Najnowsza część serii Grand Theft Auto ukazała się już dość dawno, bo w 2013 roku. Zapewne większość graczy kampanię fabularną ma już daleko za sobą, ale popularność GTA Online zbytnio nie spada. Potwierdzeniem tego jest fakt, że ze wszystkich gier transmitowanych na żywo na Twitchu w 2021 roku to właśnie hit studia Rockstar uplasował się na pierwszym miejscu.

GTA V było oglądane przez użytkowników Twitcha przez aż 2,1 miliarda godzin. Drugie League of Legends kończy rok z wynikiem 1,8 miliarda godzin, zostawiając w tyle zamykającego podium Fortnite’a oglądanego przez okrągły miliard godzin. Warto jednak zaznaczyć, że zarówno LoL jak i Fortnite to produkcje esportowe (czego nie można powiedzieć o GTA), a profesjonalne rozgrywki odbywają się dość często i śledzi je naprawdę sporo osób.

R E K L A M A

Skąd taka popularność GTA V?

Naturalnie pojawia się pytanie o to, jak GTA V zdobyło tak dużą popularność wśród streamerów. Odpowiedzią może być stworzona przez społeczność gry formuła RP, czyli RolePlay. Gracze tworzą własne serwery GTA Online, na które później przeprowadzają rekrutację. By dostać się na taki serwer, trzeba przygotować swoją postać, wymyślić jej historię, a także czym będzie się zajmować.

Można by to w zasadzie porównać do wcielania się w awatary w wirtualnej rzeczywistości, z tym że to po prostu zwykła gra komputerowa. Jest to jednak zdecydowanie powiew świeżości i coś innego od standardowego przemieszczania się po mapie i wykonywania przygotowanych przez twórców zadań. Wygląda na to, że RP przypadło graczom do gustu tak bardzo, że oprócz samej gry chętnie śledzą też poczynania postaci stworzonych przez ulubionych twórców internetowych.

Rockstar nie przestaje wspierać GTA V i co jakiś czas w trybie online pojawiają się kolejne aktualizacje wprowadzające nową zawartość. Ze względu na sukcesy ostatniej części cyklu, na kontynuację będziemy pewnie musieli jeszcze trochę poczekać. Można jednak z pewnością stwierdzić, że za sukcesem GTA na twitchu stoją gracze.