Grammy, czyli najlepsze, amerykańskie nagrody przyznawane w kategoriach muzycznych obejmą kolejnych pięć kategorii. Od przyszłej edycji będziemy mieli ich aż 91!

Akademia nagraniowa ogłosiła, że w przyszłym roku wejdą w życie zmiany, jakich nie było od niemal 30 lat. Począwszy od 1958 roku, gala rozdania będzie najdłuższą imprezą Grammy w historii, co oczywiście nie dziwi, biorąc pod uwagę dodatkowe punkty w programie, zajmujące dodatkowy czas.

R E K L A M A

Nowe kategorie nagród Grammy

W 2023 roku, podczas 65. gali rozdania Grammy zostaną wprowadzone następujące kategorie:

  • Nieklasyczny autor piosenki roku
  • Najlepszy występ w muzyce alternatywnej
  • Najlepszy występ w stylu Americana
  • Najlepsza ścieżka dźwiękowa do gier video i innych interaktywnych form
  • Najlepszy album z poezją słowną

To jednak nie wszystko. Dodatkowo pojawi się oddzielna kategoria – „Special Merid Award”, która będzie wyróżnieniem specjalnym dla piosenki na rzecz zmiany społecznej. Zostaną również wprowadzone nowości, dotyczące opłat proceduralnych i kwot za oddawanie głosów. Ostatnia aktualizacja naniesie poprawki do istniejących od lat kategorii. Niestety, w tej materii brak jest szczegółów.

Harvey Mason Jr. – dyrektor generalny Akademii Nagraniowej ogłosił na oficjalnej konferencji:

Jesteśmy podekscytowani, że możemy uhonorować te różnorodne społeczności twórców muzyki poprzez nowo ustanowione nagrody i poprawki oraz tym, że możemy kontynuować kultywowanie środowiska, które inspiruje zmiany, postęp i współpracę. Najwyższym priorytetem Akademii jest skuteczne reprezentowanie ludzi muzyki, którym chcemy służyć, co też oznacza, że każdego roku będziemy słuchać naszych członków i zapewniać, że nasze zasady i wytyczne odzwierciedlają naszą stale rozwijającą się branżę

Poprzednia, 64. ceremonia rozdania nagród Grammy miała miejsce 3 kwietnia 2022 roku na terenie MGM Grand Garden Arena w Los Angeles w stanie Nevada. Galę poprowadził Trevor Noah. Najwięcej nominacji, bo aż 11, uzyskał Jon Baptiste, tuż za nim znaleźli się Doja Cat, H.E.R oraz Justin Bieber mając ich na swoim koncie po 8.

Tegoroczna gala – wyjątkowo – odbyła się w innym terminie, niż przewidywano. Zmianę uzasadniała sytuacja związana z pandemią COVID-19. Kolejna, 65. edycja ma się odbyć 31 stycznia 2023 roku. Niestety, w Polsce gala nie była retransmitowana na żadnym dostępnym źródle i podejrzewam, że w przyszłym roku raczej się to nie zmieni.