Microsoft właśnie przedstawił nam swoje nowe flagowe notebooki z dotykowymi ekranami – mowa oczywiście o urządzeniach z serii Surface. Te w najpotężniejszych konfiguracjach mają pod niektórymi względami bić na głowę MacBooki M2 Max.

Podczas swojego niedawnego (21 września 2023) pokazu Microsoft zaprezentował światu nowe propozycje ze świata laptopów i tabletów Surface. Oprócz budżetowego laptopa Surface Laptop Go 3, MS pokazał również swojego potężnego przenośnego Surface Laptop Studio 2, którego moc ma przyćmiewać pod niektórymi względami najpotężniejsze MacBooki Pro.

//dzisiaj na dailyweb

Zacznijmy od Surface Laptop Go 3. Tutaj Microsoft chwali się nowym procesorem Core i5-1235U 12. generacji, który ma być aż o 88% szybszy od tego, który drzemał w poprzedniku laptopa. Urządzenie doczeka się również zwiększonej pamięci i pojemności, bo w podstawowej wersji ma mieć 8 GB RAM-u oraz dysk SSD o pojemności 256 GB.

Jednocześnie obiecano również, że Surface Laptop Go 3 ma przeżyć nawet 15 godzin na jednym ładowaniu, co jest wynikiem lepszym o 2 godziny względem poprzednika.

Microsoft pokazał nowe laptopy z serii Surface

Jeśli chodzi o wejścia, to tutaj doczekamy się jednego portu USB-C oraz USB-A, wejściówki na słuchawki 3.5 mm oraz wejścia na Surface Connect. Laptop Go 3 będzie się również łączył z Wi-Fi 6 oraz przez Bluetooth 5.1.

Laptop będzie wyposażony w dotykowy ekran o wielkości 12,4 cala (rozdzielczość 1536×1024), chroniony przez Gorilla Glass 3. Surface Laptop Go 3 będziemy mogli również podrasować u producenta, a Microsoft obiecuje, że dostępne będą modele z 16 GB RAM-u oraz pamięcią SSD o pojemności 512 GB.

Na końcu Microsoft podzielił się również nowym designem, który ma być jeszcze bardziej smukły względem poprzedników. Laptop będzie dostępny w czterech kolorach, które noszą nazwy: platinum, ice blue, sage, oraz sandstone. Sprzęt będzie dostępny od 4 269 zł.

Microsoft Surface Laptop Go 3
Trzeba przyznać, że nowy Surface Laptop Go 3 wygląda całkiem ładnie.

Microsoft Surface Laptop Studio 2 jest najpotężniejszym laptopem w historii firmy

Ciekawie zapowiada się komputer Surface Laptop Studio 2. Ten również będzie dostępny w wielu różnych konfiguracjach – do wyboru będą procesory Intel Core i7-13700H i Intel Core i7-13800H, układem graficznym Intel Iris Xe oraz osobnymi kartami graficznymi (których moce obliczeniowe są nawet dwukrotnie większe od tych dostępnych w MacBookach M2 Max):

  • NVIDIA GeForce RTX 4050 z 6 GB GDDR6 vRAM
  • NVIDIA GeForce RTX 4060 z 8 GB GDDR6 vRAM
  • NVIDIA RTX 2000 Ada Generation z 8 GB vRAM

A także dyskami SSD o pojemności 512 GB, 1 TB i 2 GB oraz 16, 32 i 64 GB RAM LPDDR5X. Do wyboru, do koloru.

Laptop będzie wyposażony w 14,4-calowy ekran PixelSense Flow o rozdzielczości 2400 X1600, trybem HDR i odświeżaniem 120 Hz. Microsoft obiecuje również, że w laptopie znajdzie się płytka dotykowa Surface obsługująca bodźce dotykowe z regulowaną czułością kliknięcia i adaptacyjnym trybem dotykowym.

Jeśli chodzi o porty, to Surface Laptop Studio 2 zawiera 2 x wejścia USB-C w technologii USB4/ Thunderbolt 4 (z DisplayPort i Power Delivery), USB-A 3.1, czytnik kart microSDXC, gniazdo słuchawkowe 3,5 mm oraz oczywiście port Surface Connect.

Laptop będzie przy okazji ważył niecałe 2 kilogramy, a w najpotężniejszej konfiguracji będzie mógł wytrzymać do 18 godzin „normalnego użytkowania”. Ceny komputera Surface Laptop Studio 2 zaczynają się od 10 999 zł. Wszystkie laptopy trafią do sprzedaży już 3 października 2023 roku.

Microsoft Surface Laptop Studio 2
Laptop Studio 2 wygląda bardzo podobnie do poprzednika, ale tak jak w przypadku ludzi, tak i wśród komputerów najważniejsze jest to, co mają w środku.

Microsoft z kolejnym asystentem AI – poznajcie Copilota

Microsoft zapowiedział jeszcze jedną ciekawą nowość w przypadku komputerów Surface Laptop Studio 2 –  te mają zawierać fabrycznie akcelerator sztucznej inteligencji AI Intel Gen3 Movidius 3700VC VPU(NPU), którego celem będzie przyspieszenie działania SI i nauczania maszynowego w nadchodzących aktualizacjach do Windowsa 11.

Firma zapowiedziała bowiem, że w nadchodzącej aktualizacji do ich systemu operacyjnego Windows 11 pojawi się nowa usługa o nazwie Microsoft Copilot. Jak mówi sam MS, ten ma na celu „przekazanie w ręce ludzi pilota, który pomoże im nawigować w każdym działaniu”, co ma poskutkować przyspieszeniem działania i przeprowadzania operacji przez komputery z Windowsem.

Tutaj Microsoft zaczął opowiadać o tym, że Copilot pozwoli np. zwiększać wydajność kodowania z GitHub, podnosić produktywność użytkowników Microsoft 365, zredefiniuje wyszukiwanie za pomocą Bing i Edge oraz dostarczy dodatkową wartość w aplikacjach i na komputerach z systemem Windows (firma nie sprecyzowała, o co jej konkretnie chodziło).

Microsoft Copilot
Copilot ma usprawnić korzystanie z systemu Windows 11.

Microsoft obiecuje, że Copilot w „wyjątkowy sposób uwzględni kontekst, źródła dostępne w sieci, dane robocze oraz zadanie, jakie wykonujemy w danym momencie na komputerze”, aby udzielić lepszej pomocy. Przy okazji ma zachowywać najwyższe standardy prywatności i bezpieczeństwa, ale to akurat zweryfikuje życie.

Krótki podgląd działania Copilota znajdziecie w poniższym materiale:

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Microsoft Copilot będzie działał jako aplikacja lub ujawni się na żądanie, po kliknięciu prawym przyciskiem myszy (lub klawiszy Win + literka „C”). Pomocnik będzie systematycznie uzupełniany o nowe możliwości i integrowany z kolejnymi aplikacjami. Możemy się zatem spodziewać, że jego pierwsza wersja będzie raczej szkieletowa i bardziej użyteczny stanie się dopiero w przyszłości.

Copilot zacznie być wdrażany do systemu Windows 11 wraz z jego najnowszą aktualizacją od 26 września, a do Bing, Edge i Microsoft 365, Copilot trafi jeszcze tej jesieni.