To już ostatni tekst, w którym przyglądamy się nowościom z gamy produktów Yale. Yale Smart Alarm to kompletny system alarmowy, który cechuje się możliwością rozbudowy i prostą obsługą.

Yale Smart Alarm w przeciwieństwie do większości podobnych produktów na rynku stworzony został z myślą o jak najprostszej obsłudze i instalacji, którą można przeprowadzić bez fachowej wiedzy samemu.

Mimo to można go rozbudować o ciekawe i przydatne akcesoria. Smart Alarm może też współpracować z Google Home, Amazon Alexa lub Philips Hue. Wspiera też inne produkty Yale jak kamery bezpieczeństwa oraz inteligentne zamki do drzwi.

Yale Smart Alarm

Yale Smart Alarm

Yale Smart Alarm to jak wskazuje inteligentny alarm domowy. Jego podstawową cechą jest monitoring ważnych dla nas przestrzeni i miejsc. Działa on w oparciu o aplikację Yale Home. Dzięki temu mamy możliwość korzystania z kilku alarmów w kilku domach czy miejscach. Dodatkowo można też w każdym z nich stworzyć do 4 specjalnych stref. To idealne rozwiązanie, gdy mamy niezależny garaż, duże podwórko czy pomieszczenia gospodarcze wokół domu. To również rozwiązanie, które jest interoperacyjne i pozwala na uruchomienie innych elementów systemu, jak kamery, czujniki i syreny. Możliwe to jest w czasie rzeczywistym, natychmiastowo po wykryciu intruza lub innego incydentu.

Dzięki Yale Horizon+ można korzystać z zasięgu ochrony do jednego kilometra, co ucieszy właścicieli gospodarstw rolnych i produkcyjnych (albo właścicieli naprawdę wielkich domów ;D ). Komunikacja między czujnikami i urządzeniami a centralką, odbywająca się w technologii Yale Horizon+ jest w pełni szyfrowana i bezpieczna.

Yale Smart Alarm

Smart Alarm współpracuje z innymi elementami Smart Security Ecosystem, takimi jak smart kamery, smart zamki do drzwi czy smart wideodomofony. Jako dodatek można skorzystać z dodatkowej łączności komórkowej, a nawet współpracy systemu z zewnętrznymi systemami profesjonalnego monitoringu (w niektórych regionach).

Funkcje i możliwości

Yale Smart Alarm

Zasada działania Yale Smart Alarm jest bardzo prosta. To system, który ma za zadanie rejestrować niepożądana aktywność na terenie naszego domu i posiadłości. Dzięki Yale Home można wykorzystywać do kilku takich alarmów, jeśli posiadamy kilka domów lub nieruchomości. Każdą z nich możemy podzielić na nawet 4 odrębne strefy. Alarm można dowolnie uzbrajać i rozbrajać, a nawet uzbroić częściowo — przykładowo jeśli pracujemy na parterze, możemy uzbroić tylko pomieszczenia na piętrze czy też osobny garaż.

Yale Smart Alarm

Yale Smart Alarm dostępny jest w zestawie, ale o jego potędze stanowi możliwość rozbudowy o dodatkowe elementy. Wspiera on jak wspominałem inne produkty, jak smart zamki, smart kamery czy smart wideodomofon.

Yale Smart Alarm
Koncentrator / centralka posiada dodatkowe zasilanie awaryjne, które pozwoli nawet na 12 godzin pracy podczas awarii sieci elektrycznej lub odłączeniu zasilania sieciowego.

Jego zasadnicza funkcjonalność działa jednak w oparciu o czujniki ruchu, wibracji czy otwarcia/zamknięcia okien i drzwi. Alarm posiada bardzo głośną syrenę, która może zaalarmować sąsiadów i przepłoszyć intruza. Może też działać dyskretnie, powiadamiając nas, poprzez wysyłanie powiadomienie na telefon. Możliwe jest nawet zadzwonienie w trakcie zdarzenia do 3 osób dzięki łączności komórkowej. Co więcej, całość działa niezależnie od tego gdzie aktualnie przebywamy a dostęp do alarmu możemy i historii zdarzeń możemy uzyskać, będąc nawet na urlopie za granicą.

Co więcej, aplikacja zaserwuje nam powiadomienie gdy wykryje próbę zagłuszania sygnału przez włamywaczy (tzw. jamming). To jednak nie wszystkie dodatkowe zabezpieczenia! Wszystkie elementy systemu zostały zaopatrzone w mechanizmy, które pozwolą również na wykrycie i powiadomienie nas o próbie manipulacji przy sprzęcie.

Pierwsze wrażenia

Yale Smart Alarm

Yale Smart Alarm przychodzi w zestawie startowym, składającym się z wielu elementów. Jego cena to około 1579 zł. Dostajemy jednak za to całkiem sporo. W pudełku znajdziemy bowiem centralkę Yale Smart Alarm (która obsługuje do 100 urządzeń, z wbudowaną syreną 100 dB, posiada awaryjny akumulator na 12 godzin w przypadku awarii prądu lub przecięcia zasilania), wewnętrzny czujnik okienno/drzwiowy Yale, wewnętrzny czujnik ruchu, klawiaturę Yale (dzięki której uzbroimy i rozbroimy alarm oraz wybierzemy strefę), pilot Yale. Oczywiście są tu też dodatkowe instrukcje oraz elementy montażowe.

Yale Smart Alarm

Całość wykonana jest z dbałością znaną dla produktów Yale. Każdy, nawet najmniejszy element tego systemu jest tu bardzo dobrze wykonany. Centralka zaskakuje wewnętrznym systemem prowadzenia kabli, klawiatura podświetlanymi przyciskami aktywowanymi przy zbliżeniu. Nawet pilot jest przemyślany i posiada elegancką sylikonową pętelkę.

Yale Smart Alarm

Całość sprawia wrażenie spójnego zestawu. Już w takie formie będzie ona w stanie zagwarantować bezpieczeństwo. Potęga systemu Yale polega jednak na integracji oraz możliwości rozbudowy o kolejne akcesoria.

Aplikacja Yale Home

Aplikacja Yale Home jest mi już doskonale znana. Przed rozpoczęciem testów Yale Smart Alarm, testowałem inny sprzęt Yale, który z niej korzystał. Trzeba tu pochwalić producenta, że wszystkie urządzenia agreguje jedna aplikacja zamiast kilku, jak to bywa u konkurentów.

Yale Home

Jak zwykle w przypadku inteligentnych produktów od Yale konfiguracja sprzętu jest bardzo szybka i odbywa się poprzez skanowanie kodów QR na obudowie oraz połączeniu z domowym WiFi. Centralka może działać poprzez połączenie sieciowe kablem lub bezprzewodowo. Dodatkowo posiada ona wbudowaną baterię, która ma zabezpieczyć przed ingerencją w sprzęt czy brakami w dostawie energii. Dzięki temu dostęp do systemu ma się z każdego miejsca na świecie i w każdych warunkach, nawet podczas awarii zasilania.

Całość została bardzo dobrze przemyślana pod kątem bezpieczeństwa. Jest tu wiele opcji, które odnoszą się do informowania o próbach ingerencji w sprzęt, czy system alarmowy. Dzięki temu mogłem polegać na sprzęcie i obdarzyłem go dużą dozą zaufania.

Montaż i konfiguracja

Yale Smart Alarm

Montaż sprzętu jest bardzo prosty. W zasadzie polega na wybraniu odpowiedniego miejsca (z najlepszym zasięgiem) dla centralki alarmu. Należy ją podłączyć do prądu za pomocą dołączonego zasilacza, a następnie do internetu za pomocą kabla LAN.

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Następnie wymieramy miejsce dla klawiatury, która służyć będzie uzbrajania i rozbrajania alarmu, warto więc by była w miejscu bliskim do drzwi wejściowych w naszym domu. Na końcu wybieramy odpowiednie miejsca dla czujnika ruchu oraz czujników otwarcia/zamknięcia okien i drzwi.

Yale Smart Alarm

Konfiguracja urządzenia jest bardzo prosta. Polega na zainstalowaniu aplikacji Yale Home, zeskanowaniu kodu QR centalki oraz dodaniu jej do naszego konta w aplikacji. Podobnie wygląda dodawanie dodatkowych akcesoriów. System jest w zasadzie gotowy do pracy. Pozostaje nam jedynie ustawienie go według własnych preferencji w aplikacji Yale Home.

Dodatkowe akcesoria

Wiele systemów alarmowych dostępnych na rynku to zamknięte systemy. Oznacza to, że nie można dodawać w nich kolejnych elementów lub integrować ich z już istniejącymi. W przypadku Yale, zabawa dzięki temu dopiero się zaczyna, a my możemy stworzyć system konkretnie pod nasze potrzeby, tak jakby producent projektował go bezpośrednio dla nas. Warto rozważyć więc zakup dodatkowych modułów i akcesoriów.

Dodatkowe wewnętrzne czujniki ruchu

Yale Smart Alarm

Centralka obsługuje do 100 dodatkowych urządzeń. Dodatkowe czujniki ruchu pozwalają na precyzyjniejszy monitoring w większej ilości pomieszczeń.

Zewnętrzne czujniki ruchu

Yale Smart Alarm

Czujniki ruchu przystosowane do pracy na zewnątrz pomieszczeń.

Wewnętrzny czujnik okno/drzwi

Yale Smart Alarm

Dodatkowe czujniki otwarcia/zamknięcia warto zainstalować na każdych drzwiach i oknie w domu. Będziemy dzięki temu nie tylko wiedzieć, czy nie otworzył ich obcy, ale również, czy my sami nie zapomnieliśmy o zamknięciu.

Zewnętrzny czujnik okno/drzwi

Yale Smart Alarm

To ten sam czujnik co powyżej, ale dostosowany do pracy na zewnątrz.

Czujnik antywłamaniowy

Yale Smart Alarm

Czujnik jest podobny do wewnętrznego czujnika powyżej. Dysponuje on jednak możliwością rozpoznawania wstrząsów. Jest w stanie więc wykryć próbę manipulacji i siłowego otwarcia drzwi i okien, o czym zostaniemy poinformowani.

Dodatkowa klawiatura

Yale Smart Alarm

Dodatkowa klawiatura jest przydatna w miejscach, w których najczęściej przebywamy jak, chociażby pokój dzienny czy sypialnia.

Dodatkowy pilot

Yale Smart Alarm

Dodatkowy pilot, który warto mieć w każdym ważniejszym miejscu lub przy głównych kluczach. Posiada on dodatkowo funkcję Panic, która uruchamia syrenę i alarm.

Wewnętrzna syrena

Yale Smart Alarm

Dodatkowa, wewnętrzna syrena alarmowa o głośności 85 dB. Posiada również diody LED sygnalizujące uruchomienie alarmu oraz jego status.

Zewnętrzna syrena

Yale Smart Alarm

Zewnętrzna syrena alarmowa o głośności 100 dB. Posiada sygnalizacyjne światła LED. Obudowa wykonana jest w jaskrawej żółtej kolorystyce, która ma za zadanie wystraszyć intruza.

Czujnik dymu

Yale Smart Alarm

Czujnik dymu zwiększający bezpieczeństwo domowników.

Dodatkowy przycisk

Yale Smart Alarm

Dodatkowy przycisk. Może on aktywować funkcję Panic, lub służyć jako dodatkowy przycisk domofonu.

Wrażenia końcowe

Yale Smart Alarm to zestaw to zestaw alarmowy, który pozwala w kilka chwil zabezpieczyć swoje lokum. Jest w nim wszystko to co potrzebne do ochrony przed potencjalnymi intruzami. Dostępne możliwości są tu całkiem bogate. Mimo tego sam montaż i konfiguracja zestawu jest prosta i błyskawiczna.

Yale Smart Alarm

O świetności tego systemu świadczy również bardzo bogata akcesoriów, które mogą posłużyć do rozbudowy systemu. Razem z nimi można zabezpieczyć nie tylko jedną nieruchomość, dzieląc ją na cztery strefy, ale również kilka domów. Dzięki technologii Horizon+ zasięg systemu wynosi nawet do kilometra.

Yale Smart Alarm doskonale współpracuje również z innymi urządzeniami z serii Smart Security Ecosystem. To między innymi opisywany przeze mnie smart zamek do drzwi oraz smart wideodomofon.