Czas na bardziej subiektywne podsumowanie 2021 roku.

W tym roku sporo się działo, nie tylko w świecie technologii, ale także podejścia do pracy, co wywołane jest pandemią trwającą już drugi rok. Rok 2020 stał pod znakiem przystosowywania się do pracy zdalnej, nowych zasad, a wszyscy lilczyli na to, że 2021 będzie już bardziej normalny.

Tak się jednak nie stało i pandemia stała się naszą codziennością. Nie bez powodu o tym wspominam, bo przez ostatnie miesiące miałem okazję sprawdzić kilka aplikacji na swoim iPhonie, które pomogły mi lepiej organizować nie tylko swoją pracę, ale także codzienne funkcjonowanie. Nie będę tutaj pisał o takich apkach, jak Facebook, Instagram czy nawet WhatsApp, bo za nimi można przepadać lub nie, a w moim przypadku – bez WhatsAppa się nie ruszam.

R E K L A M A

Moje najlepsze aplikacje iOS w 2021 roku

Kolejność jest tutaj zupełnie przypadkowa. Zestaw ten wybrałem w sposób banalny – sprawdzałem przez kilka dni, która apka jest najczęściej odpalona na moim iPhonie. Z początku zestawienie mnie zaskoczyło, ale po chwili uświadomiłem sobie, że tak jest faktycznie.

Flow – notatki i rysowanie

ios flow

Akurat ta aplikacja w zestawieniu przygotowanym na iOS może Was zaskoczyć. Od niej jednak zacznę, bo namieszała ona w moim telefonie sporo. A zaczęło się od iPada. To właśnie na tablet od Apple zainstalowałem Flow, która z wykorzystaniem Apple Pencil potrafi zdziałać cuda. Szybko większość moich notatek, a także szkiców lądowało właśnie w niej, ale zaczęło mi brakować dostępu do tych rzeczy na iPhone, szczególnie kiedy iPada nie miałem przy sobie. Czemu więc nie zainstalować jej na iOS? Z początku wątpiłem, że będzie ona aż tak praktyczna, jak w przypadku używania Apple Pencil, jednak okazało się, że jest idealna podobnie jak w przypadku iPada.

TouchRetouch – poprawianie zdjęć

aplikacje iOS

Aplikacja TouchRetouch znajduje się chyba w każdym zestawieniu najlepszych aplikacji nie tylko na iPhone, ale także na iPada czy macOS. Genialnie przygotowana, banalnie prosta w obsłudze. Apka kosztuje parę złotych, ale warto je wydać, jeśli robicie dużo zdjęć smartfonem i musicie coś na nich poprawiać. Specjalne algorytmy usuwają w sposób niemalże bezbłędny wszystkie niedociągnięcia na zdjęciach: od zawadzających w kadrze patyków, przez zwierzęta na swoich byłych kończąc.

Feedly – agregator newsów

aplikacje iOS

Kolejna aplikacja, która jest odpalana codziennie rano na moim iPhone. Agregatorów treści jest mnóstwo, jednak Feedly jest chyba ideałem samym w sobie. Doskonały interfejs pozwala na łatwe wybranie źródeł codziennych wiadomości i obserwowanie serwisów. Aplikacja podrzuca nam newsy według świeżości lub też według popularności. Możemy również wykluczać źródła, a takze tworzyć osobne kategorie. W mojej pracy – rzecz niezbędna.

Night Sky – obserwowanie nieba

aplikacje iOS

Ta aplikacja jest na moim iPhonie już od kilku lat. Najczęściej używana jest przeze mnie w okresie wiosenno-letnim, jednak w zimie też się zdarza. Przydatna szczególnie na wakacjach, kiedy podczas wieczornych spacerów mamy okazję obserwować niebo. Aplikacja działa w trybie AR, wyświetla na naszym telefonie układ gwiazd, gwiazdozbiory, położenie planet, położenie satelitów czy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Dzięki tej aplikacji zaimponujecie znajomym i rodzinie tłumacząc im, co to tak mocno świeci na nocnym niebie. Uwaga: aplikacja mocno wciągająca!

Spotify

spotify ios

Serwisu nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Pomimo tego, że głównie siedzę w ekosystemie Apple i posiadam Apple Music to właśnie Spotify jest moim najlepszym serwisem z muzyką. Próbowałem zarówno YouTube Music, jak i wspomnianego Apple Music, jednak zawsze wracam do Spotify. Być może to intuicyjny interfejs do mnie przemawia. Niezliczone listy i znakomity dobór muzyki do nastroju sprawia, że ciężko się bez apki obyć. To właśnie na Spotify można również subksrybować podcasty, m.in. The Grengolada, wydawana przez redaktorów DailyWeb.

Microsoft OneDrive

onedrive ios

Takiego połączenia kiedyś bym się nie spodziewał. Umieszczenie aplikacji wprost od Microsoftu na liście apek na iOS. Cuda sie zdarzają, a OneDrive jest od pewnego czasu moją najlepszą chmurą z jaką miałem do czynienia. Szybka i łatwa synchronizacja, niezbyt wysokie ceny usługi, a także dostępność na każde urządzenie – nic więcej nie trzeba dodawać.

TV Time – kiedy premiera seriali?

tv time ios

Odkrycie ostatnich lat. W dobie dziesiątek, jeśli nie setek seriali aplikacja staje się niezbędna. Jak działa? Wybieramy seriale, które oglądamy, oznaczamy obejrzane odcinki, a aplikacja przypomni nam o premierze następnego sezonu czy pojedynczego odcinka. Oczywiście możemy również oznaczać obejrzane w całości serie, a apka pokaże nam podsumowanie i liczbę godzin spędzonych na oglądaniu. To ostatnie może przerazić.

Spodobało się? Warto sprawdzić niektóre z tych aplikacji iOS, a być może i Wam przypadną do gustu. Postaram się zrobić podobne zestawienie aplikacji na macOS i iPada. Pojawią się niebawem!


Posłuchaj nas!