W dzisiejszych czasach znajomość języka angielskiego odgrywa coraz ważniejszą rolę w życiu każdego człowieka. Owszem, coraz więcej firm decyduje się na polonizację swoich produkcji oraz platform internetowych, ale to wciąż za mało. Jeśli ktoś chce móc czuć się swobodnie w sieci, to powinien znać język angielski w stopniu przynajmniej komunikatywnym. Jeżeli w szkole nie udało się tego osiągnąć, to nic straconego – Internet zapewnia praktycznie nieskończone możliwości nauki języków. Najczęściej można nawet połączyć przyjemne z pożytecznym i jeśli człowiek skupi się na tym, że chce „chłonąć” dany język, to mu się uda. Jednym z najprzystępniejszych sposobów jest platforma do korepetycji  zdalnych Preply.com. Jednak to nie wszystko – dzisiaj można się uczyć z filmów, gier wideo, oraz aplikacji mobilnych.

Korepetycje online stają się coraz popularniejsze

Nauka z profesjonalistą to zdecydowanie najszybszy sposób przyswajania wiedzy związanej z danym językiem. Platforma do przeprowadzania lekcji online pomoże w wyszukaniu odpowiedniego nauczyciela, ustalenia harmonogramu nauczania i kosztu pojedynczej lekcji. Same lekcje są bardzo wygodne. Wystarczy mieć komputer z kamerą internetową oraz odpowiednio szybki Internet (około 10 Mb/s), co w dzisiejszych czasach większość internautów powinna być w stanie spełnić bez większego problemu.

Nie trzeba nigdzie jeździć i marnować czasu na dojazdy. Lekcje odbywają się wyłącznie zdalnie, więc wystarczy wygodnie usiąść przed ekranem i można pracować. Warto tutaj zaznaczyć, że przy dzisiejszych możliwościach technologicznych, korepetytor może wszystko przedstawić praktycznie tak samo, jakby siedział tuż obok. Nauczyciele nastawieni na naukę zdalną najczęściej mają biura wyposażone w odpowiednie akcesoria i urządzenia, dzięki którym przestaje się zauważać granicę odległości, a jakość lekcji w najmniejszym stopniu nie ustępuje tym bezpośrednim.

R E K L A M A

Nauka języka przez oglądanie filmów i seriali

Praktycznie wszystkie platformy streamingowe, z których korzystają Polacy, mają możliwość włączenia napisów i zmiany lektora/dubbingu na angielski. To doskonały sposób na chłonięcie słownictwa i poznanie danej produkcji od strony oryginalnej, która najczęściej jest tą najlepszą. Osoba oglądająca filmy i seriale z napisami podświadomie chłonie słowa, które samoczynnie zapisują się w jego pamięci. Z jednej strony słyszy się rozmowy po angielsku, a na ekranie wyświetla się tłumaczenie. Jeśli ktoś się skupi na tym, żeby wyłapywać jak najwięcej słów, których nie zna, to zasób jego słownictwa zacznie się bardzo szybko powiększać.

Gry wideo – połączenie nauki języka praktycznego i pasywnego

Coraz popularniejsze wśród Polaków gry wideo również są doskonałym sposobem do nauki języków. W tym przypadku już nie chodzi wyłącznie o pasywne przyswajanie języka jak w przypadku wyżej opisanych filmów i seriali, ale także jego praktyczne użycie. Gry tak samo , jak inne media bardzo często są tłumaczone na język polski. Lokalizacja obejmuje napisy, ale coraz częściej stosuje się także dubbing. Mimo wszystko gracz zawsze ma możliwość wyboru oryginalnej ścieżki dźwiękowej oraz napisów anglojęzycznych.

Chyba każdy doświadczony gracz pamięta, jak grał w jakąś produkcję anglojęzyczną i nie rozumiał czegoś, po czym sięgał po słownik i zwyczajnie uczył się angielskiego. Dzisiaj jest jeszcze łatwiej, bo wszystko można łatwo tłumaczyć w sieci, więc taka nauka jest jeszcze efektywniejsza.

To jednak nie wszystko. W popularnych grach internetowych najczęściej dochodzi także do interakcji z innymi osobami. Tutaj mowa już o praktycznej nauce języka. Kiedy trzeba się z kimś dogadać w sprawie wspólnych działań oraz handlu, to po prostu trzeba nauczyć się komunikować. Początkowo może to wyglądać mizernie, ale z czasem zaczyna się podpatrywać inne osoby i uczyć sposobów skutecznej komunikacji.

Inne możliwości nauki języków w sieci

Można nawet dojść do konkluzji, że Internet jest jedną wielką platformą językową i trudno się z tym nie zgodzić. Można korzystać z dziesiątek ogromnych serwisów tłumaczących teksty z dowolnego języka, a także platform tworzonych specjalnie do nauki języków. Badania pokazują, że istnieje wiele skutecznych metod nauki. Najważniejsze jest jednak, żeby robić to w jak najbardziej odpowiadający sposób, aby nie się zniechęcić i czuć satysfakcję. Jeśli tego zabraknie, to nawet najlepszy sposób nauki nie zadziała.