Na początku kwietnia przygotowaliśmy dla Was serię recenzji produktów Yale z dziedziny smart security i smart home. Dziś wracamy z kolejnymi dwoma urządzeniami. W tym tekście przybliżymy działanie i funkcje Yale Smart Indoor Camera.

Yale Smart Indoor Camera to urządzenie o przyjemnym designie, które oferuje sporo funkcji i dostępne jest w niewygórowanej cenie. Dzięki temu jest idealnym modelem, od którego można zacząć budować system smart security lub smart home.

Yale Smart Indoor Camera

Yale Smart Indoor Camera

Jak łatwo zauważyć, model ten jest kamerą monitoringu do zastosowania wewnątrz pomieszczeń. Jest zasilana bezpośrednio z sieci elektrycznej za pomocą dołączonego adaptera i przewodu USB C.

Kamera pracuje w rozdzielczości Full HD (kąt widzenia 110 stopni), a komunikacja z nią odbywa się za pomocą domowej sieci WiFi. Nie potrzeba tu żadnych dodatkowych urządzeń jak mostki i centralki. Model ten posiada mikrofon i głośnik, dzięki czemu wspierane jest dwukierunkowe audio.

Yale Smart Indoor Camera

Warto też wspomnieć, że kamera jest modelem statycznym, który posada obrotowy uchwyt. Został on przystosowany do umieszczenia na płaskich powierzchniach lub montażu na ścianie (za pomocą dodatkowej płytki w zestawie).

To świetna propozycja dla osób, które chcą mieć swój dom pod kontrolą. Nie tylko z obawy przed zagrożeniami, ale również, by monitorować domowników lub domowe zwierzaki. W tym celu Yale przygotował zestaw wielu funkcji, które omówimy poniżej.

Funkcje i możliwości

Yale Smart Indoor Camera

Jak wspomniałem wcześniej, miałem okazje zapoznać się już wieloma urządzeniami marki Yale. Teraz dołączała do niej kamera do monitoringu wnętrz. Yale Smart Indoor Camera dysponuje zestawem dodatkowych ciekawych funkcji, które ulepszają jej obsługę.

Yale Smart Indoor Camera

Zacznijmy od tego, że kamera posiada czujnik do pracy w nocy. Dzięki temu możliwy jest monitoring w zupełnej ciemności na obszarze do 6 metrów od kamery. Po zainstalowaniu dedykowanej aplikacji dostajemy dostęp nie tylko do możliwości podglądu monitoringu oraz jego zapisu, ale również dodatkowych ustawień i możliwości.

Yale Smart Indoor Camera

To na co warto zwrócić uwagę to funkcje wykrywania ruchu. Kamera może wykrywać każdy ruch, lub tylko ludzi. Dodatkowo jeśli posiadamy inteligentny zamek Yale lub inteligentny alarm (oraz subskrypcję Yale Camera Plan), możliwe jest ustawienie trybu prywatności, który dezaktywuje kamerę po naszym powrocie do domu.

Yale Smart Indoor Camera

Dostępne są tu również możliwość ustawienia strefy prywatności, która pozwoli zaznaczyć obszar w kadrze, który nie będzie widoczny na podglądzie lub nagraniu. Taka funkcja będzie świetnym rozwiązaniem w sypialni lub innych miejscach wymagających zarówno monitoringu jak i częściowej prywatności.

Oprócz tego kamera oferuje również strefy wykrywania. Ustawia się je w ten sam sposób co strefy prywatności. W tym wypadku wyznaczamy jednak strefy, gdzie będzie jedynie wykrywany ruch. Dzięki temu powiadomienia o ruchu dostarczane będą tylko wtedy, gdy zostanie on wykryty w konkretnych strefach.

Dostępne jest też kilka innych funkcji opartych na AI jak przykładowo planowanie ruchu, która pozwala sterować monitoringiem według harmonogramu naszej obecności, wykrywanie zwierząt czy też nagrywanie monitoringu w chmurze. Te funkcje wymagają jednak subskrypcji usługi Yale Camera Plan.

Pierwsze wrażenia

Yale Smart Indoor Camera

Zasadniczo nie jestem zaskoczony. W końcu mam sporo doświadczenia z Yale. Urządzenie zapakowane jest w odpowiedniej wielkości kartonik, który dobrze zabezpiecza całość. W środku znajdziemy kamerę monitoringu, instrukcję i dokumenty, nalepkę ostrzegawczą monitoring Yale, ładowarkę z kabelkiem USB C oraz uchwyt ścienny.
Kamera jest wykonana z bardzo dobrej jakości materiałów. Podstawka jest szeroka, a kamera dobrze wyważona. Dzięki temu można ją solidnie postawić na płaskiej powierzchni. Podstawa posiada regulowaną głowicę kulową. Można więc dostosować kąt nachylenia obrazu i jego kierunek. Jeśli ktoś preferuje jednak montaż na ścianie, to nie ma z tym również problemu. Producent dodał tu płytkę szybkiego montażu, którą należy przykręcić do ściany lub sufitu za pomocą dwóch wkrętów. Płytka posiada zatrzask, więc można szybko zdemontować kamerę w razie potrzeby. Jest ona też wielokrotnego użytku, nie będzie więc problemów ze zmianą pozycji kamery w przyszłości, gdyby zaszła taka potrzeba.
Yale Smart Indoor Camera
Jak już wspominałem ten model kamery Yale, zasilany jest bezpośrednio z sieci elektrycznej. W zestawie znalazł się odpowiedni zasilacz oraz kabel USB C. Przewód USB ma aż dwa metry długości, co ułatwi ustawienie sprzętu. Jego wtyczka jest kątowa, co z pewnością wpłynie pozytywnie na długość eksploatacji. Tu muszę wspomnieć, że w domu mam kamerę monitoringu innego producenta i pierwszym jej mankamentem był pękający na zgięciu kabel. W przypadku Yale nie będzie takiego problemu.

Aplikacja Yale Home

Do obsługi kamery służy aplikacja Yale Home dostępna dla systemów iOS oraz Android. Jeśli ktoś korzysta z innych produktów Yale, to wszystkie je zobaczy bezpośrednio w niej. To kolejna zaleta, bo w przypadku niektórych producentów, różne urządzenia dysponują osobną aplikacją.
Aplikacja podzielona jest na cztery zakładki: główną, aktywność, listę gości oraz ustawienia. W prawym górnym rogu znajduje się menu  lista z dodatkowymi opcjami jak pęk kluczy, integracje z innymi usługami i produktami, dodawanie nowych urządzeń oraz pomoc.
Aplikacja jest minimalistyczna, ale ma wszystko, czego tu potrzeba. Działa sprawnie, ma przejrzysty wygląd i nie zawiesza się. Dla każdego urządzenia są dostępne inne opcje, co widać w przypadku Yale Smart Indoor Camera na zdjęciach.

Montaż i konfiguracja

Yale Smart Indoor Camera

Jeśli chodzi o konfigurację sprzętu, to jest ona bardzo prosta i szybka. Nie wiem, czy można zrobić to szybciej. Jeśli macie już zainstalowaną powyższą aplikację i utworzyliście w niej konto (lub używacie innych urządzeń). To wystarczy wybrać opcję dodawania nowego sprzętu, wybrać domową sieć WiFi i podać do niej hasło. Kamera sama zrobi resztę! W moim przypadku przeklikałem się przez parę ekranów w mniej niż 2 minuty.

Yale Smart Wideodomofon już w naszych rękach

Yale Smart Indoor Camera

Nie ma tu też żadnych wymogów w przypadku montażu kamery. W zasadzie wystarczy ją położyć w preferowanym miejscu. Można również umieścić ją na ścianie za pomocą dodatkowej płytki. W tym celu wystarczy wywiercić tylko dwie dziury i skorzystać ze wkrętów. Ja postawiłem kamerę na parapecie okna, tak by mieć oko na mojego kota.

Wrażenia końcowe

Yale Smart Indoor Camera

Yale Smart Indoor Camera to sprzęt, który wpasuje się do każdego wnętrza dzięki minimalistycznemu designowi. Jest świetnie wykonana, ale przy tym nadal prosta. Można ją stosować bezpośrednio, lub montować na ścianach i sufitach. Łatwość instalacji, konfiguracji i niezawodność działania to niewątpliwe atuty tego sprzętu.

Kamera dysponuje obrazem świetnej jakości w dzień i w nocy. Obsługuje strefy prywatności i wykrywania ruchu, które można dowolnie konfigurować. Jest też mnóstwo innych ustawień w tym te oparte na AI, które dostępne są w dodatkowym planie subskrypcyjnym.
Yale Smart Indoor Camera dostępna jest w cenie 289 zł, to nie jest najtańsza propozycja na rynku, ale za to jedna z najbardziej solidnych, które miałem okazję testować.