Prawdopodobnie jutro dotrze do nas cała masa ciekawych wieści na temat nowych procesorów i urządzeń od Qualcomm. Snapdragon 8cx Gen 4 to jedno z nich i właśnie zostało przetestowane pod względem wydajności. Spojler — jest gorzej i wolniej niż u Apple.

Wczoraj wspominaliśmy o nowym procesorze Mediateka i o Qualcommie. Ten drugi właśnie organizuje ciekawe wydarzenie, na którym zostaną pokazane nowe procesory tego producenta. Spodziewamy się procesorów dla konsol do gier, zaawansowanego Snapdragona X, mobilnego Snapdragona 8 Gen 3 oraz liczymy na jeszcze jedną niespodziankę. Niewątpliwie poczekać będziemy musieli na to do jutra.

//dzisiaj na dailyweb

Snapdragon Summit 2023 na Hawajach rozpocznie się o 21 godzinie naszego czasu. Nie liczyłbym więc, że wiadomości z tego spotkania pojawią się jeszcze dzisiejszego wieczora.

Snapdragon 8cx Gen 4 jest gorszy niż można by się spodziewać

Snapdragon 8cx Gen 4 to procesor, który premierę będzie miał najprawdopodobniej na wspomnianym wydarzeniu. To już 4 generacja procesora w serii, która tak naprawdę nie zrobiła zawrotnej kariery na rynku.

Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 z oficjalną specyfikacją. Rozwój AI i wydajności to kluczowe trendy

Miała być idealnym rozwiązaniem tam, gdzie liczy się wielozadaniowość, szybka łączność (w tym 5G) oraz energooszczędność. Dodatkowo miała być idealna dla produktów premium a do tego całkiem wydajnym. Trafił do kilku modeli i różnych generacji przenośnych laptopów, hybryd i tabletów. Wykorzystano go więc w takich urządzeniach jak Samsung Galaxy Book2 Pro 360 5G, Microsoft Surface Pro 9 SQ3 5G (w tym wypadku to wariacja tego procesora), Lenovo ThinkPad X13s czy w końcu Huawei MateBook E Go. Na marginesie — czy tylko mnie denerwują te nazwy?

Qualcomm Snapdragon X Series

Jak donosi serwis Windows Latest znane są już rezultaty testu wydajności procesora. Redakcja wspomnianego serwisu jest optymistyczna i ukontentowana wynikami. Dodaje do tego, że testowany model to wczesna wersja inżynierska. Ja jednak mam obawy co do wydajności. Widzimy tu procesor, który jeszcze nie miał premiery i porównywany jest z konstrukcjami od Apple, które debiutowały w czerwcu 2022 roku. Jeśli Snapdragon 8cx Gen 4 naprawdę ma powalczyć na rynku z konkurencją, przydałby się lepszy wynik.

Rezultaty testu w Geek Bench

Wskazane w tabeli wyniki pochodzą z aplikacji Geek Bench 6 i pochodzą ze strony 9to5Mac oraz Windows Letest. Pozycja Apple M2 Pro 10 Core to wynik, który osiągnął mój komputer w trakcie pisania tego artykułu (bez przygotowania i z testem odpalonym w trakcie gdy ja dalej pracowałem). Tutaj znajduje się link do wyniku prezentowanego przez testowy Snapdragon 8cx Gen 4.

Jeden rdzeń Wiele rdzeni
Apple M1 2334 8316
Apple M2 2589 9742
Apple M2 Pro 10 Core 2698 12421
Apple M2 Pro 12 Core 2595 14197
Snapdragon 8cx Gen 3 1107 5893
Snapdragon 8cx Gen 4 1197 9337