Luksusowa marka Prada wspomogła NASA i Axiom Space w projektowaniu nowych skafandrów, które kosmonauci przywdzieją podczas kolejnej misji na Księżyc.

Astronauci, którzy udadzą się za kilka lat na Księżyc będą ubrani w drogie fatałaszki prosto z włoskiego domu mody – Axiom Space poinformowało bowiem, że do projektowania skafandrów dla misji Artemis zatrudniono speców z marki Prada, którzy przygotują zewnętrzną część odzienia dla reprezentantów NASA.

Oficjalne informacje nadeszły ze strony Axiom Space na początku października 2023 roku, kiedy to firma poinformowała o swojej współpracy z włoskim domem mody. Tak jak wspomnieliśmy, astronauci mają nosić skafandry autorstwa Prady podczas misji Artemis 3, która wystartuje w 2025 roku.

Prada zaprojektowała skafandry dla astronautów

Sprawę skomentował w oficjalnym oświadczeniu Lorenzo Bertelli, który jest szefem marketingu w całej grupie Prada:
Nasz założyciel Mario Prada miał wizję i cały czas patrzył w przyszłość ludzkości. Nie możemy osiągnąć w tym momencie niczego bardziej pasującego do tego motywu, niż eksplorowanie gwiazd i kosmosu.
Trzeba przyznać, że ekskluzywna marka projektująca skafandry dla astronautów to nie jest coś, czego byśmy się spodziewali. Wygląda jednak na to, że NASA i Axiom chcą zapewnić swoim eksploratorom styl i szyk podczas pierwszych odwiedzin Księżyca od lat 70.
Prada
Skafandry są na razie w fazie szkicowej i udostępnione zostały jedynie zdjęcia poglądowe
Sprawę skomentował również CEO Axiom Space, Michael Suffredini, który w oświadczeniu powiedział:
Techniczna ekspertyza Prady, ich techniki produkcyjne i innowacyjne podejście do projektowania mody sprawi, że nasze nowe skafandry nie tylko zapewnią naszym astronautom kolejny poziom komfortu podczas podróży na Księżyc, ale doda im także ludzkiego aspektu, którego brakowało w poprzednich strojach.
Inżynierowie z Prady będą oczywiście ściśle współpracowali z drużyną z Axiom Space, którzy przez cały proces będą tworzyli „kolejne rozwiązania designerskie, które mają pomóc (i przede wszystkim wytrzymać) podczas eksploracji trudnej powierzchni, jaką jest Księżyc”.
Prada
Wcześniej w tym roku Axiom Space podzieliło się ze światem swoimi prototypami swoich strojów. AxEMU, znane też jako Axiom Extravehicular Mobility Unit, zostały zaprojektowane na podstawie starych skafandrów NASA, aczkolwiek dodano do nich sporo nowoczesnych rozwiązań.
Najważniejszą z nich jest technologia szwalnicza, która ma zapewniać większą swobodę ruchów, a także jeszcze lepszą ochronę przed środowiskiem na Księżycu. Te wyglądają znacznie bardziej futurystycznie, niż wszystkie poprzednie skafandry i możecie je zobaczyć na oficjalnej stronie Axiom Space.
Te projekty zostały stworzone w ramach umowy Exploration Extravehicular Activity Services (xEVAS), która była warta 228,5 miliona dolarów i pozwala Axiom Space na zatrzymanie praw do dystrybucji tych skafandrów – tutaj mowa o udostępnieniu ich klientom prywatnym, których firma ma zacząć obsługiwać już za jakiś czas. Przypominamy, że misją firmy jest stworzenie własnej prywatnej stacji kosmicznej, która stanie się kurortem turystycznym. Ta ma ruszyć już w 2025 roku.
//dzisiaj na dailyweb