Kilka dni temu zastanawialiśmy się, jak poradzi sobie iPhone 15 Pro, jako maszyna do gier. Kuszące obietnice Apple i spore możliwości telefonu, pozwalają sądzić, że wkrótce czeka nas kolejny etap rozwoju mobilnego grania. Jeśli chcesz być na to gotowy, potrzebny będzie Ci dobry kontroler — wybraliśmy trzy najlepsze!

Oczywiście iPhone 15 Pro sam w sobie pozwala na mobilną rozgrywkę. Umożliwi grę w duże tytuły AAA, te przygotowane z myślą o smartfonach lub te z chmury i jako gra zdalna z konsoli w domu. Stosunkowo mały ekran iPhone’a 15 Pro nie pozwoli na wygodną rozrywkę, nawet gdy sięgniemy po wersje Pro Max.

//dzisiaj na dailyweb

Sytuacje całkiem zmienia dodatkowy pad, czy też kontroler, który znacznie ułatwi i umili rozrywkę. Od dawna mam z tym trochę do czynienia, wybrałem więc 3 modele, które najbardziej mi się podobają.

Najlepsze kontrolery do gier

Rynek kontrolerów przeznaczonych dla smartfonów nie jest jakoś zbytnio rozwinięty. Jest jednak kilka solidnych pozycji, które można było w ciemno polecać. Sytuacja trochę się zmieniła, przez USB-C, które trafiło do iPhone’a 15.

Dotychczas mieliśmy do wyboru urządzenia z USB-C dla Androida, portem Lightning dla urządzeń z systemem iOS oraz dodatkowo często bardziej uniwersalne wersje bezprzewodowe.

W praktyce problemem jest też samo USB-C, o czym już kiedyś pisałem. Okazuje się, że nie każdy sprzęt z tym portem będzie dział z urządzeniami Apple — jedne obsłużą je natywnie, inne po aktualizacji oprogramowania, a inne wcale.

Ten artykuł mógł zawierać więcej pozycji. Wykluczyłem jednak urządzenia wyłącznie bezprzewodowe. Wykluczyłem też popularne modele kontrolerów, w przypadku gdy producent nie ustosunkował się do kompatybilności swoich urządzeń z iPhone 15 Pro lub nie wiemy, jak urządzenia się zachowuje w takim połączeniu. Przykładem takiej firmy jest Natec, który tworzy całkiem fajny sprzęt.

1. Backbone One

Backbone One to mój ulubiony kontroler. To też najlepszy kontroler do smartfonu, jaki kiedykolwiek miałem w rękach, a trochę przez nie mi się przewinęło. Zresztą na dailyweb jest też jego pełna recenzja.

Backbone One

Backbone One to nowa na rynku firma, która pojawiła się na nim z mocnym przytupem. Ich kontroler to produkt wysokiej jakości, bardzo dobrze działający i naprawdę przemyślany. Nie posiada baterii, jest zasilany z urządzenia (przy czym nie degraduje jego baterii). Ma dodatkowy port do ładowania, by można było grać i ładować urządzenie (chociaż my tego nie polecamy). Znalazło się też miejsce na port słuchawkowy, co znacznie podnosi walory użytkowe.

Backbone One

Kontroler dysponuje też świetną aplikacją, która jest launcherem i centrum naszych gier. Dodatkowo producent oferuje przyciski do nagrywania pulpitu i robienia zrzutów ekranu. Jest tu też program polecania sprzętu i masa dodatkowych prezentów za zakup urządzenia.

Konieczny update!

Backbone One dostępny jest w wersji z portem Lightning oraz USB-C. Konieczne jest wybranie tego drugiego, co wydaje się oczywiste. Nowe urządzenia działają z iPhone’em 15 Pro już po wyjęciu z pudełka.
Osoby już posiadające wersję USB-C, proszone są o zaktualizowanie oprogramowania kontrolera. Można to zrobić łatwy sposób poprzez aplikację Backbone.

Cena i dostępność

Backbone One dostępny jest w kolorze czarnym oraz białym – edycji Sony Playstation. Można go nabyć w popularnych sklepach i marketach z elektroniką. Cena wynosi około 589 zł.

Tutaj można nabyć w sklepie w sklepie x-kom, korzystając z naszego linku polecającego.

Więcej informacji na oficjalnej stronie producenta Backbone One.

2. GameSir G8 Mobile Game Controller

GameSir to uznany chiński producent, który skradł serca graczy na całym świecie. Wszystko za sprawą dobrych jakościowo produktów, które oferowane są w przystępnej cenie. Co więcej, widać tutaj, że w tym przypadku gracze tworzą dla graczy.

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

GameSir G8 to całkiem nowy model, stworzony z myślą o iPhonie 15 Pro i w pełni go wspierający. Co prawda nie zadebiutował on jeszcze na rynku, ale spodziewamy się jego premiery na dniach. Producent zapowiada tu znaczną poprawę działania względem i tak świetnych już modeli X2 oraz X3. Znając więc wcześniejsze model, warto poczekać na ten produkt — recenzje pierwszych testujących są bardzo przychylne. Sprzęt posiada poprawioną ergonomię.

GameSir G8

Dysponuje też dodatkowym portem USB-C do ładowania oraz gniazdem słuchawkowym. Niestety nie ma tu możliwości zamontowania wentylatora tak jak w poprzedniego modelu X3 Pro, co w przypadku nowego iPhone’a 15 Pro mogłoby się przydać.

Jeśli nie chcesz czekać, wybierz poprzednika

GameSir X3 to uznany model, który nie ustępuje swoją konstrukcją innym, ale bije innych na głowę ceną. Dodatkowo jest dostępny w wersji z wentylatorem, który obniży temperaturę sprzętu. W jego przypadku producent potwierdza, że sprzęt będzie mógł współpracować z iPhone 15.

Cena i dostępność

GameSir G8 dostępny ma być dostępny jeszcze przed świętami. Jego cena ma oscylować w okolicach od 300 do 400 zł.

Więcej informacji na oficjalnej stronie producenta Gamesir.

3. Razer Kishi V2

Bez wątpienia bez tego kontrolera nie może powstać żadne porównanie. Model jest jednym z najpopularniejszych mobilnych kontrolerów na rynku. Powodów jest kilka. Razer od dawna produkuje uznany sprzęt i świetny sprzęt. Ma też rzeszę fanów, nawet wśród naszej redakcji.
Razer Kishi V2
Razer Kishi V2 to już druga i poprawiona odsłona tego kontrolera. W zeszłym roku zadebiutowała też jego wersja z portem Lightning. Kontroler, może sprawiać problemy z dużym sprzętem — w przypadku iPhone’ów w wersji Max obiektyw będzie nieco wypychał sprzęt – nie wpływa to jednak na grę. Kishi dysponuje portem USB C do ładowania smartfonu. Do obsługi kontrolera opracowano dodatkową aplikację.

Zalecana jest uwaga

Kontroler nie posiada jeszcze wsparcia dla nowych iPhone’ów z USB C. W wielu miejsca przeczytacie mylące informacje na ten temat. Redaktorzy serwisu 9to5mac dotarli jednak do zapewnień, że firma przygotuje Kishi do współpracy z nowym sprzętem Apple. Co więcej, na Reddit, użytkownicy potwierdzają, że  gra na padzie jest już w niektórych przypadkach możliwa.

Cena i dostępność

Razer Kischi v2 kosztuje w oficjalnej dystrybucji 499 zł. Jest dostępny w dużych sklepach oraz marketach z elektroniką. Przy zakupie trzeba zwrócić uwagę na wersję urządzenia – dalej w sklepach można spotkać pierwszą wersję kontrolera (ale jest znacznie tańsza).

W związku z porzuceniem przez Apple swojego portu można zauważyć agresywne wyprzedaże wersji z Lightning — w oficjalnym kanale dystrybucji kontroler przeceniono o nawet 130 zł. Spodziewamy się obniżki również w naszym kraju.

Więcej informacji na oficjalnej stronie producenta Razer Kishi.