To przyjemne uczucie przetestować sprzęt, którego jeszcze nie ma w sprzedaży. Dzięki współpracy nazwa.pl z firmą Intel niemożliwe stało się jednak możliwe i jako pierwsi w Polsce chcielibyśmy zaprezentować Wam wyniki testów na serwerze z nowym procesorem Intel Xeon E-2388G.

Szybkość działania każdego serwisu WWW zależy w dużej mierze od szybkości serwerów, na których on działa, a w szczególności serwerów obsługujących bazy danych. Do wyświetlenia pojedynczej strony, generowanej przez WordPressa, konieczne jest często ponad 100 zapytań do bazy danych, więc im szybciej wykonają się operacje bazodanowe, tym użytkownik wcześniej ją zobaczy.

Wydawać się może, że szybkość działania serwerów baz danych jest uzależniona  tylko i wyłącznie od szybkości samych procesorów, jednak tak nie jest. Nie należy zapominać również o szybkości dostarczania danych do przetwarzania, na co ma z kolei wpływ przede wszystkim prędkość dysków. Zrozumieliśmy to ponad 2 lata temu, gdy przed wprowadzeniem serwerów z Intel Optane dokonaliśmy porównania szybkości technologii 3D XPoint z NAND. Okazało się, że sama wymiana dysków z SSD na Intel Optane przyniosła wzrost wydajności o około 30%. Technologia 3D XPoint w dyskach Intel Optane bije więc na głowę technologię NAND stosowaną w dyskach SSD. Nie ma się jednak czemu dziwić, gdyż czas dostępu do danych na dyskach Intel Optane jest kilkaset razy mniejszy od czasu dostępu do danych na dyskach SSD.

pastedGraphic.png

Nasze testy szybkości działania przeprowadziliśmy pod systemem Linux za pomocą dobrze znanego narzędzia sysbench i serwera baz danych MariaDB 10.5. W dwugodzinnym teście na jednym wątku, na tabeli z 20 mln wierszy, osiągnięte wyniki pokazały, że w połączeniu z dyskami Intel Optane procesory Intel Xeon E-2388G są szybsze od obecnie używanych przez nas procesorów Intel Xeon E-2288G aż o 44%!

pastedGraphic_1.png

Uzyskiwane wyniki, jak podkreślamy, dotyczą konfiguracji z dyskami Intel Optane. Przyrost szybkości działania na dyskach SSD jest dużo mniejszy, co pokazuje, że zastosowanie jednocześnie kilku najnowocześniejszych technologii daje premię. Szybsze operacje dyskowe wpływają przecież na krótszy czas bezczynności procesora w oczekiwaniu na odczyt lub zapis danych.

Nowe serwery z najnowszymi procesorami planujemy udostępnić Wam do użytku już w pierwszym kwartale 2022 roku, dzięki czemu Wasze serwisy WWW jeszcze bardziej przyspieszą. Zależy nam na tym, aby hosting w nazwa.pl był najszybszy na rynku, dlatego stale monitorujemy nowe trendy technologiczne i współpracujemy z dostawcami sprzętu, testując regularnie nowości pojawiające się na rynku.