Holenderskie muzeum pokazało zeskanowany obraz Rembrandta, który ma być zeskanowany najwyższej rozdzielczości w historii wszystkich dzieł sztuki.

Ciekawe wieści płyną z Amsterdamu. Lokalne muzeum opublikowało w sieci skan obrazu popularnego malarza, Rembrandta, okrzykując go skanem najwyższej rozdzielczości jeśli chodzi o obrazy. Jak właściwie tworzy się takie produkcje? Sprawa wydaje się być  zaskakująco prosta, bo takie twory to nic innego, jak złożone do całości mniejsze zdjęcia, ale jak się okazuje, nie w tym przypadku, ze względu na wykorzystanie dodatkowych technologii. Skan ma 717 Giga Pixeli, a to za sprawą 8439 zdjęć, na które się składa. Te zostały przygotowane przez aparat Hasselblad H6D 400 o dość skromnej rozdzielczości 100 megapixeli.

Obraz Rembrandta w HI-RES

Twórcy skanu włożyli sporo pracy, pomijając fakt ilości zdjęć, które zostały wykonane. Okazuje się, że chcąc mieć pewność, by wszystkie poszczególne zdjęcia były dobrej i przede wszystkim właściwej ostrości, powierzchnia obrazu została zeskanowana laserami. W całej tej operacji zaprzęgnięto także i AI, które było odpowiedzialne za dopasowanie kolorów zdjęć do tej, identycznej z obrazu (to wydaje się być istotne zadanie, przy tak dużej ilości zdjęć).

R E K L A M A

Obraz Rembrandta

Całej historii smaczku dodaje fakt, że obraz ten był skanowany już wcześniej i to w dodatku przez to samo muzeum.

Wówczas rozdzielczość wyniosła 44 gigapixele. Teraz włodarze postanowili pójść nieco dalej i przygotowali skan, który jest wielokrotnie większy niż poprzednik.

Namalowane w 1642 roku dzieło przedstawia kompanię straży obywatelskiej z Amsterdamu z połowy XVII wieku. Członkami tej kompanii, dowodzonej przez Fransa Banningh Cocqa, byli kupcy handlujący suknami, a sam obraz odznacza się nowatorskim na owe czasy przedstawieniem portretowanych ludzi. Zamiast grupy uszykowanej paradnie „wszerz”, Rembrandt przedstawił na swoim obrazie członków Straży w ruchu, wychodzących prawdopodobnie na służbę. – źródło: wiki

Zeskanowany obraz Rembrandta, pt. „Nocna straż”, możecie zobaczyć tutaj. Wrażenie jest naprawdę ogromne, szczególnie jeśli maksymalnie zbliżycie obraz. Widać wszystkie najmniejsze detale, niedociągnięcia czy nawet pęknięcia farby.


Posłuchaj nas!