Część użytkowników usługi streamingowej YouTube otrzymała możliwość testowania funkcji zoom. Możliwość przybliżenia wideo to rozwiązanie skrojone pod potrzeby użytkowników mobilnych.

YouTube stale się rozwija, ale zanim nowe funkcje trafią do wszystkich użytkowników, Google testuje je na przykładzie wybranej grupy. Od dłuższego czasu subskrybenci YT Premium pytani są o chęć dołączenia do grona testerów. Sam miałem przyjemność sprawdzać, jak działa opcja PiP (obraz w obrazie) w systemie iOS i jestem pewny, że z chęcią ocenię także kolejne rozwiązania producenta. Okazuje się, że taka możliwość właśnie się pojawiła.

Zoom, czyli „pinch to zoom” na YouTube

Kiedy w czerwcu 2007 roku Steve Jobs prezentował pierwszą generację smartfona Apple iPhone, wszyscy zwracali uwagę na możliwość przybliżania i oddalania obrazów lub map w ramach funkcji „pinch to zomm”. To była prawdziwa innowacja. Dziś rozwiązanie to nieco nam spowszedniało, gdyż korzystamy z niego dosłownie wszędzie. Oczywiście mowa o smartfonach, choć równie ciekawie dodatek sprawuje się na gładziku MacBooka.

YouTube

Teraz Google postanowiło zaimplementować nowość w aplikacji YouTube. Zawita do niej bowiem opisywany zoom, który da użytkownikom możliwość swobodnego przybliżania wybranego fragmentu materiału wideo. Biorąc pod uwagę to, że przekątne ekranów w smartfonach i tabletach są znacznie niższe niż w przypadku komputerów, narzędzie może okazać się wyjątkowo przydatne.

Często zdarza się bowiem, że nie jesteśmy w stanie dostrzec szczegółów wybranego ujęcia. Szansa na przybliżenie kadru bez potrzeby korzystania z komputera, to bez wątpienia coś, co mnie jako użytkownika – ucieszy. Niestety, zanim funkcja trafi do wszystkich (pod warunkiem że tak się właśnie stanie) mogą z niej skorzystać wyłącznie subskrybenci YT Premium. To oznacza, że szansa na zapoznanie się ze wspomnianym zoomem wiąże się z wydatkiem 23,99 zł za miesiąc.

Zakładając, że należycie do grona osób opłacających YT Premium, aby aktywować tytułową funkcję, musicie udać się do ustawień aplikacji i wejść w sekcję „Wypróbuj nowe funkcje”. Tam należy już tylko wybrać interesującą nas opcję.

Filmy nakręcone smartfonami – TOP 5