Microsoft się nie zatrzymuje i rozwija swoje studia.
Na jesieni 2020 Microsoft zakupił studio Bethesda, a także kilka pomniejszych podmiotów, a teraz rzucił się na giganta z branży, czyli Activision Blizzard. Taki ruch robi z Microsoftu giganta growego, który nie będzie miał sobie równych.
Jak czytamy na oficjalnej stronie Microsoftu, celem transakcji ma być „zapewnienie wszystkim radości na każdym urządzeniu”. Radośni na pewno nie będą przedstawiciele Sony, którzy mogą zostać w tyle, jeśli chodzi o gry na wyłączność na konsole najnowszej generacji. Już samo posiadanie Bethesdy przez Microsoft pozwalało na wydawanie takich tytułów, jak Doom tylko i wyłącznie na urządzenia Xbox i PC.
Microsoft kupuje Activision Blizzard
Jak informuje Microsoft, przejęcie Activision Blizzard zrobi z Microsoftu trzecią pod względem przychodów firmę zajmującą się szeroko pojętym gamingiem. Przed nimi pozostanie tylko Tencent i Sony. Jednak to Microsoft posiadać będzie najważniejszych producentów gier.
To przejęcie przyspieszy rozwój biznesu Microsoft w zakresie gier na urządzenia mobilne, komputery PC, konsole i chmurę, a także zapewni elementy składowe dla metaverse.
-czytamy na microsoft.com.
Po zamknięciu transakcji Microsoft stanie się trzecią co do wielkości firmą zajmującą się grami na świecie pod względem przychodów, za Tencentem i Sony. Planowane przejęcie obejmuje kultowe franczyzy ze studiów Activision, Blizzard i King, takie jak „Warcraft”, „Diablo”, „Overwatch”, „Call of Duty” i „Candy Crush”, a także globalne działania e-sportowe w ramach Major League Gaming. Firma posiada studia na całym świecie zatrudniające prawie 10 000 pracowników.
Gry są dziś najbardziej dynamiczną i ekscytującą kategorią rozrywki na wszystkich platformach i będą odgrywać kluczową rolę w rozwoju platform Metaverse.
– powiedział Satya Nadella, prezes i dyrektor generalny Microsoft.
Microsoft wydał prawie 69 miliardów dolarów
Jak poinformował Microsoft, za transakcję przyszło im zapłacić 95 dolarów za ację. Daje to łączną wartość 68,7 miliardów dolarów amerykańskich netto. Jednocześnie do Microsoftu trafi niespełna 10 tysięcu pracowników Activision Blizzard rozsianych po całym świecie.
Przez ponad 30 lat nasze niezwykle utalentowane zespoły tworzyły jedne z najbardziej udanych gier. Połączenie światowej klasy talentów Activision Blizzard i niezwykłych franczyz z technologią Microsoft, dystrybucją, dostępem do talentów, ambitną wizją i wspólnym zaangażowaniem w gry i integrację pomoże nam zapewnić dalszy sukces w coraz bardziej konkurencyjnej branży.
— powiedział Bobby Kotick, dyrektor generalny Activision Blizzard.
Takie posunięcie Microsoftu może namieszać także na rynku konsol. Do tej pory liderem sprzedaży było Sony z ich konsolą PlayStation 5. Teraz, kiedy studio Microsoftu tak się rozrasta, gry na wyłączność Xbox i PC mogą przyciągnać graczy, którzy zainwestują w konsole Xbox Series S/X.
Microsoft nie ukrywa, że również rynek gier mobilnych ich interesuje. Połączenie technologii Microsoftu i Actvision Blizzard ma wynieść ich ofertę na wyższy poziom.
Popularne na dailyweb:
- Wyższy podatek dla informatyków. Skarbówka uznała, że programiści zarabiają zbyt dobrze
- Pokolenie Polonii 1 (i nie tylko) – nostalgiczny ranking bajek dzieciństwa część 1
- Największe odkrycie tego milenium. Archeolodzy wykopali ponad 3800-letnie smocze jajo.
- W jakiej kolejności oglądać Gwiezdne Wojny na Disney+?
- Fotograficzne porównanie: iPhone 14 Pro vs Samsung Galaxy S23 Ultra