Ta walka trwała dość długo, ale wydaje się, że właśnie jesteśmy świadkami początku końca złącza Lightning w iPhone’ach. Dlaczego? Po wielu latach Unia Europejska zajęła stanowisko i podjęto decyzję, że jedynym dozwolonym portem ładowania będzie USB-C. Ma to dotyczyć wszystkich smartfonów, tabletów, słuchawek i aparatów.

Zmiana ma wejść w życie już w połowie 2024 roku i nie jest przypadkiem, że używam słowa „już” pomimo tak odległego czasu. Dla producentów może to być dość krótki termin, bo nie jest wykluczone, że mają przygotowane projekty swoich urządzeń już na 2024 rok właśnie.

Koniec ze złączem Lightning w iPhonie

Komisja Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów Parlamentu Europejskiego ogłosiła tę wiadomość w tweecie, a następnie podczas konferencji podano szczegóły. To przełom w tego typu prawodawstwie, bo Unia przymierzała się do tego kilka lat. Niestety na przeszkodzie stały prawa wolnościowe.

Oczywiście taka zmiana najbardziej dotknie właśnie Apple. To ten producent trzyma się swojego oryginalnego złącza, ale zdarza się, że również inni dodają do swoich urządzeń przestarzałe złącze micro-USB.

Dzisiaj urzeczywistniliśmy wspólną ładowarkę w Europie! Europejscy konsumenci byli przez długi czas sfrustrowani wieloma ładowarkami nakładającymi się na każde nowe urządzenie. Teraz będą mogli używać jednej ładowarki do całej swojej przenośnej elektroniki.

– powiedział w oświadczeniu Parlamentu Europejskiego Alex Agius Saliba.

Taki ruch znacznie ułatwi konsumentom ładowanie swoich urządzeń. Jedna ładowarka to także plus dla ekologii, gdyż ograniczamy produkcję plastyku. Od paru już lat producenci nie dodają ładowarek do swoich nowych smartfonów, a zamieszczany jest jedynie kabel. Warto wspomnieć, że Apple oferuje już w swoich produktach złącza USB-C, ale ma to miejsce w przypadku iPadów, iPhone’y nadal posiadają Lightning i nic nie wskazuje na to, aby najnowszy iPhone 14 miał mieć inne wejście. Ten ma pojawić się na jesieni tego roku, prawdopodobnie we wrześniu. Na razie nie wiemy zbyt wiele na temat nowinek, które przyniesie „czternastka”.