Czas na moje podsumowanie 2021.

Już podczas tworzenia swojej listy niezbędnych aplikacji 2021 na iOS, obiecałem, że pojawią się kolejne rankingi i słowa dotrzymuję. Oczywiście ranking jest tylko i wyłącznie subiektywny, bo są to apki, które w 2021 roku podbiły moje serce.

Na systemie macOS pracuję dopiero od kilku lat, ale ciągle szukam i testuję najlepszych rozwiązań, które przydatne będą w moich codziennych czynnościach na komputerze. Tak właśnie zrodziła się poniższa lista apek, które używam na co dzień i mogę je polecić wszystkim, a szczególnie początkującym użytkownikom macOS, którzy dopiero wchodzą w ekosystem od Apple. A warto to zrobić!

R E K L A M A

Moje najlepsze aplikacje macOS w 2021 roku

Kolejność wyborów jest czysto przypadkowo, a każdy z nich staram się w kilku zdaniach uzasadnić. Tytułu są również podlinkowane do sklepu App Store od Apple, gdzie możecie bezpośrednio zainstalować daną aplikację.

Magnet

Obiecałem, że kolejność przypadkowa, jednak w tym przypadku muszę wyróżnić szczególnie aplikację Magnet. Mega rozwiązanie dla lubiących porządek w oknach na macOS. Za pomocą szybko przyswajalnych skrótów na klawiaturze możemy przerzucać okna w konkretne miejsca ekranu. Jest to bardzo pomocne szczególnie wtedy, kiedy posiadamy bardzo duży monitor zewnętrzny, albo korzystamy z dwóch wyświetlaczy. Możemy dzielić ekran na dwie części w pionie, w poziomie, na cztery czy inne kombinacje. Cena aplikacji to 37,99 zł i uważam, że warto!

Evernote

643x0w 1

Próbowałem kilku narzędzi do notatek i to właśnie Evernote jest dla mnie numerem jeden w przypadku macOS. Na system iOS i iPadOS jest to Flow, jednak w przypadku Maka tylko i wyłącznie Evernote. Już sam darmowy plan jest bardzo wydajny, a po przejściu na Premium otrzymujemy dodatkowe miejsce i wiele więcej.

Przeglądarka Google Chrome

macos google chrome

Może teraz odczuwacie lekkie zdziwienie, jednak w przypadku pracy zarówno na MacOS, jak i na Windowsie to właśnie Chrome jest idealną przeglądarką. Kiedyś może i bym nie umieścił tej pozycji na tej liście, jednak odkąd istnieje taki kombajn, jak procesor Apple M1, nie mam innego wyjścia. Google Chrome jest idealnie dopasowana do procków Apple, dlatego nawet przy otworzeniu 40 kart nie odczuwamy tego obciążenia!

Slack

macos slack

Odkąd wybuchła pandemia i praca zdalna stała się codziennością, Slack również na stałe zagościł w domach wielu użytkowników. Narzędzie do komunikacji, a także pracowania nad projektami sprawdza się idealnie. Również w przypadku rozmów na szybko jest to wybór numer jeden.

OneDrive

Takiego połączenia kiedyś bym się nie spodziewał. Umieszczenie aplikacji wprost od Microsoftu na liście apek na macOS (na iOS również). Cuda się jednak zdarzają, a OneDrive jest od pewnego czasu moją najlepszą chmurą z jaką miałem do czynienia. Szybka i łatwa synchronizacja, niezbyt wysokie ceny usługi, a także dostępność na każde urządzenie – nic więcej nie trzeba dodawać.