Trwa właśnie gromadzenie pomysł na Młodzieżowe Słowo Roku 2022 i także Wy możecie zgłosić swoje pomysły.

Plebiscyt prowadzony jest przez Wydawnictwo PWN i co roku wybierane jest najpopularniejsze słowo, które (nie ma co się oszukiwać) jest… z reguły bardzo młodzieżowe. Dinozaury takie jak ja, przy okazji takich wydarzeń z reguły zdają sobie sprawę, jak starzy są i jak bardzo młodzież językowo jest odległa od tego, jakiego słownictwa nam przyszło używać za młodu. To oczywiście świadectwo tego, jak bardzo język ewoluuje, a plebiscyt to oczywiście jego świadectwo.

Młodzieżowe Słowo Roku 2022 – głosy zbierane do 8 listopada

Oczywiście bycie dinozaurem nie powoduje, ze nie możecie oddać swojego głosu, w końcu obcujemy z młodzieżą na co dzień i z pewnością jakieś sprawne wnioski można wyciągnąć. Głosy w plebiscycie zbierane są do 8 listopada, bezpośrednio na stronie sjp.pwn.pl 

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Wystarczy, że podacie swoją propozycję z krótkim wyjaśnieniem i namiarami kontaktowymi. Potem pozostaje już tylko czekać na wyniki, a te z pewnością będą zaskakujące i nieprzewidywalne!

Młodzieżowe Słowo Roku to plebiscyt organizowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim. Jest przedsięwzięciem popularyzującym język polski wśród młodzieży, zapoczątkowanym w 2016 roku we współpracy z projektem Słowa klucze w ramach inicjatywy Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty – dodaj do ulubionych”.

Młodzieżowe Słowo Roku 2022 na osi czasu:

  • 11 października 2022 do 8 listopada 2022 – zbieranie pomysłów
  • od 15 listopada do 30 listopada – ostateczne głosowanie, wybór zwycięskiego słowa spośród finałowej 20-tki

Jak podkreślają organizatorzy, to nie musi być koniecznie słowo ze slangu, ani najczęściej używane na przestrzeni ostatniego roku. Każde słowo jest przyjmowane i brane pod uwagę, jeśli oczywiście jest zgodne z regulaminem (np. nie może być to słowo obraźliwe). W pierwszym etapie zgłoszenia oceni Jury, a w kolejnym, kiedy zostanie wybrana finałowa 20-stka, głosowanie zostanie oddane internautom.

A jak wyglądały zwycieskie słowa z ubiegłych lat?

  • 2021: śpiulkolot
  • 2020: to, co spowodowało zmiane świata, ale nie wolno go podawać, bo Google tnie zasięgi ;)
  • 2019: alternatywka
  • 2018: dzban
  • 2017: XD
  • 2016: sztos

Czekam niecierpliwie do 15 listopada, by znowu być zaskoczonym słownictwem, jakim posługuje się młodzież, a tymczasem zapraszam Was do waszych zgłoszeń o tutaj.