W zeszłym roku na konferencji I/O Google zapowiedziało sporo nowych funkcji, które zostaną dodane w niedalekiej przyszłości. Kilka z nich zostało już udostępnionych użytkownikom. 

Dla niewtajemniczonych, Fast Pair pozwala na szybsze sparowanie słuchawek Bluetooth na Androidzie. Funkcja zadebiutowała wraz z oryginalnymi słuchawkami Pixel Buds w 2017. Funkcja działa podobnie jak na iOS, kiedy po otwarciu etui słuchawek albo innego urządzenia wyskakuje komunikat bez przechodzenia do aplikacji czy ustawień Bluetooth.

R E K L A M A

Google rozszerza funkcjonalność Fast Pair

Od momentu premiery tej funkcji, pojawiła się ona w słuchawkach takich firm jak Realme, Microsoft, OnePlus, Nothing czy też LG. Teraz dojdzie wsparcie tej alternatywnej metody parowania w Google TV, Android TV, laptopach z Chrome OS oraz smart urządzeniach korzystających z technologii Matter.

Google Matter Fast Pair
Przykładowa konfiguracja urządzenia z Matter (źródło: blog.google)

W poście na swoim blogu gigant z Mountain View wspomniał, że wsparcie dla Fast Pair dla Chromebooków zostanie udostępnione w ciągu kilku tygodni. W przypadku

Dodatkową funkcję, którą Google zapowiedziało podczas tej prezentacji pozwoli na łatwiejszą konfigurację Chromebooków. Coś na wzór Fast Pair, ale dla laptopów. Funkcja nazywa się Quick Setup. Dzięki niej będziemy mogli połączyć laptopa z Chrome OS do sieci Wi-Fi, sprawdzić dostępne aktualizacje oraz przekazać dane do naszego konta Google.

1. Quick setup Chrome OS to Android
Quick Setup na Chromebooku (źródło: blog.google)

Dodatkowo wraz z Quick Setup, gigant z Mountain View zapowiedziało nowe funkcje dla Phone Huba. Jest to dodatkowa sekcja na pasku, za pomocą której możemy szybko włączyć hotspot z telefonu i połączyć go z Chromebookiem, wyciszyć telefon albo włączyć głośny dzwonek, aby było go łatwiej zlokalizować.

phone hub feature max 1000x1000 1
Phone Hub w Chrome OS (źródło: zdnet.com)

 

Nowe funkcje pozwolą na dostęp do chatów z telefonu bez potrzeby instalowania ich na Chromebooku. Dodatkowo pojawi się możliwość łatwiejszego dzielenia się zdjęciami z telefonu. W tej sekcji dojdzie dodatkowo rolka z aparatu, więc nie będzie trzeba przesyłać zdjęć ręcznie z telefonu na laptopa z Chrome OS przez Nearby Share. Wystarczy po prostu najprawdopodobniej wybrać zdjęcie z tej rolki i tyle.

7. Multi device messaging from Android to Chrome OS 1
Dostęp do chatów z laptopa bez instalowania dodatkowych aplikacji (źródło: blog.google)

Funkcja ułatwiająca konfigurację oraz możliwość dostępu do chatu z telefonu pojawi się później w tym roku. Natomiast rolka z aparatu będzie w nadchodzących tygodniach dostępna dla użytkowników.