Mediatek to tajwański producent, którego kojarzyliśmy jeszcze kilka lat temu z budżetowymi urządzeniami. Teraz firma jest w stanie konkurować z największymi, prezentując niezwykle wydajne urządzenia. MediaTek Dimensity 9300, który niebawem trafi na rynek, pobija rekordy w testach wydajności.

Sam kilka tam temu miałem nawyk, który kazał mi przestrzegać znajomych, którzy spoglądali w kierunku urządzeń z procesorami tej firmy. Były powolne, grzały się, miały problemy z modułami GPS oraz WiFi, a na domiar złego, nie pozwalały odpalać niektórych gier. To wszystko jednak już przeszłość. Od jakiegoś czasu producent skupia się na wydajności, bo właśnie to zapewnia mu konkurencyjność.

//dzisiaj na dailyweb

Przyjdzie mi chyba przeprosić się z MediaTekiem. Okazuje się, że depcze on po stopach Apple’owi i gromi resztę konkurentów. Zresztą sami to zobaczcie.

MediaTek Dimensity 9300 to krzemowy potwór!

Nowy procesor nie miał jeszcze oficjalnego debiutu. Wiemy, że jednymi z pierwszych urządzeń, do których trafi to sprzęt firm vivo i OPPO. Dimensity 9300 to procesor, który po raz ostatni w serii, wykonano w technologii 3 nm i będzie stanowił dla niej pożegnanie z mniej wydajną technologią. Tym bardziej nie liczyliśmy na ogromny skok wydajności.

Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 z oficjalną specyfikacją. Rozwój AI i wydajności to kluczowe trendy

Zaskoczenie zaserwował nam również fakt, że jeszcze kilka tygodni temu mogliśmy słyszeć plotki o tym, że procesor ma tendencję do przegrzewania się i łapie zadyszkę w trakcie mocno obciążającej pracy. Tym bardziej jesteśmy zdziwieni, że właśnie wykręcił rekord w benchmarku AnTuTu.

MediaTek Dimensity

AnTuTu miał kiedyś znaczny wpływ na kształtowanie się opinii o sprzęcie. Sam uwielbiałem ten benchmark. Blogosfera i dziennikarze odwrócili się od korzystania z niego w 2020 roku, gdy ten został wyrzucony przez Google ze sklepu Play za łamanie zasad prywatności oraz przekazywanie danych użytkowników innym podmiotom. Mimo zapewnień o uczciwości nigdy nie udało się już wrócić AnTuTu ani do łask, ani do katalogu Google Play.

Teraz właśnie dzięki AnTuTu dowiadujemy się jak wydajnym może być MediTek Dimensity 9300. Tekstowe urządzenie z tym procesorem na pokładzie, po raz pierwszy (w kategorii smartfonów) pobiło barierę 2 milionów punktów w teście wydajności.

Udało się mu uzyskać aż 2 055 084 punkty. To robi ogromne wrażenie, bo dotychczasowy lider Red Magic 8 Pro+ (Snapdragon 8 Gen 2, 16 GB RAM) uzyskał znacznie mniej, bo 1 630 559 punktów. Testowe urządzenie, które wykręciło rekord, miało zainstalowany system Android 14 i posiadało 16 GB pamięci RAM.

Wcześniej można było natrafić na testy z innych aplikacji:

  • Geekbench – 6244/2622 oraz  2139/7110
  • 3DMark14398 (Wild Life Extreme Stress Test).

Widać tutaj postępy producenta. Widać też, że urządzenie depcze po piętach iPhonowi 15 Pro (7209/2898) i bije na głowę procesory, które już są na rynku w tym Snapdragon 8 Gen 2. Bardzo podobne, nieoficjalnie wyniki uzyskuje również Snapdragon 8 Gen 3, który zadebiutuje jutro. Jest on nieznacznie lepszy wedle pierwszych porównań.