Polska z góry to dokumentalny cykl, w którym obserwujemy różne zakątki naszego kraju z lotu ptaka. Po sześciu sezonach pierwotnego cyklu stacja PLANETE+ zrealizowała bliźniaczy projekt, skupiający się na obiektach architektonicznych. Właśnie rusza 3. sezon.

Polska z góry. Zamki, dworki, pałace – co odwiedziliśmy w pierwszych dwóch sezonach?

Pierwsza odsłona serialu dokumentalnego Polska z góry. Zamki, dworki, pałace od stacji PLANETTE+ ruszyła w 2020 roku. Całkiem interesująca seria, ukazująca większe i mniejsze budowle przez dwie pierwsze odsłony zabrała nas w wiele miejsc na mapie Polski. Drony latały już między innymi nad Niedzicą, Czorsztynem, Chęcinami, Ujazdem, Siewierzem, Czerskiem i Rabsztynem. Byliśmy również nad terenami Mazowsza i Kujaw. Poza ujęciami z lotu ptaka kamera również wchodziła do środka pomieszczeń. Fajna, edukacyjna seria dziś rusza z kontynuacją. Gdzie tym razem trafimy i o czym będzie opowiadał narrator?

Polska z gory

Polska z góry. Zamki, dworki, pałace startuje z 3. sezonem 19.09

Jak donosi Canal + oraz Planete+, w trzeciej odsłonie odwiedzimy między innymi zamek Czocha, pałac w Nieborowie oraz zachowane obiekty architektoniczne na terenach Warmii i Mazur. Forma pozostaje bez zmian – z lotu ptaka zobaczymy kolejne ważne obiekty na mapie Polski.

R E K L A M A

Zamek Czocha w miejscowości Sucha na Dolnym Śląsku to budowla, której plan budowy sięga 1241 roku i słynie z historii dziwnej treści o duchach, nawiedzających to miejsce. Tych raczej kamera nie zarejestrowała, ale same komentarze narratora mogą nam dać dużo ciekawych informacji. O pałacu w Nieborowie nie ma już takich opowieści, natomiast obiekt był odwiedzany przez bardziej materialne osoby. Ten barokowy budynek Radziwiłłów gościł takie osobowości jak Stanisław August Poniatowski, Julian Ursyn Niemcewicz, Jan Piotr Norblin, Aleksander Orłowski czy Stanisław Trembecki. 

Polska z góry. Zamki, dworki, pałace to gratka dla fanów polskiej architektury

Jakie inne budynki będzie nam dane poznać do końca nie wiadomo, ale twórcy zapowiadają, że trafimy również na Warmię i Mazury, gdzie historia jednej z warowni, która stała się potem kościołem, przybliży nam historię Świętego Graala. I z całą pewnością nie dotyczy do fabuły filmu Monthy Pyton i święty Graal, chociaż kto wie – może narrator nas zaskoczy?

Już tak całkiem serio – jest to seria typowo dokumentalna, ale z ciekawą formą wizualną i dla pewnej grupy docelowej będzie z pewnością nie lada atrakcją. Może i nie jestem aż takim fanem kina edukacyjnego, to widziałem kiedyś parę odcinków i wydawało mi się to całkiem interesującą serią.

Polska z gory

Trzeci sezon Polska z góry. Zamki, dworki, pałace  startuje 19 września 2022 roku o godzinie 18:30 na łamach ramówki PLANETE + oraz w serwisie Canal + online. Nowa odsłona dokumentalnego cyklu będzie liczyła 8 odcinków. 

Top Gun: Maverick wylądował na Canal +. Cena wypożyczenia i krótka opinia