Ze SpaceX do Stellar Pizza. W USA będzie działał robot, który przygotuje pizzę w 45 sekund

IFA 2022 RELACJA! Byliśmy na IFA 2022! Zobacz najciekawsze gadżety!

Jesteś inżynierem w wielkiej firmie SpaceX. Masz wpływ na to, aby rakieta kosmiczna poleciała w kosmos, twoja wiedza i odpowiedzialność jest ogromna. Kończysz swój rozdział z galaktyczną firmą Elona Muska i razem z dwoma ziomkami zakładasz…pizzerię Stellar Pizzę, w której automatyzacja i szybkość ma być znakiem rozpoznawczym.

Muszę przyznać, że moje przebranżowienie z organizatora wycieczek na kinooperatora i copywritera to nic w porównaniu z tym, co zrobili trzej byli inżynierowie SpaceX. Bensoi Tsai, Briana Langone i Jamesa Wahawisan w 2019 roku założyli własną pizzerię o nazwie Stellar Pizza. Co ciekawe, ich biznes nie mieści się daleko od gmachu swojego poprzedniego zakładu pracy –  to dosłownie rzut kamieniem, bowiem ich punkt gastronomiczny znajduje się po drugiej strony ulicy od SpaceX.

SpaceX

Stellar Pizza to firma trzech byłych inżynierów SpaceX

Czy Elon Musk próbował już pizzy, tego nie wiadomo, ale jeszcze na początku tego roku Bensoi Tsai żartował, że nie spotkał swojego dawnego pracodawcy, za to inni pracownicy już byli jego klientami. W tym samym okresie mówił o swoich planach jeśli chodzi o robota, który sam ma robić pizzę w bardzo krótkim czasie.

R E K L A M A
Stellar Pizza SpaceX
fot. Business Insider

Pierwsze testy robota serwującego pizzę w Stellar Pizza sięgają 2019 roku

Pierwsze testy, które miały miejsce już trzy lata temu nie przebiegły zbyt pomyślenie. Głównym problem był ser.  Podczas przyrządzania pizzy  silnik robota zaczął rozrzucać dookoła roztopiony składnik. Finalnie okazało się, że błąd krytyczny powodował eksplozję sera, który następnie trafiał nie we właściwe miejsca, czyli de facto – wszędzie wokół. Tsai nie przejmował się tym i ze sporą dozą humoru komentował cały nowatorski sposób  przyrządzanie  gorącego posiłku:

To zabawne, ale to wszystko jest częścią procesu projektowania. Chociaż nie lubimy marnować sera, wydarzenie takie jak to jest świetną okazją do nauki dla naszego zespołu. To było znacznie tańsze niż rozbicie rakiety, aby uzyskać wgląd w naszą maszynę.

 

Stellar Pizza SpaceX
fot. PiPa News

Stellar Pizza planuje wprowadzić pizza-roboty do końca 2022 roku

Co fakt to fakt – z dwojga złego lepiej stracić kilogramy składników niż gdyby rakieta miała eksplodować w powietrzu. Jednak tak jak powiedział Tsai, testy służą nauce, a wiedza może dać pożądane efekty i wygląda na to, że jego słowa mają moc sprawczą. Prawdopodobnie do końca 2022 roku mają wejść na rynek USA roboty, które bez pomocy człowieka będą przyrządzać gorącą pizzę. Czas realizacji zlecenia: 45 sekund! Jest to nieprawdopodobnie krótki czas, a dla porównania: Robot Robbie w Żabce Nano robi hot-dogi w podobnym czasie, ale jednak różnicę w produkcji tych dań są znaczące. Bułka w parówce z sosem to jedynie podgrzanie gotowego produktu, a pizza potrzebuje dłuższej obróbki cieplnej, dobrania większej ilości składników i przede wszystkim – połączenia całości z roztopionym serem.

Szczegóły menu nie są jeszcze znane – bardzo możliwe, że wybór początkowo będzie ograniczony, a głównym procesem będzie podgrzanie gotowego „szablonu” i złączenie całości serem. Koszt takiego posiłku będzie wynosił 7 dolarów, ale Tsai rozważa podwyżkę do 10 dolarów. Włoski przysmak o średnicy 30 centymetrów ma być serwowany w sposób całkowicie samoobsługowy i zautomatyzowany. Mobilna pizzeria ma zostać ulokowana w food-truckach, a plany opiewają na 6 samochodów. Przynajmniej na początku.

Stellar Pizza SpaceX
Fot. KTLA

Czy pizza serwowana przez roboty w Stellar Pizza będzie wysokojakościowym produktem?

Nie jestem do końca przekonany, czy taka pizza będzie rarytasem dla naszych kubków smakowych, ale z drugiej strony nie dziwią mnie kolejne próby zautomatyzowania pewnych usług. Od dłuższego czasu zauważalny jest progres w zastępowaniu człowieka maszynami i zauważamy to na każdym kroku, nawet przemierzając ulice. Poza sprzedażą zwykłych produktów czas na bardziej zaawansowane techniki podawania jedzenia.

W USA roboty w fast-foodach pomagają pracownikom smażyć frytki w takich sieciach jak Wing Zone, Chipotle i White Castle. W Polsce stoi już wspominany pierwszy robot, który serwuje hot-dogi. Pizza wydaje się być produktem wyższej klasy, w którego przyrządzeniu potrzebny jest czynnik ludzki, ale jak widać, przyszłość może nas zaskoczyć. Jestem ciekaw opinii pierwszych klientów i szczerze – spróbowałbym takiej pizzy, chociażby z ciekawości, bo sam nie mam nic przeciwko automatyzacji to jednak pewne sektory usług bez rozmowy z człowiekiem to dla mnie dosyć mroczna rzeczywistość.

Żabka Nano karmi Elona Muska i jego pracowników. Stanął pierwszy punkt poza granicami Polski

Właściciele Stellar Pizza nie mówią o gastronomicznym podboju innych części świata niż USA. To bardziej eksperyment, badanie gruntu i sprawdzanie, czy klienci będą zadowoleni z produktu. Jeśli byli inżynierowie SpaceX odniosą sukces to, kto wie – może pizza robiona przez roboty dotrze do Polski szybciej, niż myślimy. Na razie musimy zadowolić się hot-dogiem z Żabki.


Posłuchaj nas!

Zobacz także

11 lat temu odszedł Steve Jobs, twórca potęgi Apple Rząd chce kontrolować Twoją skrzynkę e-mail. Kontrowersyjny pomysł MON