W Rosji nadal można kupić sprzęt popularnych firm. Nie jest jednak kolorowo, bo rynek się załamał. R-FON to smartfon, który produkowany będzie przez Rosjan dla Rosjan. Czy to poprawi sytuacje rosyjskiego klienta? Wątpię.

Wszystko toczy się jak z góry zaplanowane. Sytuacje można było przewidzieć i rozwinęła się ona dokładnie tak, jak wszyscy myśleliśmy. Produkty Apple i innych liderów nadal są dostępne w Rosji i to nawet w oficjalnych kanałach sprzedaży. Google Play pozwala na instalowanie tylko bezpłatnych aplikacji. Apple usuwa ze sklepu te propagandowe aplikacje i wyłącza niektóre usługi jak Apple Pay. W odpowiedzi Kreml zakazuje używania sprzętu Apple. Twierdzi też, że da każdemu prawdziwy rosyjski telefon.

//dzisiaj na dailyweb

Prawda jest jednak taka, że to Chiny są głównym beneficjentem tego wszystkiego. Już ponad 70% urządzeń to produkty z Chin. Rosjanie jednak nie mają na nie pieniędzy i wybierają głównie podstawowe modele. Doszło nawet do sytuacji, że rosyjscy operatorzy sprzedają używane sprzęt, bo inaczej sporo osób nie mogłoby sobie pozwolić na telefon. Sprzedaż drastycznie tam spada. Rozwiązaniem ma być R-FON – rosyjski telefon z rosyjskim systemem produkowany w wielkiej Rosji.

R-FON – wielka Rosja nie taka wielka

To nie pierwszy raz, gdy słyszymy o wspaniałym rosyjskim smartfonie. Poprzednio wielki echem obiła się premiera AYYA T1 – który sprzedał się fatalnie. Teraz ma to być jednak dużo solidniejszy telefon.

R-FON
fot. Vladimir Zykov via Telegram

Wiadomości o nim pochodzą z grupy APPSIM (Stowarzyszenie profesjonalnych użytkowników sieci społecznościowych i komunikatorów). Może i sama grupa brzmi jak żart, ale informacje na niej są całkiem poważne. Jeden z użytkowników pochwalił się na nim gotowym urządzeniem, które produkowane będzie w rosyjskich zakładach firmy Rutka JSC, która produkuje też innych sprzęt jak, chociażby laptopy.

R-FON
fot. Vladimir Zykov via Telegram

R-FON pracuje pod kontrolą procesora MediaTek Helio G99. To model z zeszłego roku, który posiada 8 rdzeni i jest zbudowany w 6 nm procesie litograficznym. Grafika tego układu to ARM Mali-G57 MP2. Wydajność tego procesora można porównywać z Qualcomm Snapdragon 730G. Na pokładzie znalazło się 8 GB pamięci RAM LPDDR4X i 128 GB tej wbudowanej na dane.

Xiaomi Pad 6 od dziś w Polsce! Byliśmy na „smacznym” evencie i znamy wszystkie szczegóły

Specyfikacja rosyjskiego telefonu R-FON

 • procesor MediaTek Helio G99
 • przekątna wyświetlacza 6,7 ​​cala
 • RAM 8 GB
 • wbudowana pamięć 128 GB
 • główny aparat 50 MP
 • bateria 5000 mAh
 • slot na dwie karty SIM
 • czytnik odcisków palców w przycisku
 • Wi-Fi,
 • NFC,
 • Bluetooth
 • USB C
 • Gniazdo słuchawkowe 3,5 mm

Tutaj film, na którym rozpakowywany jest telefon:

Własny system operacyjny

R-FON ma pracować na autorskim systemie ROSA. To tak naprawdę nakładka na Androida z własnym sklepem z oprogramowaniem. Nie wiemy, na bazie której wersji systemu zostanie opracowany system i czy będzie bezpieczny (bo pewnie się nad tym zastanawiacie).

Co ciekawe ROSA odpowiada również za dość rozpowszechnioną dystrybucję Linuksa. Szukałem o niej informacji i nie natknąłem się na te wskazujące, aby system stwarzał problemy czy w totalitarny sposób szpiegował użytkowników. W każdym razie trzeba się temu przyjrzeć bliżej.

R-FON z systemem ROSA ma być dostępny dla korporacji i urzędników państwowych jeszcze w tym roku. Dla reszty społeczeństwa dostępny będzie od przyszłego roku.