Nareszcie! Apple udostępniło aktualizację systemu iOS 17.4, którą Wy też możecie już pobierać. Nie znajdziecie tu wielu funkcji, z których korzystać można na co dzień. Jest jednak jedna ogromna, kluczowa zmiana — od teraz można instalować aplikacje, ze źródeł i sklepów innych niż App Store.

To zmiana, o której już pisaliśmy, i którą wymusiła Unia Europejska. Ma przynieść większą konkurencyjność do ekosystemu Apple. Dziś zastanawiam się, czym jest ta zmiana dla użytkownika, opinie są bowiem podzielone. Niektórzy uważają, że to ruch w dobrą stronę a inni boją się o bezpieczeństwo aplikacji i korzystających z nich użytkowników.

//dzisiaj na dailyweb

Poniżej publikujemy też pełną listę zmian, których jak wspominałem, nie ma zbyt wiele. Dotyczy też w głównej mierze użytkowników na terenie UE.

Alternatywa dla sklepu App Store

Apple iOS 17.4

Zasadniczo ten temat wałkowany był już od kilku miesięcy. Byliśmy pewni tej zmiany, bo wynika ona głównie z nacisków i przepisów Unii Europejskiej. Apple zmuszone było najpierw zmienić sposób rozliczania się z twórcami aplikacji oraz udostępnić im możliwość płatności poza systemem Apple. Teraz dodatkowo zyskają oni możliwość instalowania swoich produktów z zewnętrznych źródeł niezwiązanych z Apple App Store.

Apple opublikowało spory materiał o tym czym są alternatywne sklepy z aplikacjami dla iOS. Zasadniczo to miejsca takie jak App Store, ze zbiorem aplikacji i możliwością ich instalacji. Apple nie nadzoruje i nie weryfikuje wchodzących w skład takich katalogów aplikacji.

Dostęp do takiego alternatywnego sklepu, możliwy będzie po zainstalowaniu sklepu ze strony odpowiedniego twórcy. Jednym z pierwszych takich sklepów ma być Setapp Mobile, o którym pisaliśmy kilka dni temu.

Z punktu widzenia twórcy i użytkownika, będzie można instalować aplikacje, na które Apple nie dawało zgody. Dotyczy to takich aplikacji jak te o charakterze seksualnym, czy propagujące przemoc i obraźliwą mowę. Wśród nich będą również normalne aplikacje oraz pewnie te, które Apple wyrzuciło z App Store za łamanie swoich zasad — przykładem może być gra Fortnite. Niestety mogą tam znaleźć się też aplikacje, które będą starały się oszukać użytkownika, okraść go lub zyskać dostęp do jego danych.

Apple nie będzie w stanie wspierać użytkowników doświadczających następujących problemów:

  • Alternatywne rynki aplikacji nie działają zgodnie z oczekiwaniami
  • Aplikacje pobrane z alternatywnych rynków aplikacji nie działają zgodnie z oczekiwaniami — w tym obawy dotyczące jakości, bezpieczeństwa i zawartości aplikacji
  • Pytania dotyczące prywatności i bezpieczeństwa aplikacji z alternatywnych sklepów, w tym naruszenia prywatności danych użytkownika, a także oszustwa i nadużycia
  • Zakupy i płatności dokonywane za pośrednictwem alternatywnego rynku lub jego zawartych tam aplikacji — w tym bezpieczeństwo przechowywanych metod płatności, zapewnienie realizacji zamówień na towary i usługi cyfrowe, zarządzanie lub anulowanie subskrypcji, lub zwroty za zakupy.

Dodatkowo funkcje, takie jak ograniczenia dotyczące zakupów w aplikacji w czasie przed ekranem, udostępnianie zakupów grupie Family Sharing i Poproś o zakup, nie będą obsługiwane. Funkcje jak Czas przed ekranem, kontrola rodzicielska i Spotlight powinny jednak działać bez problemu.

Setapp Mobile będzie pierwszym alternatywnym sklepem z aplikacjami dla iPhone’a w EU

Tak naprawdę dopiero przekonamy się, czym okaże się możliwość instalacji alternatywnych sklepów aplikacji. W przypadku Setapp mobile jestem pewny, że będziemy mieli do czynienia z wyselekcjonowanymi i świetnymi aplikacjami.

Istnieje jednak duże ryzyko, że twórcy aplikacji lub marketów, podejdą obojętnie do tematu bezpieczeństwa. Przewiduje, że odbiorę wiele telefonów z prośbami o pomoc, gdy użytkownicy zrezygnują z ochrony Apple.

Lista zmian w iOS 17.4

Emoji:

R E K L A M A

  • Klawiatura emoji zawiera nowe emoji przedstawiające brązowy grzyb, feniksa, limonkę, zerwany łańcuch oraz potrząsanie głową.
  • Dodano 18 emoji przedstawiających osoby i całe postacie odwróconych w przeciwną stronę.

Apple Podcasts:

  • Zapisy odcinków w języku angielskim, hiszpańskim, francuskim oraz niemieckim pozwalają śledzić tekst wyróżniany w miarę odtwarzania odcinka.
  • Użytkownicy mogą czytać cały tekst odcinków, wyszukiwać w nim wyrazy i frazy oraz stukać w niego w celu przejścia w wybrane miejsce, a także korzystać z funkcji dostępności, takich jak Wielkość tekstu, Zwiększ kontrast oraz VoiceOver.

Aplikacje w Unii Europejskiej:

  • Mieszkańcy Unii Europejskiej mogą korzystać z alternatywnych opcji płatności za aplikacje w App Store oznaczone plakietką zakupów zewnętrznych.
  • Dostępność zależy od obsługi przez dewelopera.

To uaktualnienie zawiera także następujące ulepszenia i poprawki błędów:

  • Funkcja rozpoznawania muzyki pozwala dodawać utwory do playlist i biblioteki Apple Music.
  • Rozwiązano problem powodujący wyświetlanie pustych obrazków kontaktów w aplikacji Znajdź.
  • Na pasku ulubionych w Safari można wyświetlać same ikony witryn.