Jak informują chińskie źródła, MediaTek przygotowuje się do premiery procesora Dimensity 8300, która ma nastąpić już w przyszłym tygodniu.

MediaTek to tajwańskie przedsiębiorstwo z branży półprzewodnikowej, które zostało założone w 1997 roku. Firma ma swoją siedzibę w Xinzhu. MediaTek zajmuje się nie tylko tworzeniem układów scalonych do zastosowania w urządzeniach mobilnych, lecz także pracuje nad komponentami do urządzeń komunikacyjnych, telewizyjnych i nośników danych.

//dzisiaj na dailyweb

Pod koniec października MediaTek zaprezentował swój flagowy procesor Dimensity 9300. Daniel nazwał go w swoim opisie bestią, dodając, że depcze po piętach Apple’owi, straszy Snapdragona 8 Gen 3 i gromi resztę. Warto podkreślić, że przez lata nie był on fanem tajwańskiej firmy, więc tym bardziej należy docenić te pochwały. Po premierze flagowca nastąpił czas na tańsze układy, które zostały stworzone z myślą o urządzeniach ze średniej półki cenowej.

MediaTek Dimensity 8300

Doniesienia z Chin sugerują, że 8300 może przyjąć architekturę 1+3+4 z rdzeniami ARMv9 podobnymi do tych zastosowanych w Dimensity 9300, ale z nieco obniżonymi osiągami. Według niepotwierdzonych plotek główny rdzeń Cortex-X3 taktowany jest zegarem 2,8 GHz i współpracuje z 3 rdzeniami Cortex-A715 taktowanymi zegarem 2,4 GHz oraz 4 rdzeniami Cortex-A510 taktowanymi zegarem 1,6 GHz.

MediaTek Dimensity 8300

Jeżeli chodzi o stronę GPU, w MediaTek Dimensity 8300 prawdopodobnie będziemy mieli do czynienia z Mali-G52 MC6 pracującym z częstotliwością 850 MHz. Dimensity 8300 zostanie prawdopodobnie produkowany w procesie technologicznym TSMC 4nm. Te cechy sprawią, że Dimensity 8300 będzie wydajnym i wszechstronnym procesorem. Zdolnym do zapewnienia wysokiej wydajności w różnych scenariuszach użytkowania, takich jak gry, fotografia czy obsługa sztucznej inteligencji.

MediaTek Dimensity 9300 to potwór! Depcze po piętach Apple’owi, straszy Snapdragona 8 Gen 3 i gromi resztę

Jak donoszą chińskie źródła, nadchodzący układ MediaTek Dimensity 8300 zostanie zaprezentowany we wtorek, czyli 21 listopada o godzinie 15:00 czasu pekińskiego (7:00 UTC). Jego wprowadzenie będzie transmitowane na żywo na Weibo.