W miniony weekend Amerykanie mogli podziwiać niekompletne zaćmienie słowa. NASA podzieliła się wideo z tego spektakularnego zjawiska naturalnego.

Podczas, gdy Polacy w weekend szykowali się do potencjalnej zmiany władzy za sprawą wyborów do sejmu i senatu, Amerykanie zbierali się masowo na zewnątrz i patrzyli do góry – wszystko za sprawą tego, że w ciągu dnia doszło do co rocznego niepełnego zaćmienia Słońca.

//dzisiaj na dailyweb

Do zjawiska tego dochodzi, kiedy Księżyc znajduje się na nieboskłonie między Ziemią i Słońcem, ale nie do końca je przykrywa – wówczas na niebie widzimy wielki pierścień ognia z czarnym środkiem, co oznacza, że doszło właśnie do niekompletnego zaćmienia Słońca.

W USA doszło do zaćmienia Słońca. NASA pokazała wideo

Z relacji zagranicznych dziennikarzy wynika, że najlepszą widoczność tego zjawiska mieli mieszkańcy Oregonu, Kalifornii, Idaho, Nevady, Utah, Arizony, Kolorado, Nowego Meksyku i Teksasu. Pod warunkiem, że towarzyszyły temu również odpowiednie warunki atmosferyczne w postaci braku chmur. W sąsiadujących Stanach również widziano to zaćmienie, ale nie było widać spektakularnego pierścienia ognia.

NASA
NASA postanowiła uwiecznić moment i podzielić się nim w swoich mediach społecznościowych.

Na szczęście na miejscu była również NASA, która postanowiła streamować zjawisko za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych. I chociaż transmisja była głównie przeznaczona dla innych mieszkańców USA, a my byliśmy zajęci wyborami, to teraz, gdy powoli opada już kurz, aż miło jest rzucić okiem na to, jak piękna potrafi być natura.

Wideo ze zjawiska zobaczycie niżej:

Wśród miejsc, z których widać było zaćmienie Słońca, znajdowały się m.in. znane turystyczne punkty orientacyjne, jak Monument Valley w Arizonie, Kanion Bryce w Utah, a także Mesa Verde w Kolorado. Spodziewamy się jednak, że tam tłumy musiały być ogromne i większość amatorów obserwacji nieba postanowiła oglądać zjawisko w nieco odleglejszych i cichszych miejscach.

Zaćmienie było również widoczne z niektórych miejsc w Centralnej i Południowej Ameryce. Warto podkreślić, że aby spokojnie zobaczyć to zaćmienie, to ludzie musieli zakładać specjalne mocne okulary przeciwsłoneczne lub korzystać z ręcznych paneli do oglądania Słońca – trzeba bowiem pamiętać, że dla ludzkiego oka takie zjawisko nadal jest bardzo niebezpieczne.

NASA
Zaćmienie Słońca to jedno z najbardziej spektakularnych zjawisk na świecie.

Następne zaćmienie Słońca w USA (aczkolwiek częściowe) będzie można oglądać 8 kwietnia przyszłego roku. Kolejne będzie natomiast dopiero w 2039.

Jeśli chodzi zaś o Polskę, to opisywane obrączkowe zaćmienie Słońca będzie można podziwiać w naszym kraju dopiero w 2075 roku. Natomiast najbliższe zaćmienie, które uda się dostrzec z Polski, będzie zaćmieniem częściowym i dojdzie do niego 29 marca 2025 roku. Chwilę zatem jeszcze poczekamy.