Kolejna odsłona systemu operacyjnego na Maki za chwilę do pobrania.

Trwa właśnie Apple Event, gdzie zaprezentowano już najnowsze MacBooki Pro, a teraz czas na system MacOS Monterey. W nim sporo nowości, aczkolwiek nie aż tak przełomowych, jak ubiegłoroczny BigSur.

Najnowsza odsłona to zdecydowanie kolejne ułatwienia w pracy na kilku urządzeniach. System MacOS Monterey pozwoli nam na – mówiąc najkrócej – przeciąganie plików z ekranu jednego urządzenia na drugie. Przykładowo mówimy tu o MacBookach, iMakach czy iPadach, które ułatwią wspólną pracę między sobą. W połączeniu z najnowszymi procesorami M1 Pro i M1 Max system MacOS Monterey przenosi nas w kosmos. Wszystkie aplikacje dzięki Rozecie 2 mają być dostosowane do najnowszych procesorów uwzględniając oczywiście procki M1.

R E K L A M A

MacOS Monterey

SharePlay jest kolejną nowością, która podyktowana jest bez wątpienia pandemią i tym, jakie zamieszanie na świecie powstało. Wiele osób pracuje zdalnie, a jeszcze większa grupa ludzi z całego świata musiała ograniczyć kontakty z najbliższymi. Wiele firm i producentów podjęło w tym czasie kroki, aby ułatwić nam życie w tych nowych, dziwnych warunkach. Apple także o tym nie zapomniało, a SharePlay pomoże we wspólnym spędzaniu czasu wirtualnie. Oczywiście można powiedzieć, że teraz też mogliśmy zdzwaniać się na FaceTime czy innych komunikatorach, ale SharePlay od Apple idzie jeszcze dalej.

apple shareplay macos

Będziemy mogli wspólnie oglądać film lub serial, słuchać muzyki czy po prostu udostępniać sobie ekran, jednocześnie prowadząc rozmowę poprzez FaceTime. Oczywiście wszystko w ramach środowiska Apple, czyli rozmowy takie będą dostępne pomiędzy dwoma iPhone’ami, MacBookami czy iPadami, a także pomiędzy różnymi urządzeniami, czyli MacBook/iPhone, itd.

Apple prezentuje tę funkcję jako dbanie o nasze zdrowie fizyczne dzięki zachowywaniu dystansu, który dalej powinniśmy zachowywać, a także o zdrowie psychiczne, czyli lepszy kontakt z bliskimi.

MacOS Monterey – nowe tryby

W MacOS Monterey pojawia się także ciekawa opcja rozszerzająca tryby mikrofonu. Prowadząc rozmowy poprzez MacBooka czy iMaca będziemy mogli wybrać, czy nasz głos ma być najważniejszy, a wszystkie szmery z tła mają być wyciszane, czy też muzyka lecąca w tle czy śpiewy ptaków kiedy jesteśmy w parku mają być równie dobrze słyszalne – wybieramy tryb Szerokie spektrum.

Zmian doczekała się również przeglądarka Safari, gdzie zakładki już od kilku tygodni są kolorowe zgodnie z barwami aktualnie przeglądanej witryny. W domyślnej przeglądarce MacOS otrzymaliśmy również grupowanie kart, podobnie zresztą jak w Safari na iOS, chociaż działa to trochę w inny sposób na obu tych systemach.

macos tryb skupienia

W systemie MacOS Monterey pojawia się także Tryb skupienia, który mogliśmy poznać w systemie iOS 15. Pozwala on na dostosowanie aplikacji i powiadomień do tego, co aktualnie robimy. Jeśli pracujemy, możemy wyciszyć wszystkie powiadomienia, które nie są nam niezbędne w pracy. Jeśli natomiast pracę skończyliśmy – włączamy osobny tryb, który ograniczy nam powiadomienia służbowe, a my skupimy się na sprawach prywatnych.

Zobacz także: Nowe Macbooki Pro i ich kosmiczne ceny/możliwości

Wszystkie nowości możecie znaleźć na stronie poświęconej MacOS Monterey od Apple. System będzie dostępny do pobrania od 25 października 2021.