Na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń, które wspierają standard dla smart home — Matter. Jest też coraz więcej tych, które zostało do niego skonwertowane. Po ponad roku standard został zaktualizowany, Matter 1.2 wprowadza obsługę nowych urządzeń oraz nowych funkcji.

Nie tak dawno pisaliśmy o tym czym jest Matter i dlaczego warto kupować urządzenia, które go wspierają. Myślę, że bez przesady można powiedzieć, że to jeden z najlepiej rokujących standardów tego typu. Sądząc po tempie zmian i nowości, najlepsze jest jeszcze przed nami.

//dzisiaj na dailyweb

Matter oraz stojąca ze standardem organizacja CSA poinformowała wczoraj o rozszerzeniu możliwości i wsparciu dla aż dziewięciu nowych kategorii urządzeń. Dostały one też kilka nowych ciekawych funkcji.

Matter 1.2 to nowe funkcje i wparcie dla nowych typów urządzeń

Kilkanaście godzin temu, na łamach oficjalnej strony CSA (Connectivity Standard Aliance) pojawiła się informacja o tym, że producenci mają już dostęp do Matter 1.2. To zadziwiające tempo, bo standard opublikowano w dopiero rok temu (październik, 2022). W kwietniu tego roku pojawiła się pierwsza jego aktualizacja. Zmiany wtedy były jednak symboliczne. Zapewniono jednak, że aktualizacja standardu będzie miała miejsce dwa razy w roku. Tym samym dotrzymano danego słowa.

Matter 1.2

Dziewięć nowych typów urządzeń

Dodano obsługę dziewięciu nowych typów urządzeń, wprowadzając nowe warstwy interoperacyjności, uproszczenia oraz zwiększono niezawodność i bezpieczeństwo pracy. Dodatkowo odblokowano nowe scenariusze użycia i funkcje do wykorzystania w przyszłości.

Nowe typy urządzeń obsługiwane w Matter 1.2 obejmują:

 • Lodówki – poza podstawową kontrolą i monitorowaniem temperatury, ten typ urządzenia ma również zastosowanie do innych powiązanych urządzeń, takich jak zamrażarki, a nawet lodówki na wino i kimchi (bo wiadomo, że trzeba je trzymać w osobnej chłodziarce :D ) .
 • Klimatyzatory pokojowe – HVAC i termostaty były już częścią Matter 1.0. Samodzielne klimatyzatory pokojowe z kontrolą temperatury i trybu wentylatora zyskały nowe wsparcie.
 • Zmywarki – wsparcie dla podstawowych funkcji , takich jak zdalne powiadomienia o uruchomieniu i postępach. Obsługiwane są również alarmy zmywarek, informacje o błędach operacyjnych oraz statusy takie jak zaopatrzenie w wodę i odpływ, temperaturę i błędy zamka drzwi.
 • Pralki – powiadomienia o postępach takie jak zakończenie cyklu, mogą być wysyłane za pośrednictwem Matter. Suszarki będą w pełni wspierane dopiero w przyszłym wydaniu Matter.
 • Roboty sprzątające – poza podstawowymi funkcjami, takimi jak zdalne powiadomienia o uruchomieniu i postępie, istnieje obsługa kluczowych funkcji, takich jak tryby czyszczenia (odkurzanie na sucho, mopowanie na mokro) oraz dodatkowe szczegóły stanu (stan szczotki, raportowanie błędów, stan ładowania).
 • Alarmy dymu i CO2 – alarmy będą obsługiwać powiadomienia oraz sygnalizację dźwiękową i wizualną. Dodatkowo, istnieje wsparcie dla alertów o stanie baterii i powiadomienia o zakończeniu eksploatacji. Alarmy te wspierają również mechanizmy samo-testujące. Alarmy tlenku węgla wspierają wykrywanie stężenia, jako dodatkowy punkt danych.
 • Czujniki jakości powietrza – obsługiwane czujniki mogą rejestrować i raportować: PM1, PM 2.5, PM 10, CO2, NO2, VOC, CO, ozon, radon i formaldehyd. Ponadto dodanie klastra jakości powietrza umożliwia urządzeniom Matter dostarczanie informacji AQI w oparciu o lokalizację urządzenia.
 • Oczyszczacze powietrza – oczyszczacze wykorzystują czujniki jakości powietrza, aby zapewnić informacje o wykrywaniu, a także zawierają funkcje innych typów urządzeń, takich jak wentylatory (wymagane) i termostaty (opcjonalnie). Oczyszczacze powietrza obejmują również monitorowanie zasobów zużywalnych, umożliwiając powiadomienia o stanie filtra (zarówno filtry HEPA, jak i filtry z węglem aktywnym).
 • Wentylatory – obsługa wentylatorów jako oddzielnego, certyfikowanego typu urządzenia. Wentylatory wspierają teraz ruchy takie jak brak oscylacji/oscylacja i nowe tryby, takie jak naturalny wiatr i czy tryby nocne. Dodatkowe ulepszenia obejmują możliwość zmiany kierunku przepływu powietrza (do przodu i do tyłu) oraz polecenia zmieniające prędkość przepływu powietrza.

Pożegnajmy mostki i zamknięte ekosystemy. Matter 1.0 oficjalnie certyfikowany przez 190 urządzeń smart home

Nowe funkcje:

Podstawowe ulepszenia specyfikacji Matter 1.2 obejmują:

 • Ulepszone zamki do drzwi – wprowadzono zmiany, które lepiej dostosują się do europejskich typów zamków.
 • Wygląd urządzenia – dodano opis wyglądu urządzenia, aby można było pokazywać ich fizyczny kolor i wykończenie. Umożliwi to obrazowanie urządzeń w aplikacji i innych systemach.
 • Skład urządzeń i punktów końcowych – urządzenia mogą być teraz hierarchicznie złożone. Pozwala na dokładne modelowanie urządzeń, przełączników wielojednostkowych i opraw wielooświetleniowych.
 • Tagi semantyczne – zapewnienia interoperacyjny sposób opisywania lokalizacji i funkcji semantycznych ogólnych klastrów i punktów końcowych, aby umożliwić spójne renderowanie i zastosowanie w różnych warunkach. Tagi mogą być przykładowo używane do pokazywania lokalizacji i funkcji każdego przycisku na pilocie, który ma wiele funkcji.
 • Ogólne opisy stanów operacyjnych urządzenia – wyrażenie różnych trybów pracy urządzenia w sposób ogólny ułatwi tworzenie nowych typów urządzeń wspierających przyszłe edycje standardu Matter i zapewni ich wsparcie dla różnych zastosowań.