Do sieci wyciekła specyfikacja techniczna aparatu w smartfony Sony Xperia 1 V. Okazuje się, że znajdziemy tam sensor o rozdzielczości 48 MP, co jest niemałym zaskoczeniem. Japończycy, podobnie jak Apple, od lat ograniczali się do 12 MP. Przyszła pora na zmiany.

Idzie nowe. Pod koniec tegorocznych wakacji w internecie pojawiła się informacja o tym, że Sony zamierza zerwać z oklepaną do bólu stylistyką smartfonów stosowaną od wielu lat. Oznacza to, że Xperia 1 V będzie pierwszym odmienionym modelem, w którym porzucono kultowy, acz trącący myszką design.

Nie ma niestety nawet najmniejszych przecieków sugerujących nową formę korpusu. Możemy jednak oczekiwać, że Sony nie podejmie próby zastosowania wcięcia w ekranie, które miałoby stanowić przestrzeń dla frontowej kamerki do selfie. To z pewnością rozwścieczyłoby fanów marki, których (w ujęciu smartfonów) nie ma zbyt wiele. Niezależnie od tego, jak będzie wyglądać Sony Xperia 1 V, telefon może przyciągnąć potencjalnych klientów czymś innym. Mowa o aparacie, który w dużej mierze będzie wzorowany na jednostce montowanej w nowych iPhone’ach 14 Pro. Oczywiście, jeśli doniesienia potwierdzą się.

R E K L A M A

Sony Xperia 1 V

Aparat 48 MP w smartfonie Sony Xperia 1 V – pora pożegnać sensory o rozdzielczości 12 MP

Apple, aż do czasu premiery smartfonów iPhone 14 Pro uparcie obstawało za rozdzielczością aparatu, wynoszącą 12 MP. Faktem jest, że urządzenia wyciskały z niej maksimum jakości, ale czas płynie do przodu i nie warto stać w miejscu. Dziś standardem są matryce o rozdzielczości 48 MP, 64 MP, 108 MP, a od kilku tygodni również 200 MP. Naturalnie, we wszystkich przypadkach mówimy o późniejszym łączeniu pikseli, przez co finalnie „wypluwany” jest obraz 12 MP lub 16 MP. Chętni mogą aktywować tryb pozwalający na uzyskiwanie pełnej rozdzielczości, ale wtedy można zapomnieć o prędkości wykonywania ujęć oraz zastosowaniu pełnej palety możliwości SI.

Tak, jak Apple zastąpiło 12 MP aparatem 48 MP, tak Sony uczyni dokładnie to samo. Smartfon Sony Xperia 1 V będzie pracować ze zmodyfikowanym sensorem IMX557 o rozdzielczości 48 MP, a matryca będzie mieć rozmiar 1/1,28”, Naturalnie w grę wchodzi łącznie 4 pikseli w jeden, co da nam 12 MP obrazek końcowy. Zoom optyczny na poziomie 2,9-8,3x lub jak kto woli – zakres ogniskowych 70-200 mm, robi wrażenie. Teleobiektyw peryskopowy to nie wszystko. Wiemy też, że jednostka główna otrzyma sensor 48 MP, natomiast na jego temat jest na ten moment cicho.

To już pewne – USB-C standardem we wszystkich smartfonach od 2024 roku