Spotify jak obiecało, pcha się mocno w rozwój podcastów.

Kolejną nowością, którą raczej należy postrzegać jako być może użyteczny drobiazg, to możliwość pozostawienia ocen pod każdym z podcastów. Standardowa skala 5 gwiazdkowa pod waszym ulubionym kanałem.

Spotify reklamuje nową funkcję jako doskonały ficzer, dzięki któremu twórcy podcastów mogą poznać feedback płynący od ich odbiorców. Sęk w tym, że to dość naciągana historia, tym bardziej że nie można zostawić żadnego komentarza, a tylko wspomnianą gwiazdkę.

R E K L A M A

Spotify idzie w podcasty

Śmiem tylko przypuszczać, że to najpewniej początek większej ilości zmian, które być może w najbliższym czasie pojawią się w serwisie. Trzeba przyznać, że kierunek, który obrali w kierunku promocji podcastów, udostępnienia dodatkowych funkcji twórcom podcastów, utrzymują jednak bardzo konsekwentnie. Tutaj trzeba przypomnieć o projekcie Anchor, który jest bliźniaczym projektem, który ma hostować podcasty i w bardzo łatwy sposób pozwalają na integrację ze Spotify czy innymi usługami tego typu.

Innym świetnym narzędziem jest na pewno usługa Spotify Podcasters, czyli podstrona, która pozwala śledzenie statystyk twórcom podcastów. Mamy tam dostęp do wielu narzędzi, które pozwalają na poznanie demografii, godzin odtwarzania czy zainteresowań odbiorców (to jeszcze bardziej uzależniające niż Google Analytics).

Wspomniana ocena w postaci gwiazdek to póki co straszna wydmuszka, z wielką filozofią odnośnie feedbacku, ale jestem przekonany, że to tylko preludium do tego, co będzie dalej. A domyślam się, że Spotify pójdzie w linii prostej jak konkurencyjne projekty i na podstawie ocen będzie w stanie serwować rankingi popularności z podziałem na grupy tematyczne lub kraje. W zasadzie i bez gwiazdek najpewniej mogliby to robić, wiadomo to jednak dodatkowe dane, które mogą zostać wykorzystane przez algorytm. Czekamy na kolejny krok.

Jak dodać ocenę podcastu na Spotify?

Możliwość wystawiania ocen dostępne jest tylko i wyłącznie w aplikacji mobilnej. W tym celu należy znaleźć podcast, który chcecie ocenić, a poniżej profilu pojawi się przycisk z możliwością wystawienia oceny, jak na obrazku poniżej.

Mamy dwa podcasty na DailyWeb

Przy tej drobnej okazji, chciałem Wam subtelnie przypomnieć, że na DailyWeb mamy dwa autorskie podcasty: To tylko podcast, w którym Łukasz i Adrian rozmawiają o tematach technologicznych, skupiając się na danych, a także The Grengolada, który prowadzę razem z Dominiką i Danielem Bulińskim, gdzie w mocno z dystansowany i mało poważny rozmawiamy o technologii. Gorąco zachęcamy do przesłuchania naszych audycji i przetestowania ocen, przyjmujemy tylko te najlepsze ;)


Posłuchaj nas!