Spotify poinformowało, że twórcy i twórczynie podcastów dostaną w swoje ręce nowe narzędzia. W podcastach będzie teraz można zamieszczać interaktywne Q&A oraz ankiety.

Jednym z częściej poruszanych tematów związanych z tworzeniem podcastów jest jakakolwiek interakcja z widownią. Jest to dość problematyczne, ale Spotify wychodzi z propozycją rozwiązania.

Komunikacja pomiędzy osobami tworzącymi podcasty oraz ich słuchaczkami i słuchaczami jest dość problematyczna. Pokusiłbym się o stwierdzenie, że jednostronna. Platformy dla podcastów nie pozwalają na bezpośrednią interakcję. Komentowanie odcinków odbywa się z reguły na innej platformie niż ta, na której znajduje się nagranie.

R E K L A M A

Interakcji nie sprzyjają także okoliczności, w których najczęściej słuchamy podcastów: w ruchu, w samochodzie, podczas przemieszczania się czy też wykonywania innych czynności. Wyjątkiem może być YouTube, ale znowu, nie jest to rozwiązanie idealne, ponieważ nie jest to platforma stworzona dla audio. Aby słuchać przy zablokowanym ekranie użytkownik musi posiadać pakiet Premium, znowu zawężenie grupy odbiorców.

Nowości w podcastach Spotify

Spotify, a właściwie ich serwis do publikacji podcastów Anchor, udostępnia opcję dodania do odcinka sekcji Q&A oraz ankiety. Biorąc pod uwagę, że jest to jedna z najpopularniejszych platform dla podcastów, to świetne wieści dla całej branży.

Spotify sporo inwestuje w podcasty i ewidentnie widzi się w bliskim związku z takim contentem w przyszłości. Świadczyć może o tym chociażby nazwa w sklepie z aplikacjami: „Spotify – muzyka i podcasty”.

Innym wymownym sygnałem jest właśnie rozwój tej formy contentu. Jako jeden z głównych graczy Spotify ma wpływ na całą branżę i ma również możliwość wprowadzania innowacji. Tak, w przypadku podcastów możliwość kontaktu pomiędzy twórcą a słuchaczem na tej samej platformie w prosty sposób to pewnego rodzaju nowość.

Spotify wprowadza płatne subskrypcje dla podcastów dzięki Anchor

Q&A oraz Ankiety dostępne w Polsce

Funkcje na początku będą dostępne na wybranych rynkach oraz nie będą dotyczyły Muzyki, Talk show oraz podcastów z kategorii „Dzieci i rodzina”. Bazując na FAQ Anchora, funkcja będzie dostępna w Polsce.

Sprawdziłem na moim koncie Anchor i faktycznie – mam możliwość dodania tych elementów pod odcinkiem.


Posłuchaj nas!