2023 rok był dla Microsoftu wyjątkowym czasem. Firma zwolniła tysiące pracowników, cięła linię produktów Microsoft Surface, straciła jednego z kluczowych pracowników. Z drugiej jednak strony przygotowuje się na aktualizację Windowsa i konkretnie inwestuje w AI. Teraz wiemy, że miłośnicy Surface mają na co czekać.

Według doniesień od sprawdzonych źródeł, magazynu Windows Central, przyszła wersja Windowsa 12 będzie znacząco wspierać sztuczną inteligencję, która wspomoże pracę użytkownika.

//dzisiaj na dailyweb

Aby temu sprostać, Microsoft ma zamiar przygotować całkiem nową linię urządzeń, która wykorzysta najnowsze procesory Intel 14. generacji oraz procesory ARM od Qualcomma. Taki sprzęt ma zagwarantować nawiązanie walki z Apple i ich komputerami MacBook.

Windows w cieniu nowej linii Surface

Trudno w jednym zdaniu ocenić działalność Microsoftu. Firma poczyniła niesamowite postępy i wprowadziła bardzo dużo praktycznych ulepszeń w systemie Windows 11. Wiąże się to również z obsługą AI i funkcją Copilot, która zaliczyła znaczny progres. Wiemy też, iż gigant ma tak wiele do zaoferowania w tej dziedzinie, że przygotowuje się do wydania nowej wersji systemu o nazwie kodowej „Hudson Valley”. I to już w przyszłym roku. Jest prawie pewne, że na rynku system ten zadebiutuje jako Windows 12.

Surface 2

Inwestycje w META oraz OpenAI to kluczowe formy rozwoju dla Windowsa. Mimo to da się jednak zauważyć pewne problemy firmy. W tym roku nie obyło się bez fali zwolnień, która dotknęła ponad 10 000 pracowników! Co więcej, w tym roku z firmy odszedł po ponad 20 latach Panos Panay, kluczowy pracownik firmy. To właśnie on stał za stworzeniem świetnej linii produktów Surface. Mimo że Microsoft przygotował mu po odejściu lukrowaną laurkę, która miała docenić jego pracę, to dziś wiemy, że jego przejście do Amazonu odbyło się w efekcie wspólnych nieporozumień. Jak twierdzi serwis Windows Central, Panay nie mógł znieść cięć w linii urządzeń Surface i stopowaniu jej rozwoju.

Microsoft nie zachwycił nas w tym roku aktualizacją wspomnianej linii. Zobaczyliśmy Surface Hub, Surface Laptop Studio, Surface Laptop Go i Surface Go. Może się to wydawać całkiem dobrym ruchem, lecz miłośnicy tego sprzętu zauważą, że zabrakło tutaj dwóch kluczowych urządzeń — Surface Pro ani Surface Laptop.

Właśnie te dwa urządzenia uchodzą za sztandarowe i to właśnie ich najbardziej oczekiwaliśmy. Co więcej, pod nóż poszły również akcesoria, takie jak Microsoft Surface Headphones oraz Earbuds. Nie zobaczymy też więcej smartfonów Surface Book. Nic dziwnego, że Panay się wkurzył — ktoś ewidentnie zaorał tworzony przez niego ekosystem.

Microsoft Surface Laptop Go 3

Wreszcie pojawiają się dobre doniesienia na temat nowego sprzętu z linii Surface. Mówimy tu w szczególności o pominiętych w tym roku Surface Pro oraz Surface Laptop. Oba modele stworzone będą z myślą o nowym systemie Windows, który będzie pierwszym w pełni zasilanym przez AI. Urządzenia zaoferują znaczny przyrost mocy – głównie dzięki procesorom Intel 14. generacji oraz nowemu Qualcomm Snapdragon X (w wersji przygotowanej razem z Microsoftem).

Co więcej, w przypadku Surface Laptop 6 będziemy mieli do czynienia z dużymi zmianami. Laptop 6 będzie miał mniejsze ramki wyświetlacza i bardziej zaokrąglone rogi. Zyska też dodatkowe porty — dwa USB C oraz USB A, otrzyma też magnetyczne złącze do ładowania. Klawiatura będzie dysponowała dodatkowym przyciskiem do funkcji Copilot. Dostępne będą dwie wersje Surface Laptop 6 – z ekranem 13,8 cala (ekran większy o 0,3 cala względem Laptop 5) oraz wersja 15 cali.

AI w Microsoft Teams posprząta i udekoruje twoje mieszkanie lub wyremontuje ściany

Microsoft Surface 10 nie powinien mieć zmienionej formy jak Surface Laptop 6. Zyska jednak znacznie lepszy ekran, który przyniesie wsparcie dla HDR. Bazowa (najtańsza) wersje Surface 10 ma mieć ekran o mniejszej rozdzielczości (2160 × 1440 pikseli). W Surface zadebiutuje też NFC dla klientów korporacyjnych oraz nowa kamera z FoV, obsługująca efekty Windows Studio. Dodatkowo etui z klawiaturą Type Cover będzie dysponować dodatkowym przyciskiem Copilot.

Microsoft pokazał nowe laptopy Surface. Jeden z nich jest POTĘŻNY

To nowości na rok 2024. Źródła serwisu Widnows Central mówią też o prawdziwej rewolucji tych urządzeń, ale te Microsoft planuje na 2025 rok.