Do zaskakującej transakcji doszło właśnie na rynku gamingowym. Microsoft przejął studio Bethesda, które odpowiada za takie hity, jak Doom, Quake, Fallout i The Elder Scrolls. Wartość transakcji wynosi 7,5 miliarda dolarów.

Takie przejęcie każe zastanowić się nad tym, co z wymienionymi przeze mnie wyżej tytułami stanie się w kontekście konsoli PS5. Oczywiście dotychczas wydane pozycje pozostaną bez zmian, jednak studio jest w trakcie prac nad kolejnymi częściami głośnych hitów. Microsoft będąc bezpośrednią konkurencją Sony może się zastanowić nad tym, czy chce wydawać gry właśnie na PS5.

Transakcja została ogłoszona dzisiaj. Microsoft przejął ZeniMax, która to firma jest właścicielem wielu studiów, w tym między innymi id Software, Arkane Studios i Bethesda Softworks.

Jak słusznie dostrzegają redaktorzy Engadget, taka transakcja może oznaczać pojawienie się większej liczby gier spod znaku Bethesda w ramach abonamentu Xbox Game Pass.

MICROSOFT XBOX SERIES X – SPECYFIKACJA KONSOLI

Microsoft i autorzy wpisu na blogu opisują konsolę nowej generacji trzema słowami: moc, szybkość i kompatybilność. Na jakiej podstawie? Przyznam, że jest na co popatrzeć, bo parametry bronią się same:

CPU 8x Cores @ 3.8 GHz (3.66 GHz w/ SMT) Custom Zen 2 CPU
GPU 12 TFLOPS, 52 CUs @ 1.825 GHz Custom RDNA 2 GPU
Die Size 360.45 mm2
Process 7nm Enhanced
Memory 16 GB GDDR6 w/ 320mb bus
Memory Bandwidth 10GB @ 560 GB/s, 6GB @ 336 GB/s
Internal Storage 1 TB Custom NVME SSD
I/O Throughput 2.4 GB/s (Raw), 4.8 GB/s (Compressed, with custom hardware decompression block)
Expandable Storage 1 TB Expansion Card (matches internal storage exactly)
External Storage USB 3.2 External HDD Support
Optical Drive 4K UHD Blu-Ray Drive
Performance Target 4K @ 60 FPS, Up to 120 FPS