Technologia. Słowo określające obszerną gałąź przemysłu i nauki zajmującą się tworzeniem innowacji oraz ulepszaniem aktualnego sprzętu. Od wielu lat ciesząca się ogromnym zainteresowaniem i budząca wiele skrajnych emocji. W przeciągu ostatnich dwóch lat przeżyliśmy wielkie „bum” technologiczne. Największy rozwój można odnotować w sektorach sztucznej inteligencji, wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. Inną, równie mocno rozwijającą się w ostatnim czasie branżą technologiczną jest robotyka, która zajmuje się tworzeniem maszyn i robotów.

Robot
Robot handshake human background, futuristic digital age

Już dziś w wielu miejscach możemy spotkać roboty, które asystują pracownikom np.: w stacjonarnych sklepach eobuwie. W ostatnim czasie również dużą popularnością cieszą się Roboty Psy, które pierwotnie miały pomagać w przenoszeniu paczek w sektorach logistycznych. O ile roboty asystujące budzą raczej emocje o afekcie pozytywnym, o tyle „psy” znacznie bardziej budzą obawę wśród ludzi. Dlaczego? Odpowiedź na to znajdziecie w tym artykule. Zapraszam do lektury!

Robot Metalhead inspiracją dla inżynierów

Pamiętacie serial Black Mirror? Cały jego koncept opiera się na świecie, w którym to technologia precyzyjna zdominowała ludzi, pozbawiając ich prawa do bezpiecznego życia. Szczególnie widać to, w odcinku Metalhead, w którym to „maszyny” masowo zabijały ludzi. Niestety, o ile parę lat temu epizod był tylko fikcją reżyserską, o tyle teraz może być to realnym problemem.

Innowator z Rosji

Jak już wspomniałam, roboty psy już istnieją i zaczynają funkcjonować w naszym codziennym życiu jako pomocnicy w roznoszeniu paczek. Jednak pewien rosyjski innowator, Alexander Atamanov ewidentnie zainspirował się Metalheadami z serialu Black Mirror. Na jego Facebooku możemy znaleźć zdjęcie z marca, na którym widać  roboto psa z umocowanym na grzbiecie karabinie. Alexander podpisał post jako: Pies o imieniu Skyne.

Robot
Screen przedstawiający Skyneta

Zdjęcie wygląda co najmniej niepokojąco, ponieważ nie jest to kadr z serialu, lecz najprawdopodobniej realna fotografia. Pod postem znajduje się sekcja komentarzy w języku rosyjskim. Postanowiłam więc przetłumaczyć je na polski. Poniżej przedstawiam treści, które uzyskałam, translacji:

Komentarze skynett

Jak widać, komentarze są bardzo zróżnicowane pod względem tematyki treści. Jednak te, które najbardziej rzucają się w oczy, dotyczą tematu wojny. Pojawiają się komentarze, które mówią o wojnach tylko pomiędzy robotami danego kraju bez ingerencji w żywot ludzki. Dodatkowo miłym zaskoczeniem dla mnie był pacyfistyczny komentarz pewnej kobiety, którego głównym przesłaniem jest marzenie o pokoju na świecie.

Znalazły się też osoby, które próbowały spekulować, gdzie znajduje się aktualnie uzbrojony czworonożny robot. Pewien użytkownik twierdzi, że maszyna stacjonuje na terenie ćwiczebnym nienależącym do Ministerstwa Obrony.

Uzbrojony Robot Pies w mediach społecznościowych

robot dog is robot factory scaled

Postanowiłam jeszcze bardziej wgłębić się w tematykę postów Pana Alexandra. Na jego profilu możemy znaleźć wiele postów ukazujących wszelakie maszyny. Są to między innymi: nowoczesne śmigła do helikopterów, modele przyszłościowych dronów oraz różnych pojazdów.

Oprócz researchu postów postanowiłam też zweryfikować markę Hover Inc, do której należy Alexander Atamanov.  Hover Inc jest spółką akcyjną specjalizującą się w tworzeniu nowych technologii oraz innowacji. Posiadają konta na licznych social mediach. Ich content opiera się głównie na wstawianiu multimediów dotyczących ich własnych produktów. Jednak mnie, najbardziej interesowało to, czy zdjęcie Skyneta występuje  gdzieś jeszcze poza Facebookiem. Poza zdjęciami uzbrojonych Robotów Psów  pochodzących z innych firm, czy też artykułów, nie znalazłam nic, co byłoby związane z omawianym przeze mnie dziś modelem.

Wnioski

red machine furniture toy product robot 199010 pxhere.com scaled

Jak sami widzicie, temat jest bardzo szeroki. Nawet po tak szczegółowym omówieniu sprawy pozostaje wiele znaków zapytania. Spróbujmy odpowiedzieć sobie na pytanie: czy należy bać się uzbrojonego Robot Doga rodem z Black Mirror?

Osobiście uważam, że nie należy na pewno popadać w panikę. Nie od dziś bowiem sprzęt militarny rozwija swoje gałęzie. Oczywiście warto mieć z tyłu głowy, to, że z czasem technologia może wyjść poza nasze oczekiwania i potrzeby. Jednak, jako szarzy obywatele nie za bardzo mamy wpływ na zmianę kierunku rozwoju maszyn, ponieważ tutaj głównymi osobami decyzyjnymi są persony bezpośrednio związane z technologicznymi korporacjami. Warto jednak obserwować, to, w jaką stronę idą firmy robotechowe, aby mieć świadomość tego, co dzieje się w naszej rzeczywistości i nie dać się oszukać fałszywym treściom.

Mark Zuckerberg robi porządki w Meta. Facebook znowu skupi się na znajomych