromne możliwości DALL-E

Możliwości narzędzia stworzonego przez OpenAI są ogromne, by nie powiedzieć niebywałe. Za pośrednictwem słów możecie tworzyć obrazy. Z tych popularniejszych, która powodują sporo refleksji, jest np. last selfie ever taken, na podstawie którego algorytm wygenerował zdjęcie:

DALL-E
Przerażająca perspektywa wygenerowana przez Dall-E

Wygląda absolutnie mrocznie. W perspektywie aktualnej wojny, straszenia bronią jądrową, perspektywa z tego zdjęcia nie wydaje się być aż tak bardzo odległa. Zostawmy jednak czarne scenariusze i wróćmy do Dalle-E.

dall e 3

Microsoft w ramach swoje zapowiedzi, potwierdził również, że Dall-E 2 zostanie zaimplementowany do ich wyszukiwarki Bing. To doskonała wiadomość, bo dzięki temu użytkownicy będą mogli w łatwy sposób wygenerować grafikę, zamiast jej szukać. Aż dziw bierze, że nie wpadło na to Google!

dall e 1

Oczywiście, w zapowiedzi brak jest konkretnych deklaracji, prócz jednej: funkcja jest gotowa i zostanie udostępniona ograniczonej ilości użytkowników, z konkretnych lokalizacji geograficznych. Na podstawie spływającego feedbacku, zostaną wprowadzone poprawki i podana informacja, kiedy funkcja będzie dostępna dla wszystkich.

DALL-E

Image Creator – bo taką nazwę będzie nosiła funkcja, będzie udostępniona w widoku głównym wyszukiwarki. Czekamy na odpowiedź Google, bo pomysł jest świetny! Sam bardzo często poszukuje konkretnych grafik i bardzo chętnie zamiast ich szukania, wolałbym je po prostu… wygenerować.