MacPaw to deweloperzy stojący za kilkoma popularnymi aplikacjami na Maca. Stworzyli oni również aplikację Setapp, która w skrócie jest Netlixem dla aplikacji. Teraz zapowiadają, że będą pierwszym, alternatywnym sklepem z aplikacjami dla urządzeń z systemem iOS.

Regulacje prawne Unii Europejskiej zmusiły Apple do stworzenia możliwości współistnienia konkurencyjnych sklepów z aplikacjami, podobny do App Store. Będą one dostępne dla wszystkich mieszkańców UE. Zmianę przyniesie aktualizacja systemu iOS do wersji 17.4, której spodziewamy się już w przyszłym tygodniu.

//dzisiaj na dailyweb

Wiedzieliśmy, że wkrótce zaczną się pojawiać sklepy z aplikacjami. Zagadką było to, kto zrobi w tym kierunku pierwszy krok. Okazuje się, że będzie to twórca jednej z ciekawszych usług na rynku aplikacji dla macOS.

MacPaw z Setapp Mobile zawojują rynek aplikacji iOS

Setapp Mobile

MacPaw to deweloperzy kilku całkiem popularnych aplikacji dla macOS i Windows. Wystarczy tu wspomnieć, chociażby o CleanMyMac czy Gemini. MacPaw odpowiada również za stworzenie usługi Setapp, którą kiedyś dla Was opisywałem. To katalog ponad 240 aplikacji na Maka, do których dostajemy dostęp dzięki subskrypcji. Netlix dla aplikacji, jest tu więc całkiem akuratnym określeniem.

Od wielu miesięcy korzystam z tej usługi. Kilka osób twierdziło, że po takim czasie, przy opłacie 10 dolarów miesięcznie, mógłbym kupić potrzebne aplikacje już dawno temu i to jako osobne programy. Nie jest to jednak prawdą, bo Setapp daje też dostęp do kilku apek, które normalnie wymagają opłacania abonamentu. W moim przypadku wyniosłyby one więcej, niż płacę za Setapp.

Setapp to jak Netflix, ale dla aplikacji MacOS

Setapp już wcześniej próbował wprowadzić podobną usługę do świata iOS. Było dostępnych kilka programów, które działały również na iOS. Proces ich aktywacji polegał na uwierzytelnianiu apki. Trzeba to było robić jednak regularnie, co jakiś czas, co nie było zbyt wygodne.

Wydaje się więc, że zmiany, które wprowadzą obsługę sklepów z aplikacjami, są twórcom Setapp na rękę. Już teraz zapowiedzieli oni wersję beta Setapp Mobile, którą będzie można ściągnąć już w kwietniu tego roku. Nie mamy na razie więcej o niej więcej informacji. Trzymamy jednak rękę na pulsie i gdy dowiemy się czegoś więcej, na pewno Was powiadomimy.