Funkcja Space zoom w smartfonie Galaxy S23 Ultra faktycznie wspiera się sztuczną inteligencją. Niektórzy sądzą wręcz, że Samsung nakłada na obraz tekstury, dzięki czemu popularne w ostatnim czasie zdjęcia Księżyca wyglądają, tak jak wyglądają. Jak to w końcu jest – czy stukrotny zoom faktycznie pozwala uzyskać satysfakcjonujące efekty, czy może jednak mamy do czynienia z fejkiem?

Aparaty w smartfonach trapią ograniczenia fizyczne i choć z roku na rok technologia idzie do przodu, pewnych rzeczy nie jesteśmy w stanie przeskoczyć… fizycznie. Producenci doskonale zdają sobie z tego sprawę, dlatego też od dawna szukają metod na załatanie braków. Okazało się, że całkiem skutecznym rozwiązaniem jest poprawianie zdjęć za pomocą oprogramowania. Tak, mowa o sztucznej inteligencji, która potrafi czynić cuda i wznosić fotografię mobilną na wyżyny. Weźmy takie zdjęcie Księżyce. Świetnie radził sobie na tym polu Huawei, ale Samsung również nie ma się czego wstydzić. Weźmy za przykład efekty, które pokazał nam model Galaxy S23 Ultra.

R E K L A M A

Galaxy S23

100-krotny zoom w smartfonie z wykorzystaniem AI – fejk czy nie?

Temat wraca niemal przy każdej większej premierze smartfona, który jest w stanie sfotografować Księżyc z detalami. Sam, trzymając w dłoniach Samsunga Galaxy S23 Ultra zastanawiam się, jak tak niewielkie urządzenie z niewielkim sensorem potrafi oddać ze szczegółami to, co oferuje nasz naturalny satelita. Niektórzy twierdzą, że to nic innego, jak oszustwo przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji. Uściślając – w wielu wątkach na serwisie Reddit podnosi się kwestię AI, twierdząc, że Samsung wykorzystuję uczenie maszynowe do nakładania tekstur na obraz (w tym przypadku – na obraz Księżyca).

Zoom
Próbka zdjęcia Księżyca wykonana na szybko, z ręki

Skąd ten pomysł? Wszystko przez to, że Koreańczycy grają fair i mówią wprost – korzystamy ze sztucznej inteligencji przy wykonywaniu zdjęć realizowanych za pomocą flagowych smartfonów. Warto jednak mieć świadomość, że nie jest to takie wykorzystywanie, jak wydaje się malkontentom. Samsung faktycznie czerpie z AI i wspomaga się nią w celu poprawy redukcji szumów i rozmyć. Jeśli smartfony wykryje określoną scenę (np. próbę sfotografowania Księżyca), aktywuje wsparcie sztucznej inteligencji.

Dzień z OnePlus 11 – smartfon jako kompan, bez którego trudno dziś sobie poradzić