Podczas nadchodzących targów MWC 2023 w Barcelonie Sony zaprezentuje najpewniej nowy smartfon Xperia 1 V. Dziś możemy zapoznać się ze zdjęciem prezentującym plecki urządzenia. Niestety, wyciek ujawnił istotne braki względem poprzedników.

Rynek mobilny zmierza w złą stronę. Choć w większości przypadków każda kolejna generacja smartfona jest lepsza od poprzedniej, zdarzają się wyjątki. Co istotne, nie są to tak naprawdę jednostkowe przypadki. Możemy wręcz mówić o trendzie. Niektóre serie z roku na rok okazują się słabiej wyposażone, a w najlepszym wypadku poziom specyfikacji utrzymuje się na zbliżonym poziomie. Tak być nie powinno. Czasami regres dotyczy tylko jednego aspektu i tak najpewniej będzie w przypadku smartfonu Sony Xperia 1 V.

R E K L A M A

Xperia 1 V

Smartfon Sony Xperia 1 V będzie oferował aparat gorszy od poprzednika

Plecki, czyli tylny panel smartfonu Xperia 1 V wygląda bardzo podobnie do tego, z czym mieliśmy do czynienia w poprzedniej generacji. Płaska powierzchnia przełamywana jest prostokątnym, lekko zaoblonym modułem fotograficznym. Urządzenie będzie oferować najpewniej „jedynie” trzy sensory. Typuję, iż jest to szeroki kąt, czyli aparat główny, ultraszeroki kąt, a także kamera peryskopowa. Zgoda, w dalszym ciągu to słuszny setup wystarczający do realizacji większości zadań, ale informacja wskazuje, że w tym roku zabraknie ToF (Time of Flight) oraz czujnika RGB IR. Oszczędności? Być może.

Widzimy także, że dioda doświetlająca została przeniesienia bezpośrednio na wyspę. Wcześniej znajdowała się tuż nad nią. Skąd wiemy, że zdjęcie prezentuje globalną wersję urządzenia, a nie model przeznaczony na rynek japoński, który zawsze różni się od wariantu dedykowanego reszcie świata? Na pleckach znajdziemy logo NFC potwierdzające zgodność ze standardem umożliwiającym bezdotykowe płatności mobilne.

Jeśli wierzyć nieoficjalnym informacjom, Sony Xperia 1 V będzie korzystać z najnowszego topowego układu Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 wykonanego w 3 nm procesie technologicznym. Co więcej, będzie to najsmuklejsza jednostka z rzeczonym SoC. Z tego samego chipu korzystają między innymi Samsung Galaxy S23, One Plus 11 oraz Xiaomi 13.

Galaxy S23 vs iPhone 14: oceńmy je pod kątem specyfikacji i oprogramowania