Google zdecydowało o globalnym udostępnieniu nowego interfejsu usługi Gmail. Odświeżony wygląd wersji przeglądarkowej jest teraz domyślnym widokiem. Co, jeśli ktoś wolałby powrócić do poprzedniej wersji? Firma daje taką możliwość.

Google co jakiś czas odświeża wizualną część swoich usług, również tych webowych. W lutym 2022 roku część użytkowników zyskała możliwość testowania nowego wyglądu przeglądarkowej wersji klienta poczty Gmail. Zmiany nie są może gruntowne i nie wpływają w sposób znaczący na podstawową pracę z aplikacją, natomiast mnie urzekły zaimplementowane smaczki. Oto co przygotowało dla nas Google.

Jaki jest nowy Gmail?

Jestem estetą, również w kwestii interfejsów, z którymi mam przyjemność (bądź nieprzyjemność) pracować. Jako głównej poczty od lat używam Google Gmail i przez cały ten okres miałem okazję obserwować zmiany dotyczące wizualnej sfery usługi. Apki dla Androida i iOS, co pewien czas przechodzą odświeżenie podyktowane aktualizacją języka projektowania, ale to samo dotyczy także wariacji przeglądarkowej.

R E K L A M A

Gmail

Google postanowiło dostosować Gmaila do Material Desing 3, czyli najnowszej wersji języka programowania. Z nowości mogli korzystać nieliczni testerzy, ale to się właśnie zmienia. Interfejs trafia do wszystkich użytkowników. Od teraz nowy układ jest domyślnie aktywny. Jeśli komuś nie przypadnie to do gustu, może powrócić do starego układu. Stosowna opcja znajduje się tuż po wejściu w ustawieniach aplikacji webowej. Odradzam jednak powrót do starego układu. Prędzej czy później nowy wygląd zastąpi całkowicie poprzednika, a leciwa już wersja nie będzie mogła zostać ponownie aktywowana. Lepiej przywyknąć do zmian już teraz.

Pierwsze, co rzuca się w oczy, to kolorystyka i uporządkowanie. Poprzednie zagospodarowanie przestrzeni pozostawiało wiele do życzenia i panował w nim pewien nieład. Oczywiście z czasem się z nim polubiłem i nauczyłem się poruszać po tym, co zaplanował usługodawca. Niemniej, nowości cieszą moje oko, a uproszczony system poruszania się pomiędzy aplikacjami Chat, Spaces i Meet jest zwyczajnie wygodny i efektywny. Wszystko sprawia wrażenie schludniejszego niż dotychczas.

Gmail

Niebawem zmiany dotkną również aplikacji dla tabletów. Firma chce dostosować interfejs Gmaila do pracy z większymi ekranami. Dziś wspomniany klient pocztowy dla tabletów jest zbyt mocno zbliżony do tego, oferowanego w ramach smartfona.

Nasze trzecie podejście do Slacka i w końcu się udało